Jedzenie z podłogi nie jest bezpieczne. Bakterie mogą się przenosić do tosta, cukierka, czy innej żywności, która upadła na podłogę bez względu na to, jak szybko ją podnieśliśmy. Badacze z Uniwersytetu Rutgers (New Jersey, Stany Zjednoczone) obalają rozpowszechniony pogląd o zjadaniu tego, co upadło nam na ziemię.
"Pięć sekund nie leżało". To najczęściej wypowiedziane słowa gdy cukierek, który właśnie chcieliśmy zjeść, spadnie nam na podłogę. Okazuje się jednak, że bakterie mogą przenosić się do nich, bez względu na to jak szybko go podnieśliśmy.
Naukowcy obalają tę zasadę
Wcześniej uważano, że "reguła pięciu sekund" ma podłoże naukowe. Badacze z Uniwersytetu Aston (Wielka Brytania) twierdzili, że wszystko zależy od rodzaju nawierzchni, konsystencji jedzenia i rodzaju bakterii, która znajduje się w pobliżu.
Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Rutgers pokazują jednak, że w niektórych przypadkach przenoszenie bakterii ropoczyna się w krótszym czasie niż jedna sekunda. Powszechnie, uważa się, że bakterie potrzebują czasu aby przeniknąć do naszego jedzenia. - Chcieliśmy obalić te często stosowaną zasadę, poprzez solidne przyklady naukowe - powiedział jeden z naukowców pracujących przy badaniu, profesor Donald Schaffner.
Naukowcy przebadali cztery powierzchnie - stal nierdzewną, płytki ceramiczne, drewno i dywan oraz cztery różne pokarmy- arbuza, chleb, masło i cukierki. Zbadano również ilość bakterii, które na nich osiadły przez sekundę, pięć, 30 i 300 sekund.
Wyniki badań
Najwięcej zanieczyszczeń miał arbuz, najmniej cukierek. - Pokazuje to, że najważniejszym czynnikiem jest wilgoć -powiedział Schaffner. - Bakterie nie mają nóg, rozprzestrzeniają się "pływając", im bardziej zwilżone jest jedzenie, tym większe ryzyko przeniesienia jak największej ilości bakterii - dodaje.
Ku zaskoczeniu wszystkich, bakterie nie przenoszą się tak szybko na jedzenie upuszczone na dywan, jak na płytki i stal nierdzewną.
Żartobliwa "zasada pięciu sekund" jest zatem pewnym uproszczeniem tego , co faktycznie dzieje się gdy bakterie przenoszą się z podłogi na naszą żywność. Czas nie jest jedynym czynnikiem, który na to wpływa.
Zobacz jakie bakterie znajdują się w naszych domach.
Autor: agr/rp / Źródło: sciencedaily.com