"Dobra pogoda nie jest zupełnie stracona". Szansa na ciepły listopad

[object Object]
Synoptyk Arleta Unton-Pyziołek o silnych porywach wiatrutvn24
wideo 2/6

Skończyło się babie lato, a nastała jesień właściwa - szara, ponura, wietrzna i deszczowa. Jednak "dobra pogoda jeszcze nie jest zupełnie stracona". O prognozie na najbliższe dni, Wszystkich Świętych oraz o perspektywie pogodowej na listopad opowiada synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Koncertowo rozpoczęła się prawdziwa jesień i przegnane zostało babie lato. Wiało tak mocno, że deszcz chwilami padał poziomo.

Wszystko za sprawą potężnego wiru powietrza związanego z trzema niżami - Tiną, Rachel i Zyglindą. Centra całego zamieszania nad Europą znajdują się nad Północnym Atlantykiem, Skandynawią oraz Białorusią. Niże wpompowały nad kontynent masy powietrza arktycznego o cechach morskich. Nie ma mrozu, ale spadek temperatury jest bardzo odczuwalny. Tym bardziej że silny wiatr oraz duża wilgotność powietrza obniżają subiektywne odczucie temperatury o jakieś 5-8 stopni. To oznacza, że zamiast prognozowanych w Warszawie na godziny południowe 8 stopni Celsjusza odczuwać możemy 2-3 stopnie.

Minionej doby porywy wiatru w Polsce przekraczały 100 kilometrów na godzinę - osiągnęły 190 km/h w Sudetach, 100 km/h na Wybrzeżu i 70-90 km/h na polskich nizinach i wyżynach.

Sytuacja baryczna nad Europą 24 października (DWD)DWD

Jesień szara, ponura, wietrzna i deszczowa

Chłód znad Oceanu Arktycznego wlał się głęboko nad Europę, sięgnął wybrzeży Morza Czarnego.

Skończyła się wczesna jesień, która w Polsce charakteryzuje się na ogół słoneczną, wyżową pogodą i wysoką temperaturą. Nastała jesień właściwa, a więc pora roku, w czasie której "niebo mieni się pięćdziesięcioma odcieniami przygnębienia", jak to trafnie określiła szwedzka dziennikarka Linda Akeson w swej książce "Nie ma złej pogody na spacer". Taki urok naszego klimatu.

Statystycznie w trzeciej dekadzie października, w okolicach 28. dnia miesiąca, wchodzimy w tę jesień szarą, pochmurną, deszczową i wietrzną, kiedy pogodę kształtuje sztormowy Atlantyk. Tam tworzą się niże, wędrujące na wschód, zahaczające deszczowymi frontami o Polskę. W dzisiejszych materiałach prognostycznych widać jednak, że dobra pogoda jeszcze nie jest zupełnie stracona.

Silny wiatr i krupa śnieżna

W środę 24 października Polska znalazła się już za chłodnym frontem atmosferycznym, w zimnych masach powietrza płynących z dalekiej północy. Panują idealne warunki do powstawania chmur kłębiastych, wysoko wypiętrzonych Cumulonibusów, które niosą przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej oraz silniejsze podmuchy wiatru.

Na zachodzie kraju i Pomorzu pogoda będzie najlepsza. Jest szansa, że zaświeci słońce i miejscami nie pojawi się nawet kropla deszczu. Najmniej przyjemna pogoda panować ma na północnym wschodzie i wschodzie Polski. Wiatr nadal może osiągać w porywach od 60 km/h w regionach zachodnich do 80-90 km/h na wschodzie Polski oraz nad morzem. Na Kujawach, Lubelszczyźnie i w Małopolsce pojawiły się nawet burze.

Przyjemny piątek, pochmurna sobota

Kolejne dni przyniosą nieco lepszą aurę, choć pozostaniemy pod wpływem układów niżowych - tych znad Skandynawii, które w niedzielę ustąpią miejsca cieplejszemu niżowi znad Morza Śródziemnego.

Po pochmurnym i wietrznym czwartku, nastanie przyjemny piątek z deszczem występującym tylko na północy i temperaturą do 14 st. C na południu kraju. Po nich przyjdzie pochmurna sobota i deszczowa, chłodna niedziela. W poniedziałek 29 października popadać może nawet śnieg na północy Polski, podczas gdy nad południowe regiony kraju napłynie ciepłe powietrze, a temperatura wzrosnąć może do 18 st. na Podkarpaciu.

Zróżnicowane Wszystkich Świętych

Taka zmienna pogoda utrzyma się do końca miesiąca. Z dniem 1 listopada niże ustępować mają miejsca wyżom znad wschodniej i środkowej Europy. To dobrze wróży - przynajmniej na pierwszą dekadę listopada.

Dzień Wszystkich Świętych zapowiada się przyjemnie na południu kraju, pogodnie, z temperaturą do 17 stopni. Rozpogadzać ma się również w centrum, a temperatura wzrośnie tam do 14 stopni. Zdecydowanie najgorsze prognozy są dla Polski północno-zachodniej i północnej, gdzie na wycofującym się froncie padać ma deszcz lub mżawka, a temperatura nie przekroczy 10-13 st. Powieje silniejszy południowy wiatr, w porywach z prędkością do 60 km/h.

