Do końca wieku zabraknie arabiki?

Do końca wieku zabraknie arabiki?

Eksperci szacują, że do końca tego wieku uprawy arabiki, najpopularniejszej odmiany kawy, zmaleją o 90 proc. Wszystko przez zmianę klimatu.

Arabika i robusta to główne odmiany kawy, jednak zdecydowaną faworytką jest ta pierwsza. Arabikę codziennie rano wypija 3/4 miłośników kawy. Taka sytuacja bedzie trwać do czasu. Eksperci wyliczyli, że w ciągu najbliższych 70 lat na skutek zmian klimatycznych poważnie skurczą się obszary pod jej uprawę.

90 proc mniej kawy do 2080 r.

Zespół naukowców z Royal Botanic Gardens w Kew w Wielkiej Brytanii oraz Environment and Coffee Forest Forum w Addis Abebie w Etiopii zbadał rozkład upraw arabiki, wykorzystując modelowanie klimatu.

Eksperci próbowali przewidzieć, jak zmieni się wielkość i liczba plantacji w ramach trzech różnych scenariuszy emisji dwutlenku węgla w trzech przedziałach czasowych: 2020, 2050 i 2080 r.

Najbardziej optymistyczny scenariusz wykazał, że uprawy zmniejszą się o 38 proc., najmniej optymistyczny, że o 90 proc.

Podczas obliczeń nie brano pod uwagę takich zmiennych, jak wylesienie (głównie na terenach górskich Etiopii i Sudanu Południowego, stanowiących naturalne miejsce występowania arabiki), choroby szczepów, czy brak odporności na szkodniki, które mogły pojawić się na plantacjach w wyniku zmiany klimatu.

- Te wyniki są zaskakujące i bardzo niepokojące, ale nie mają na celu siania paniki wśród smakoszy arabiki, a jedynie pomóc nam podjąć działania do ochrony tego gatunku kawy - mówi Aaron Davis, szef badań z Royal Botanic Gardens.

Głównym producentem arabiki na świecie jest Brazylia i Kolumbia, ale Etiopia to kraj jej pochodzenia.

Tak rośnie Arabica (Shutterstock)

Autor: mm/mj / Źródło: bbc.co.uk

Pozostałe wiadomości

Ponad 700 razy w całym kraju interweniowali strażacy w związku z niedzielnymi burzami - podał rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. Na skutek intensywnych opadów deszczu w Ełku (województwo warmińsko-mazurskie) pod wodą znalazło się kilkanaście ulic i samochody. Silna ulewa nawiedziła wielkopolską Kościelną Wieś powodując podtopienia domów. W niektórych regionach na niebie zaobserwowano zalążki trąb powietrznych.

W Ełku ulice zamieniły się w jeziora, auta utknęły. Setki interwencji strażaków z powodu burz w całym kraju

W Ełku ulice zamieniły się w jeziora, auta utknęły. Setki interwencji strażaków z powodu burz w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 2.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, a wiatr mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, silnie pada i wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, silnie pada i wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewa, która przeszła w niedzielę nad Kędzierzynem-Koźlem, zalała Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala powiatowego. Do pacjentów zaapelowano, by ci szukali pomocy w innych placówkach. Na stacji PKP w Brzegu udało się wznowić ruch po przerwie spowodowanej awarią urządzeń sterujących.

Woda wdarła się do szpitala. Nieczynny SOR

Woda wdarła się do szpitala. Nieczynny SOR

Źródło:
PAP, TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. Na terenie dziesięciu województw obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Dla części Wielkopolski, gdzie spodziewane są najbardziej ulewne opady deszczu, podniesiono stopień ostrzeżeń do najwyższego. Groźne zjawiska mają występować do godzin nocnych.

Bardzo ulewne opady. Ostrzeżenia najwyższego stopnia w części Polski

Bardzo ulewne opady. Ostrzeżenia najwyższego stopnia w części Polski

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB w związku z burzami został wysłany w niedzielę 2.06 do osób przebywających w kilku regionach. Późnym popołudniem i wieczorem rozszerzono go o część województw podlaskiego i zachodniopomorskiego, a także o kolejne powiaty woj. warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Służby apelują o zachowanie ostrożności i przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Alert RCB rozszerzony o kolejne miejsca. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB rozszerzony o kolejne miejsca. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RRCB, tvnmeteo.pl

Po czasami gorącej końcówce maja, na początku czerwca temperatura spadnie. Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie chłodniej

Pogoda na 16 dni: będzie chłodniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tydzień zacznie się burzowo w połowie Polski, a na terenie całego kraju należy spodziewać się opadów deszczu. Termometry w poniedziałek wskażą od 22 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 03.06. Burzowo w połowie kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 03.06. Burzowo w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły południowe Niemcy. W wyniku ulew i podmycia nasypu kolejowego wykoleiły się dwa wagony pociągu Intercity w Badenii-Wirtembergii. Nikt z pasażerów i obsługi nie ucierpiał - poinformowała w niedzielę rano agencja dpa. W sobotę gwałtowna aura nawiedziła także Bawarię.

Deszcz podmył nasyp kolejowy, wykoleił się pociąg. Ulewy w Niemczech

Deszcz podmył nasyp kolejowy, wykoleił się pociąg. Ulewy w Niemczech

Źródło:
PAP, tagesschau.de, Reuters

Kapsuła badawcza chińskiej sondy kosmicznej Chang'e-6 wylądowała w nocy z soboty na niedzielę na ciemnej, niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Celem misji jest pobranie próbki księżycowego gruntu - poinformowały w niedzielę światowe media, powołując się na Chińską Narodową Agencję Kosmiczną i agencję informacyjną Xinhua.

Chińska sonda kosmiczna wylądowała na ciemnej stronie Księżyca

Chińska sonda kosmiczna wylądowała na ciemnej stronie Księżyca

Źródło:
PAP, Reuters

Pewnej młodej parze podczas ceremonii ślubu obrączki przyniósł pingwin. Była to niespodzianka przygotowana dla panny młodej. Dlaczego właśnie pingwin? - Bo to ulubione zwierzę mojej żony - powiedział Joe Keilty, pan młody.

Biało-czarny drużba przyniósł obrączki. "To ulubione zwierzę mojej żony"

Biało-czarny drużba przyniósł obrączki. "To ulubione zwierzę mojej żony"

Źródło:
CNN, nypost.com

W dolinie rzeki Zambezi w Zimbabwe odkryto nowy gatunek dinozaura. Archeolodzy nazwali go Musankwa sanyatiensis. Badania szczegółowo opisujące to znaczące odkrycie zostały opublikowane w czasopiśmie "Acta Palaeontologica Polonica". 

W Zimbabwe odkryto nowy gatunek dinozaura

W Zimbabwe odkryto nowy gatunek dinozaura

Źródło:
sciencedaily.com, PAP

Na sobotę zaplanowano start pierwszego załogowego statku Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na kilka minut przed wystrzeleniem misja została jednak wstrzymana.

Znowu się nie udało. Start pierwszego załogowego lotu Starlinera przełożony

Znowu się nie udało. Start pierwszego załogowego lotu Starlinera przełożony

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NASA, Reuters

Morska mgła adwekcyjna pojawiła się w Ustce (woj. pomorskie) w godzinach porannych. Zjawisko to może być niebezpieczne, ponieważ ogranicza widzialność. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Jakby rozlało się mleko. Mgła morska w Ustce

Jakby rozlało się mleko. Mgła morska w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Międzynarodowy zespół badaczy, przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, odkrył galaktykę, która powstała niecałe 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. To, co zaskoczyło astronomów najbardziej, to jej wyjątkowa jasność.

Galaktyka bliska początków wszechświata. Nie rozumieją, dlaczego tak wygląda

Galaktyka bliska początków wszechświata. Nie rozumieją, dlaczego tak wygląda

Źródło:
PAP, webbtelescope.org, NASA

Intensywne opady deszczu nawiedziły chorwacką wyspę Krk na Morzu Adriatyckim. Zalane zostały tam domy, samochody i piwnice. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

Ulice pod wodą, samochody zalane aż po okna. Ulewy nawiedziły chorwacką wyspę

Ulice pod wodą, samochody zalane aż po okna. Ulewy nawiedziły chorwacką wyspę

Źródło:
ENEX

"Morskie Stonehenge", wybudowane na angielskim wybrzeżu, było prawdopodobnie miejscem odprawiania rytuałów mających wpłynąć na pogodę. Szkoccy badacze określili, że monument powstał w okresie surowych zim i późnych wiosen, a jego forma wskazywała na chęć symbolicznego przedłużenia lata. Leżący tuż obok drugi obiekt był natomiast świadkiem licznych krwawych scen.

Krwawe rytuały, które miały przedłużyć lato. Co się działo w "Morskim Stonehenge"

Krwawe rytuały, które miały przedłużyć lato. Co się działo w "Morskim Stonehenge"

Źródło:
University of Aberdeen

Co najmniej 15 osób zmarło we wschodnich Indiach w wyniku fali upałów, która od zeszłego tygodnia utrzymuje się nad krajem. W wielu miejscach termometry pokazywały niemal 50 stopni Celsjusza. Ofiary śmiertelne gorąca notowano także w innych regionach.

Niemal 50 stopni Celsjusza. Gorąco zabiło co najmniej 15 osób

Niemal 50 stopni Celsjusza. Gorąco zabiło co najmniej 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India

Do bliskiego spotkania z rysiem doszło w środę w województwie zachodniopomorskim. Jak opowiadała Reporterka 24, przez przypadek natrafiła na zwierzę, gdy to odpoczywało po udanym polowaniu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Oko w oko z rysiem. "Poczułam, że coś na mnie patrzy"

Oko w oko z rysiem. "Poczułam, że coś na mnie patrzy"

Źródło:
Kontakt 24, NFOŚiGW

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl