Czekolada - wróg, nagroda i pocieszenie

12 kwietnia to Dzień Czekolady

Miłośnicy cukierniczego wyrobu z tłuszczu i miazgi kakaowej (plus dodatków zgodnie z "fantazją" producenta) zwanego czekoladą, 12 kwietnia z pewnością mają specjalnie zaznaczony w kalendarzu. To w końcu Dzień Czekolady.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Czekoladę lubi niemalże każdy, kto kiedykolwiek jej spróbował. Gorzka, mleczna, z dodatkiem bakalii albo samych orzechów, nadziewana lub nie... Oferta jest równie bogata, co smak zamknięty w rozpływającej się w ustach kostce. Skąd się jednak wziął smakołyk, któremu przypisano jeden dzień roku - 12 kwietnia?

Historia słodyczy

Kakaowiec, z którego pochodzi kakao, główny składnik czekolady, jest drzewem wiecznie zielonym, zwanym Theobroma cacao. Jego nazwa pochodzi od greckich słów "theos"- bóg i "broma"- napój, tworzących łącznie frazę: "napój bogów".

Jego nasiona do Europy sprowadził Kolumb wraz z informacją o istnieniu Ameryki. Jako pierwsi wykorzystywali ziarna Majowie oraz Aztekowie, którzy rozcierali ziarna i zalewali wodą, doprawiając płyn miodem czy też chili, albo serwując go z kukurydzą. Napój przyrządzony z zalanego ciepłą wodą z dodatkiem cukru proszku przyjął się w Europie, stając popularny już w XVII wieku.

Od proszku do tabliczki

Ale na czekoladę w dzisiejszej formie trzeba było jeszcze poczekać. W 1828 Casparus van Houten Senior opatentował metodę proszkowania nasion kakaowca, a jego syn wynalazł proces alkalizowania czekolady, zwany dutchingiem. Francis Fry z kolei łącząc kakao, cukier i rozpuszczony tłuszcz kakaowy wylany do formy, uzyskał pierwszą tabliczkę czekolady. Konszowanie, czyli mieszanie (od słowa "konsza", tj. muszla - przyp. red.) czekolady, wynalezione przez Rudolpha Lindtowa, to proces nadający cukierniczemu produktowi szlachetności. W wyniku jego przeprowadzenia ilość wody redukuje się średnio o 40 proc., a kwasowość zmniejsza się o około 25 proc.

Różni je kolor, smak i zawartość

Generalnie wyróżnia się cztery rodzaje czekolady: gorzką, mleczną, deserową oraz białą.

Za czekoladę gorzką uważa się wyrób składający się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, wzbogaconego niekiedy niewielką domieszką wanilii. Musi zawierać przynajmniej 70 proc. produktów z miazgi kakaowej i powinna być przygotowywana w temperaturze na poziomie 31,1-32,7 st. C. Zawiera 2-5 razy więcej teobrominy niż mleczna, w skład której wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50 proc.

Produkowana w temperaturze 28,9–30,5 st. C mleczna wersja zawiera przynajmniej 25 proc. suchej masy kakaowej, 14 proc. suchej masy mlecznej, 2,5 proc. suchej odtłuszczonej masy kakaowej, 3,5 proc. tłuszczu mlecznego oraz 25 proc. tłuszczu.

Z kolei w skład czekolady deserowej wchodzi miazga kakaowa, cukier, lecytyna oraz tłuszcz kakaowy lub inne dodatki, a zawartość produktów z miazgi kakaowej na ogół stanowi powyżej 50 proc. całości wykorzystanych składników.

Kontrowersje wzbudza najczęściej czekolada biała, wyrób nie zawierający w swoim składzie proszku kakaowego. Ze względu na niską zawartość masła kakaowego przez niektórych smakoszy biała wersja, wyrabiana w temperaturze 27,9-30,5 st. C, nie jest uważana za czekoladę.

Kaloryczne źródło minerałów

Kakao i czekolada są zaliczane do produktów wysokokalorycznych. Nic dziwnego - w 100 g czekolady gorzkiej "czai się" aż 554 kcal., podczas gdy w jej mlecznej odsłonie, a tym bardziej wzbogaconej o nadzienie czy dodatki w postaci bakalii itp., kalorii jest jeszcze więcej.

Ale podczas gdy wersja biała, mleczna i "mleczna wzbogacona" jest przed dietetyków na ogół zakazana, tak wersja gorzka bywa dopuszczana. To dzięki stosunkowo niskiemu indeksowi glikemicznemu oraz temu, że w 100 g gorzkiej kryje się jedynie 1 mg cholesterolu. W 100 g mlecznej natomiast cholesterolu znajduje się aż 10 mg.