Wyże mogą nieść nieprzyjemną aurę

Według prognoz amerykańskiej NOAA (Narodowa Administracja ds. Atmosfery i Oceanu) pogodę w listopadzie kształtować mają wyże. Jest szansa, że do 10 listopada układy wysokiego ciśnienia będą wtłaczać do Polski z południa ciepłe masy powietrza, w których temperatura może wzrastać do 15-18 stopni.

Ale jesień właściwa ma to do siebie, że słoneczne układy wyżowe przekształcają się w tzw. zgniłe wyże. Po kilku dniach dobrej pogody, powstanie w wyżach silna inwersja, co oznacza wykształcenie się przy ziemi warstwy chłodnego powietrza do wysokości około 900-1000 metrów, nad którą zalega ciepłe powietrze. Warstwy te oddzieli szara kołderka z chmur Stratus, pod którymi przy ziemi snuć się będą mgły i zamglenia, z nieprzyjemnymi opadami mżawki.

Listopad w świetle najnowszych prognoz ma być wprawdzie miesiącem o temperaturze średniej miesięcznej powyżej normy, z opadami niższymi niż zwykle. Czy będzie suchy? Niska suma opadów związana jest z układami wyżowymi, które o tej porze roku rzadko bywają tak słoneczne jak w październiku. Towarzyszyć im może smog, czyli silne zanieczyszczenie powietrza dymami z kominów i spalinami samochodowymi. Pogoda w drugiej połowie miesiąca może być więc nie tylko przygnębiająca, ale i niezdrowa.

Prognoza odchylenia temperatury średniej miesięcznej od normy w listopadzie (NOAA)NOAA
Prognoza odchylenia sumy opadów w listopadzie od normy (NOAA)NOAA

Deszczowo-śnieżna zima?

"Czyściej" może będzie w miesiącach zimowych. Grudzień, styczeń i luty w świetle prognoz NOAA mają być mokre i cieplejsze niż zwykle. To oznaczałoby zimę atlantycką, pochmurną, deszczowo-śnieżną i wietrzną. Wahania ciśnienia i temperatury oraz duża zmienność aury ze słonecznej na pochmurną pogarszają warunki biometeorologiczne, wystawiają nasze samopoczucie na wielkie próby.

Ale opady atmosferyczne i strumienie powietrza znad oceanu oczyszczają powietrze. Jeszcze kilka dni temu jakość powietrza w Polsce była fatalna. Silny wiatr w powietrzu, płynącym z dalekiej i czystej północy, przewietrzył Polskę. Sprawił, że jakość powietrza jest świetna!

Klimat Polski jest zmienny, bywa męczący, ale ma również mnóstwo zalet. Najważniejsze, by w nadchodzących miesiącach chłodniejszej części roku dbać o pogodę ducha. Jeśli chcemy być szczęśliwi i zdrowi - co jest najważniejsze - to cieszmy się życiem w jak najsilniejszym kontakcie z Naturą, bez względu na pogodę!

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogodę w Polsce kształtuje wyż Igor, który sprawia, że napływa do nas gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. W najbliższych dniach w wielu regionach będzie pogodnie. Aura zacznie się jednak psuć w czwartek.

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 30.07 przyniesie słoneczną aurę. Miejscami powieje silniejszy wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z wtorku na środę na polskim niebie po raz kolejny mogą się pojawić zorze. Prognozy pogody kosmicznej wskazują na wystąpienie burzy magnetycznej, która może wywołać świetlny spektakl.

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

IMGW ostrzega przed powrotem burz i upałów. W kolejne dni nad Polską spodziewane są wysokie wartości na termometrach, a miejscami wydane zostaną alarmy drugiego stopnia. Zagrożenie mogą stanowić także wyładowania.

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silna nawałnica przetoczyła się w niedzielę przez Mazury i Warmię. Była porównywalna z tak zwanym białym szkwałem, który przeszedł przez mazurskie jeziora w 2007 roku. Na jeziorze Niegocin zginęły co najmniej dwie osoby. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny, który pływał z jedną z ofiar na łodzi.

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Poniedziałek upływa pod znakiem wietrznej aury na Warmii i Mazurach. Najsilniejsze porywy - o prędkości 79 kilometrów na godzinę - zanotowano w Mikołajkach. Mimo apeli ratowników niektórzy żeglarze wypłynęli na jeziora. Na Bełdanach wywróciła się łódź, na pokładzie której były dwie osoby dorosłe i dziecko. Nikomu jednak nic się nie stało.

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

Trzy osoby zginęły w niedzielnych nawałnicach, którym towarzyszyły silne podmuchy wiatru. W Łodzi na rowerzystkę spadł oderwany konar drzewa, a na mazurskim jeziorze Niegocin utonęły dwie osoby. Strażacy przeprowadzili ponad 3300 interwencji.

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP