Szukają domu w ciele człowieka, a gdy już go znajdą, po prostu wyniszczają cały organizm. Zrobią to powoli i bardzo dokładnie lub gwałtownie i pobieżnie. Efekt zawsze będzie taki sam - śmierć. Poznajcie cztery mikroorganizmy pożerające mózg.
W ostatnich kilku tygodniach świat obiegły informacje o 12-latkach, które zainfekowały się pewnym bardzo niebezpiecznym dla człowieka rodzajem ameby. Zamieszkująca ciepłe zbiorniki wodne Naegleria fowleri dotarła przez nos do mózgów obojga dzieci, a następnie bardzo szybko zaczęła je pożerać. Naegleria fowleri to jednak nie jedyny groźny pasożyt.
Uzbrojony tasiemiec
Powszechne w Afryce, w Azji i w Ameryce Łacińskiej dorosłe tasiemce Taenia solium żyją wewnątrz ludzkiego układu pokarmowego. To w nim składają jaja, które później człowiek wydala wraz z kałem. Czasami tasiemiec może żerować jednak w mięśniach, a także w narządach wewnętrznych człowieka jako larwa, tzw. wągier. Szczególnie niebezpieczne są przypadki, kiedy larwy osadzają się w mózgu lub w gałce ocznej. Człowiek, który jest zarażony wągrzycą, najpierw ma drgawki i bóle głowy, czasami traci wzrok, a czasami po prostu umiera.
Zwierzęca choroba
Z kolei inny rodzaj, nazywający się Toxoplasma gondii, to pasożyt który rozmnażać się może tylko w kocich jelitach. Jest on mistrzem manipulacji: kiedy zainfekuje szczura, gryzoń czuje nieodpartą chęć, żeby przebywać w miejscach, w których można wyczuć koci mocz. Wtedy to pasożyt zdobywa szansę, żeby wrócić do swojego idealnego środowiska i dalej się rozpowszechniać. Toxoplasma gondii jest odnajdywany także u ludzi. W Stanach Zjednoczonych zainfekowanych tym niebezpiecznym stworzeniem jest aż 25 proc. dorosłych. Na szczęście tylko niewielka część z nich później zapada na chorobę odzwierzęcą. Zarażenie toksoplazmozą u ludzi odbywa się np. przez zjedzenie brudnych warzyw lub przez zjedzenie niedogotowanego mięsa.
Niebezpieczne Loa loa
Natomiast Loa loa to nitkowaty robak. Przypadki, które odnotowano w zachodniej i środkowej Afryce, dowodzą, że ten pasożyt może migrować w ludzkich tkankach przez 10 do 15 lat. Zainfekować nim możemy się, gdy ukąsi nas pewien rodzaj muchy, która żyje w tropikalnych warunkach. Posiadanie tego "robaka" prowadzi do świądu i obrzęków.
Na szczęście żaden z tych pasożytów nie jest bardzo popularny w Polsce.
Autor: kt/map / Źródło: Popular Science
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/CC-BY/Izvora