Curiosity sfotografował niezwykły spektakl. Fobos i Deimos zaćmiewają się nawzajem

Fobosa od Marsa dzieli 6 tys. km, Deimosa - nieco ponad 20 tys. km

Łazik Curiosity miał okazję obserwować niedawno dwa księżyce Marsa. Z fotografii, jakie zrobił w trakcie tego wydarzenia, NASA przygotowała film. Widać na nim, jak jeden z księżyców doprowadza do zaćmienia drugiego.

W czwartek 1 sierpnia Curiosity skupił się na robieniu zdjęć spektaklu, jaki przygotowało dla niego niebo nad Marsem: chodzi o to, że dwa księżyce Marsa - niewielki Fobos i jeszcze mniejszy od niego Deimos - zaćmiewały się nawzajem.

Źródło nowych informacji

Z 41 fotografii, jakie wykonał łazik marsjański, przygotowano film o niezwykłej wartości naukowej. Dzięki niemu astronomowie mogą na przykład zweryfikować swoją wiedzę na temat orbit obu satelitów. Szczególnie interesuje ich jednak zdobycie informacji, które pomogą lepiej zrozumieć to, jak siły pływowe Fobosa kształtują skalistą powierzchnię Marsa.

- Moglibyśmy także zdobyć dane wystarczające do tego, by wykryć zmienność gęstości panującej wewnątrz Fobosa, a także określić, czy orbita Deimosa systematycznie się zmienia - dodaje Mark Lemmon, który zajmuje się jedną z kamer Curiosity, tzw. Mastcam. Warto dodać, że naukowcy są zdania, iż podczas gdy orbita Fobosa bardzo powoli zbliża się do powierzchni Marsa, Deimos może oddalać się od planety.

Oba księżyce Marsa w porównaniu z naturalnym satelitą Ziemi (widoczny po prawej)NASA

Autor: map//tka / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości