Czemu długo moczona w wodzie ręka staje się jaśniejsza, miękka i dziwnie się marszczy? Naukowcy twierdzą, że źródło tego tkwi w genetyce. Zlokalizowali nawet odpowiedzialny za to gen.
Badania szwedzkich i brytyjskich naukowców doprowadziły do stwierdzenia, że odpowiada za to genetyka, a dokładniej gen, który kontroluje utratę wody z organizmu. W czasie moczenia dłoni zachodzi proces chemiczny, który doprowadza do tego efektu.
Zbadali skórę
Na ślad genu poprowadziła naukowców choroba NEPPK. Jest ona bardzo rzadka i powoduje, że skóra na stopach i dłoniach jest bardzo cienka, bolesna, łatwo żółknie, paznokcie z kolei są bardzo grube. Kiedy dłonie i stopy takich osób wystawione są na działanie wody, szybko robią się białe i marszczą się. Są wtedy znacznie bardzie podatne na infekcje.
Ta choroba nie jest zbyt powszechna, występuje u jednej na 40 tys. osób. Z kolei zachorowalność jest znacznie wyższa u Szwedów (1 na 200 osób). Badacze twierdzą, że choroba przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
W tym celu naukowcy pobrali DNA od kilku brytyjskich i szwedzkich rodzin. Na tej podstawie wyodrębnili gen AQP5, znany jako akwaporyna, który reguluje gospodarkę wodną organizmów. Mutacja tego genu powoduje, że skóra choruje.
Gen ten jest odpowiedzialny na budowę kanałów, uczestniczących w procesie transportu wody. Akwaporyna odgrywa główną rolę w transporcie śliny, łez i innych wydzielin.
Badania pokazały, że jest ona obecna także w skórze, a bardziej licznie w skórze dłoni i stóp. Gen powoduje, że skóra staje się bardziej porowata, dzięki czemu woda przenika przez skórę szybciej.
Pozwoli regulować gospodarkę wodną
Londyńscy naukowcy twierdzą, że ich ustalenia pozwolą zbadać kondycję skóry. Swoje ustalenia opublikowali w magazynie "The American Journal of Human Genetics".
- To pomoże nam zrozumieć, jak skóra sama się nawilża - powiedział prof. David Keisell. - Każdy wie, że kiedy siedzisz godzinę w wannie to twoja skóra robi się biała i pomarszczona. To pokazuje też, co dzieje się z całym człowiekiem, ale na rękach widać to znacznie wyraźniej.
Autor: pk/rs / Źródło: BBC News, HealthCannal.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock