Czy na Święta potrzebny jest śnieg?

[object Object]
"Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością"Fakty TVN
wideo 2/7

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę bożonarodzeniową na portalu tvnmeteo.pl. No właśnie. Dlaczego ilekroć zaczyna się grudzień i pojawiają pierwsze świąteczne lampki, zaczynamy pytać, czy będą białe Święta?" -pisze dla nas synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Wiele redakcji i portali meteorologicznych w Europie przygotowuje specjalne szacunki i prognozy tylko na ten okres. Cieszą się dużą popularnością. A brytyjskie zakłady bukmacherskie tradycyjnie przyjmują zakłady na "białe Święta".

"I'm dreaming of a white Christmas"- to słowa piosenki sprzed osiemdziesięciu lat, rozlegające się w grudniu w każdym zakątku kuli ziemskiej. Piękna, melancholijna, wprowadza świąteczny nastrój, bo jest w niej marzenie "o białych świętach, jak te, które w pamięci mam, gdy choinka świeci i cichną dzieci, by usłyszeć dzwonki sań".

Wspomnienie śnieżnych zim

Piosenka "White Christmas" wykonana pierwszy raz przez Binga Crosby'ego w 1941 roku pozostaje najbardziej popularną świąteczną piosenką, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Napisał ją Irving Berlin, amerykański Żyd, który urodził się w 1888 roku w Mohylewie na terenie Carstwa Rosyjskiego jako Israel Isidore Baline. Gdy miał pięć lat, jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Czy chłopiec wywiózł w pamięci obraz śnieżnych mroźnych zim wschodniej Europy? Takie właśnie wspomnienie zim, dworów i chat w zaspach śniegu wywieźli nasi dziadkowe z przedwojennych Kresów Wschodnich.

Irving Berlin nie kultywował chrześcijańskiej tradycji Bożego Narodzenia, jednak tworząc "White Christmas" pewnej nocy w suchej gorącej Arizonie kierował się sentymentem dla Świąt kojarzących się z dzieciństwem. Były to zabawy na śniegu w czasie, gdy zima w grudniu była czymś oczywistym. Napisał ją również z wielkiej tęsknoty za zmarłym w Boże Narodzenie 1928 roku maleńkim synkiem.

Irving Berlin (zdjęcie z 1941 roku) (Wikipedia/Domena Publiczna)wikipedia/domena publiczna

Bez śniegu nie ma magii świąt?

Słowa "Niechaj będą radosne twe dnie i niech białe będą wszystkie z Twych Świąt" zabrzmiały w czasie, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej. W święta 1942 roku "White Christmas" nadawano przez stacje radiowe dla amerykańskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach. Melancholijne "I'm dreaming of a white Christmas" i dziś oddaje nasze nastroje i tęsknoty.

Czy musi spaść śnieg, by pojawiła się magia? Gdy w redakcji tvnmeteo.pl poruszyliśmy ten temat, Tomasz Wasilewski zwrócił uwagę, że we wszelkich reklamach o tematyce świątecznej pojawia się śnieg, padające malowniczo białe płatki, "jakby firmy reklamowe nie zauważyły jeszcze, że klimat się ociepla, a śnieg na Święta to jakiś ewenement". To pewnie stąd, że reklama sprzedaje nam marzenie.

W wymarzone Boże Narodzenie najważniejsze są miłość, zaufanie, troska, szczerość. W centrum uwagi jest wtedy Święta Rodzina i każda nasza zwykła rodzina. Tak dzieje się na całym świecie w wielu kulturach. Boże Narodzenie jest pociągające dla wyznawców innych religii niż chrześcijaństwo. Jak to wytłumaczyć? Rodzina była w historii ludzkości zawsze najważniejsza, ponad wszelkie systemy wierzeń. Pozwalała przetrwać grupom ludzkim trudy życia i chronić najsłabszych, czyli dzieci. Dziś w Boże Narodzenie ważna jest bliskość. Tulimy dziecięce główki nucąc kolędy. Nie najważniejsze są stosy prezentów czy suto zastawione stoły.

PRZEŚLEDZILIŚMY, JAK WYGLĄDAŁY ŚWIĘTA W UBIEGŁYCH LATACH

"Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością"
"Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością"Fakty TVN

Białe Święta? Mogą zostać nam tylko marzenia

Wieki temu Boże Narodzenie zastąpiło w Europie pogańskie Święto Światła (u Słowian Świtu Światła). To czas najdłuższych ciemnych nocy w całym roku, który ludzie lepiej znosili, trzymając się razem w cieple i wzajemnej trosce. Obserwowano Słońce chowające się na długo za horyzontem i czekano na odrodzenie życiodajnego światła, na przybieranie dnia i skracanie nocy. W Boże Narodzenie zaczyna powolutku wydłużać się krótki zimowy dzień. Dobrze było wtedy i nadal jest dobrze przetrwać ten czas z ukochanymi ludźmi i zwierzętami w ciepłym schronieniu. Miło przyglądać się cichej, śpiącej naturze. Tym przyjemniej i lepiej dla niej, gdy otulona jest kołderką śniegu.

Czy aura w tym roku otuli nas i krajobraz białym puchem? Modele meteorologiczne robią co mogą, jednak szanse na śnieg w Święta od kilku dni maleją. Możliwe, że pozostanie nam tylko nucić "I'm dreaming of a white Christmas"...

PRZECZYTAJ, CO NA ŚWIĘTA PROGNOZUJE ARLETA UNTON-PYZIOŁEK

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com

Pozostałe wiadomości

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

Noc w niektórych regionach Polski zapowiada się mroźno i mglisto. Poniedziałek przyniesie pochmurną aurę, a termometry wskażą tylko kilka stopni powyżej zera.

Pogoda na jutro - poniedziałek 11.11. W nocy nawet 4 stopnie mrozu

Pogoda na jutro - poniedziałek 11.11. W nocy nawet 4 stopnie mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed mgłami na nadchodzącą noc oraz poniedziałkowe przedpołudnie. Miejscami zrobi się ślisko. Żółte alarmy wydano w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Ostrzeżenia IMGW w siedmiu województwach

Ostrzeżenia IMGW w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kiedy spadnie śnieg? Na horyzoncie w prognozach widać koniec wyżowej monotonii. Zastąpią ją chłód, śnieg i wiatr - zjawiska typowe dla przedzimia. Po zgniłym wyżu nastanie aura niżowa, równie wymagająca. O tym, co czeka nas w pogodzie do końca listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w niedzielę w spustoszonej w ostatnich tygodniach przez potężny huragan wschodniej części Kuby. Sprzątanie i przywracanie energii elektrycznej trwa też na zachodzie wyspy, którą kilka dni temu nawiedził inny cyklon tropikalny. W dwóch prowincjach odbyły się antyrządowe protesty zdesperowanych brakiem prądu, wody i żywności ludzi.

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Północny wschód Stanów Zjednoczonych jest zagrożony pożarami. 27 milionów ludzi na obszarze od Nowego Jorku po Massachusetts jest objętych alertami. Sytuację pogarsza niesprzyjająca pogoda: wiejący porywisty wiatr i panująca susza.

Alerty przed pożarami dla 27 milionów mieszkańców. "Historycznie suchy okres"

Alerty przed pożarami dla 27 milionów mieszkańców. "Historycznie suchy okres"

Źródło:
PAP, NBC News

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP

Ponieważ zbliża się Święto Niepodległości, władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) apelują o niewieszanie flag na górskich szczytach. - Flaga to element obcy w parku narodowym i może stanowić śmiertelną pułapkę dla zaplątanych w nią zwierząt - przekonują władze PPN i zaznaczają, że zgodnie z ustawą o symbolach narodowych flaga powinna być otaczana czcią i szacunkiem.

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę". Apel przed 11 listopada

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę". Apel przed 11 listopada

Źródło:
PAP

W chorwackim Splicie i okolicach jest tak ciepło, że mieszkańcy i turyści sobotę spędzili tak, jakby była pełnia lata - plażując i pływając w morzu.

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Źródło:
Reuters

Dzięki nowym badaniom naukowcy dokonali odkrycia 41 genów, które mają związek z przepukliną dysku lędźwiowego - najczęstszą przyczyną rwy kulszowej. Badacze twierdzą, że wiedza ta pomoże im w opracowaniu lepszych metod leczenia tego schorzenia, a co za tym idzie poprawy jakości życia chorujących.

Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rwę kulszową

Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rwę kulszową

Źródło:
PAP, University of Oulu

Szwajcarska wioska Brienz/Brinzauls szykuje się do kolejnej ewakuacji. Znów zagraża jej obryw skalny, który może odpaść z górskiego zbocza. Do podobnego zdarzenia doszło już w ubiegłym roku - wtedy wszyscy mieszkańcy musieli opuścić miejscowość.

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Źródło:
Reuters, swissinfo.ch, 20min.ch

Indonezyjski wulkan Lewotobi Laki Laki na wyspie Flores wybuchł co najmniej trzy razy w sobotę, wyrzucając w powietrze kolumnę popiołu na wysokość dziewięciu kilometrów. Władze planują poszerzyć obszar wokół krateru, gdzie nie będą mogli zbliżać się ludzie.

"Erupcja wciąż trwa". Chcą poszerzyć strefę ewakuacji

"Erupcja wciąż trwa". Chcą poszerzyć strefę ewakuacji

Źródło:
Reuters

Dzięki satelitom naukowcy mają każdego dnia dostęp do wielu informacji dotyczących zanikania lądolodów, pożarów roślinności czy koncentracji gazów cieplarnianych na Ziemi. Zdaniem fizyczki atmosfery doktor Aleksandry Kardaś dane te pokazują, jak coraz szybciej nasza planeta się zmienia.

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Źródło:
PAP

W większości dużych miast prowincji Pendżab w Pakistanie wprowadzono kilkudniowy zakaz wstępu do parków, placów zabaw, ogrodów zoologicznych i zabytków. Powodem jest pogarszająca się z każdym dniem jakość powietrza. W niektórych miejscach poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przewyższa dopuszczalne normy.

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

Źródło:
PAP, Reuters

Intensywne ulewy doprowadziły do powodzi błyskawicznej w Cadaqués położonym na północno-wschodnim krańcu Hiszpanii. W wyniku obfitych opadów deszczu ulice miasta zamieniły się w rwące rzeki. Lokalne media piszą o dziesiątkach porwanych samochodów oraz poważnych uszkodzeniach infrastruktury.

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii. Pod wodą znalazło się jedno z katalońskich miast

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii. Pod wodą znalazło się jedno z katalońskich miast

Źródło:
Reuters

W halloweenową noc mieszkanka jednego z domów w miejscowości Avon w amerykańskim stanie Connecticut przeżyła spotkanie z niedźwiedziem czarnym. Ogromne zwierzę wdarło się do ogródka i zainteresowało się koszykiem ze słodyczami, które zostawiła dzieciom.

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Źródło:
Reuters, Eyewitness News, Department of Energy & Environmental Protection

Z jednego z laboratoriów w Karolinie Południowej uciekło kilkadziesiąt makaków królewskich. Trwa akcja, dzięki której zostaną złapane. Służby wiedzą, gdzie ukrywają się zwierzęta. Wiadomo też jak uciekły. Policja doradziła mieszkańcom, by zamknęli drzwi i okna w domach.

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Małpy uciekły z laboratorium. Wiadomo, gdzie się ukrywają

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl, ABC News

Tajfun Yinxing dotarł do wybrzeży Filipin. Ewakuowano 160 tysięcy ludzi. Żywioł, niosąc ulewy i porywisty wiatr, uderzył w Luzon - najbardziej zaludnioną wyspę tego kraju. W piątek władze nadal ostrzegały przed "utrzymującymi się warunkami zagrażającymi życiu".

Ewakuacja 160 tysięcy ludzi. Yinxing uderzył

Ewakuacja 160 tysięcy ludzi. Yinxing uderzył

Źródło:
AP, The New York Times, Rappler

Pożary pustoszą Park Narodowy Madidi w zachodniej Boliwii, jeden z obszarów słynących z największej bioróżnorodności na świecie. Spłonęło około 30 tysięcy hektarów.

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

W styczniu mówiliśmy, że 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Źródło:
Reuters, WMO

Na nowojorskim lotnisku doszło do nietypowego zdarzenia. W terminalu pasażerskim nagle pojawił się szop pracz. Zwierzę zauważono na przewodach wystających z otworu w suficie, po czym zeskoczyło ono na podłogę i uciekło. Nie jest jasne, w jaki sposób szop dostał się na teren lotniska.

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Źródło:
CNN

Szczyt czynnego stratowulkanu Fudżi w Japonii pokrył się śniegiem. Tak późno biały puch nie spadł w tym miejscu od końca XIX wieku. Wśród przyczyn wystąpienia niepokojącej anomalii naukowcy wymieniają niezwykle gorące lato oraz jesień w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

Źródło:
Reuters

Trudne warunki atmosferyczne w Kanadzie sparaliżowały pracę krajowej poczty. Z powodu między innymi opadów marznącego deszczu Canada Post poinformowała o wstrzymaniu świadczenia usług w mieście Regina na południu kraju. Skutki pojawienia się zimowej aury odczuli także mieszkańcy oddalonego o kilkaset kilometrów miasta Calgary.

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Źródło:
CNN, CTV News