Jednak czekolada, zwłaszcza gorzka, to przy zachowaniu umiaru nic złego. Przeciwnie, od czasu do czasu nie zaszkodzi, ponieważ zawiera sporo minerałów (magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i żelazo). W kakao i czekoladzie znajdują się witaminy z grupy B. Dodatkowo gorzka, mleczna i biała czekolada zawiera witaminy D i E.

Psychoaktywna (potencjalna) ochrona

Niektórzy naukowcy wskazują, że zawarte w kakao i w czekoladzie wysokiej jakości (nie zawierającej kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans i sztucznych kwasów krótko-łańcuchowych) tłuszcze chronią przez nowotworem piersi.

Wiadomo natomiast z całą pewnością, że zawiera także substancje psychoaktywne. W czekoladowych produktach znajdziemy bowiem niewielkie ilości kofeiny (5-10 mg w tabliczce), teobrominę (od 1 proc. w czekoladzie gorzkiej, 0,1-0,5 w mlecznej) oraz anandamid, będący psychoaktywnym endokannabinoidem jak i fenyloetyloaminę.

Czekoladopodobne "coś"

Niestety, na sklepowych półkach pojawia się również coraz więcej produktów czekoladopodobnych. W nich zawartość kakao zwykle nie przekracza 7 proc. całkowitej masy. Producenci dodają do swoich "czekolad" lecytynę sojową lub polirycynooleinian poliglicerolu (organiczny związek chemiczny otrzymywany z poliglicerolu i oleju rycynowego), by obniżyć zawartość drogiego masła kakaowego i obniżyć lepkość masy.

Co wiesz o czekoladzie?
Co wiesz o czekoladzie?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: TVN Meteo Active, magiaczekolady.com, wikipedia.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW opublikował ostrzeżenia przed zagrożeniami pogodowymi. W środę w części kraju rozpocznie się kilkudniowa fala upałów - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w dziewięciu województwach. W południowej Polsce zagrożenie stanowić mają również burze.

Przed nami dokuczliwy skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Przed nami dokuczliwy skwar i burze z gradem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Bardzo wysoki indeks UV prognozowany jest w środę w sporej części kraju. Bezchmurne niebo spowoduje, że w centralnej i południowej Polsce przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Podczas wypoczynku na łonie natury należy pamiętać o nakryciu głowy i nałożeniu na skórę kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Uważajmy na słońce. Wysoki indeks UV w całym kraju

Uważajmy na słońce. Wysoki indeks UV w całym kraju

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nadchodzą upały. Temperatura przed weekendem sięgnie aż 33 stopni Celsjusza w cieniu. W prognozie na kolejne dni widać też gwałtowne burze z ulewami.

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na orbitę trafił zaawansowany satelita pogodowy GOES-U. Będzie on monitorował najgroźniejsze zjawiska atmosferyczne, w tym huragany i ogromne pożary, oraz pogodę kosmiczną. Sprzęt został wyniesiony w przestrzeń pozaziemską na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy, a sam start również wart był uwagi.

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Źródło:
NASA, Reuters

Pogoda na dziś. Środa 26.06 prawie w całej Polsce upłynie pod znakiem słońca. Na południu kraju zbierze się więcej chmur i popada deszcz, a w górach zagrzmi. Termometry wskażą od 26 do 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 26.06. Gorąco, w górach pojawią się burze

Pogoda na dziś - środa 26.06. Gorąco, w górach pojawią się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zapora na rzece Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota jest w stanie "nieuchronnej awarii" po tym, jak uszkodziła ją woda powodziowa. Podmyte zostały fundamenty jednego z domów położonych nad rzeką, budynek zawisł nad urwiskiem, musieli się ewakuować jego mieszkańcy.

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, MPR News, tvnmeteo.pl

Upały w tym tygodniu nadciągną do Polski. Synoptycy zapowiadają tak zwane tropikalne noce, w czasie których trudno będzie nam wypocząć po gorącym dniu. W weekend temperatura w części kraju w nocy nie spadnie poniżej 23 stopni Celsjusza.

Czeka nas seria tropikalnych nocy

Czeka nas seria tropikalnych nocy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Dwoje amerykańskich astronautów nie mogło w poniedziałek wykonać zaplanowanych prac konserwatorskich na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu awarii skafandra jednego z nich - poinformowała NASA. To drugi anulowany spacer kosmiczny w tym miesiącu.

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Inwazyjne pytony siatkowe stanowią coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców Portoryko. W kraju doszło do licznych ataków tych węży na ludzi, a niektóre zakończyły się tragicznie. Według badaczy gatunek ten stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców wyspy.

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Źródło:
PAP, CNN

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS

W górzystym regionie w prowincji Hunan w środkowych Chinach doszło do osunięcia się ziemi. Zginęło osiem osób - podały państwowe media. Wcześniej w niedzielę informowano o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Źródło:
PAP, Xinhua

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine