Delfin pozna swojego kolegę nawet po 20 latach. Zwierzę zapamiętuje charakterystyczny pisk identyfikujący każdego osobnika, i odpowiada na niego nawet, jeśli przez lata go nie słyszał. Tak niezwykła pamięć to cecha tylko kilku gatunków na świecie.
- Nie mam pojęcia, po co im tak zaawansowana pamięć, ale to niezwykłe - przyznał Jason Bruck, badacz na Uniwersytecie w Chcicago. Przyznał, że udowodnienie tego jest możliwe jedynie na osobnikach żyjącycyh w niewoli, których piski są analizowane przez lata.
Przegląd starych kronik
Aby ustalić, jak dobrze zwierzęta się pamiętają, Bruck zebrał dane 53 delfinów butlonosych z dwóch ośrodków - Brookfield Zoo w pobliżu Chicago i Quest Dolphin na Bermudach. Porównał dane, kiedy i ile zwierzęta przebywały na wspólnym wybiegu. Następnie puszczał oddzielonym od siebie lata wcześniej osobnikom gwizdy i rejestrował, jak szybko zwierzęta zareagują.
Okazało się, że na znajome dźwięki zwierzęta odpowiadały natychmiast, nawiązując kontakt. Obce głosy delfinów traktowane były z dystansem, a delfin po czasie nie reagował na nagranie obcego osobnika.
Dar pamięci dla nielicznych
- Tak długa pamięć charakteryzuje zaledwie kilka gatunków na świecie - człowieka, szympansa, słonie - przyznał Bruck. Ludzkie twarze się zmieniają, po latach utrudniając identyfikację, a szympans i słoń pamiętają tak długo jedynie członków rodziny. Delfiny po 20 latach rozpoznają i odpowiadają na jeden charakterystyczny pisk, który naukowcy uznali za odpowiednik imienia w ich społeczności.
- Trzeba przyznać, że zdolności poznawcze, społeczne są u delfinów bardzo rozwinięte - podkreślił Bruck. - Sądzę, że to pewien element ewolucji - społeczeństwo wymaga dobrej pamięci, by móc rozpoznawać współtowarzyszy. Delfiny często mieszają się w stadach, wracając po latach. Prawdopodobnie dobra pamięć pozwala na rozpoznanie czy zbliżający się do stada osobnik to obcy, czy stary znajomy -podkreślił badacz.
Piski, czyli słowa?
Przyznał, że wyniki jego badania zainspirowały go do dalszego szukania odpowiedzi. Badacz pragnie ustalić, czy piski delfinów są odpowiednikami naszej mowy, a poszczególne dźwięki oznaczają jakieś szczególne rzeczy.
- Chciałbym wiedzieć, czy gdy delfin słyszy pisk charakterystyczny dla drugiego osobnika, czy mówi mu to tyle samo, co nam czyjeś nazwisko - przyznał badacz. - Jeśli to ich mowa, chciałbym ją poznać, zrozumieć i móc z nimi rozmawiać.
Autor: mb/jaś / Źródło: science daily