Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wichurami. Alerty pogodowe wydano w większości kraju. Miejscami możliwe są porywy do 100 kilometrów na godzinę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, o czym należy pamiętać, by bezpiecznie przetrwać wichurę.
W części kraju wieje silny wiatr. Strefa porywów wiatru będzie przesuwała się w ślad za niżem z zachodu na wschód. W nocy powieje 40-70 km/h, a miejscami nawet ponad 90 km/h.
W związku z niebezpieczną pogodą IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe. Obowiązują w 10 województwach. Ostrzeżenia są ważne w:
- województwie lubuskim (do godz. 18). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, z porywami do 90 km/h, południowo-zachodni skręcający na zachodni.
- województwie wielkopolskim (do godz. 19). W regionie wystąpi silny wiatr z zachodu i z południowego zachodu. Będzie wiał ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h, jednak możliwe są także porywy do 90 km/h.
- województwie kujawsko-pomorskim (do godz. 20). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h 45 km/h, z porywami do 80 km/h. Powieje z południowego zachodu i zachodu.
- województwie mazowieckim (do godz. 21). Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu. Lokalnie prognozowane są burze.
- województwie lubelskim (do godz. 21). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 55 km/h do 70 km/h, z porywami do 90 km/h, z południowego zachodu.
- województwie dolnośląskim (do godz. 19). Według prognozy powieje z zachodu ze średnią prędkością od 20 do 35 km/h. Porywy wiatru sięgną 80 km/h.
- województwie opolskim (do godz. 19). Zachodni wiatr będzie silniejszy, ze średnią prędkością 20-35 km/h. Chwilami rozpędzi się do 80 km/h.
- województwie łódzkim (do godz. 20). Silny wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h, z porywami do 90 km/h. Powieje z zachodu i z południowego zachodu.
- województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim (do godz. 19). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu.
IMGW ostrzega także mieszkańców zachodniej strefy brzegowej. Do piątku do godziny 7 obowiązuje tam ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące sztormu. Może wystąpić tam wiatr zachodni 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali Beauforta.
Co oznacza ostrzeżenie?
Alert pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alert drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Jak uchronić się przed wichurą
Silny wiatr może stanowić poważne zagrożenie. Jak ochronić się przed jego skutkami?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma kilka rad, które pomogą bezpiecznie przetrwać wichurę.
Jeśli silny wiatr nas zaskoczy, należy poszukać bezpiecznego schronienia, jednak nie wolno zatrzymywać się pod drzewami. Silne podmuchy mogą łamać konary lub wyrywać całe drzewa z ziemi. Znajdując się w pobliżu z nich, jesteśmy w ogromnym niebezpieczeństwie.
Gdy podczas wichury znajdujemy się w domu, powinniśmy odłączyć wszelkie urządzenia elektryczne, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru. O ile nie jest to niezbędne, nie powinniśmy też opuszczać domu.
Autor: AD,zupi/aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN Meteo, IMGW