Są pierwsze nocne zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez Curiosity. Łazik wykonał je, by naukowcy mogli poszukać tzw. minerałów fluorescencyjnych.
Curiosity, łazik przebywający na Marsie od sierpnia 2012 roku, po raz pierwszy sfotografował powierzchnię Czerwonej Planety nocą. Na jego zdjęciach znalazła się skała nazwana przez badaczy NASA Sayunei.
Ręczną kamerą
Do wykonania nocnych fotografii posłużyła zainstalowana na ramieniu Curiosity Marsjańska Ręczna Kamera (ang. Mars Hand Lens Imager, w skrócie MAHLI). Aparat ten jest wyposażony w dwa zestawy diod LED, które oświetliły Sayunei.
By odnaleźć minerały
Fotografie zostały wykonane w środę 22 stycznia. Powstały zarówno w świetle widzialnym, jak i w ultrafiolecie.
- Naszym celem nie było wyłącznie pozyskanie fotografii - powiedział w czwartek Ken Edgett z Malin Space Science Systems w kalifornijskim San Diego. - Zrobiliśmy je, żeby móc odnaleźć tzw. minerały fluorescencyjne. Aktualnie nadal analizujemy dane, ale jeśli odnajdziemy na zdjęciach coś, co w świetle ultrafioletowym będzie pobłyskiwać na żółto, zielono, pomarańczowo bądź czerwono, to nasz cel zostanie prawdopodobnie osiągnięty - dodawał Edgett.
Poszuka wody i życia
Sayunei to skała leżąca w Yellowknife Bay - płytkiej depresji w kraterze Gale, w jakiej aktualnie przebywa Curiosity. Już niebawem łazik zacznie w tej okolicy poszukiwania śladów wody i życia.
Autor: map//tka / Źródło: space.com