W polskich górach spadło minionej doby średnio od 5 do 10 cm śniegu. Warunki w kurortach narciarskich poprawiają się. Pod koniec tygodnia rozpocznie się ochłodzenie, wystąpią opady śniegu, które cieszą już wszystkich planujących wyjazd w góry w okresie ferii. Wszystko wskazuje na to, że w górach zima zostanie na dłużej. Ale uwaga - wzrosło zagrożenie lawinowe!
Skala GOPR zagrożenia lawinowego wynosi od 1 do 5. Na stronach GOPR dowiadujemy się, że obecnie zagrożenie lawinowe wynosi od 1 do 3, czyli zagrożenie jest niskie, umiarkowane i znaczne.
Zagrożenie jest szczególnie duże w miejscach z odłożonym, przez wiejące na grani silne wiatry, śniegiem. W tych miejscach zalega do kilkudziesięciu centymetrów przewianego śniegu z trwających od czwartku opadów - na niezwiązanym, przeniesionym przez wiatr, starszym śniegu.
To już trójka
TOPR zamieszcza na stronie ostrzeżenie: "Postępujący opad śniegu na i tak już umiarkowanie związaną pokrywę powoduje ciągłe zwiększanie się zagrożenia lawinowego. Zwracamy uwagę na fakt, że przy 3. stopniu zagrożenia lawinowego poruszanie się w górach wymaga BARDZO DUŻEGO DOŚWIADCZENIA i BARDZO DUŻEJ WIEDZY LAWINOZNAWCZEJ".
"W praktyce oznacza to, że użytkownicy gór, wyjąwszy zawodowców w tych górach pracujących, powinni ZDECYDOWANIE ograniczyć swoje działania do terenów leżących poniżej górnej granicy lasu, a narciarze do wyznaczonych tras na zorganizowanych terenach narciarskich. TRZECI STOPIEŃ ZAGROŻENIA LAWINOWEGO TO JUŻ "TRÓJKA" A NIE "DOPIERO TRÓJKA" !!!" - piszą TOPR-owcy.
Zagrożenie:
Bieszczady – drugi stopień, umiarkowane
Beskidy - trzeci stopień, czyli znaczne
Tatry – trzeci stopień, znaczne
Karkonosze – stopień 3, znaczne
Autor: Arleta Unton-Pyziołek/rs / Źródło: TVN Meteo