Gdzie najlepiej przechowywać leki? Jak określić czy nadają się do spożycia? Gdzie nie wolno trzymać leków?
Nadeszły bardzo ciepłe dni. Farmaceuci podpowiadają, jak w taką pogodę przechowywać leki.
Farmaceutka Emily Holm z Kliniki Mayo w Rochester w Minnesocie przypomina, że wiele leków powinno być przechowywanych w temperaturze pokojowej, czyli około od 20 do 25 stopni. Niektóre mogą wytrzymać temperaturę od 15 do 30 stopni w krótkich okresach czasu.
Farmaceutka zaznaczyła, że pacjenci mają problemy z bezpieczeństwem i skutecznością leków, gdy są one przechowywane w temperaturze przekraczającej 30 st. Jeśli w twoim domu jest gorąco podczas wiosny i lata, twoje leki mogą stracić swoją siłę.
Jeśli podejrzewasz, że leki zepsuły się pod wpływem ciepła, uważaj na:
- zmieniony kolor - jeśli tabletki były białe, mogły zmienić kolor na żółty;
- dziwny, nietypowy zapach lub smak;
- inny kształt - tabletki mogą łatwiej się kruszyć, kapsułki mogą się rozpuścić lub posklejać;
- pamiętaj też, że kapsułki są wypełnione lekiem, więc mają zacząć rozpuszczać się albo topić na języku - powiedziała Holm. Jak zaznaczyła, jeśli kapsułki są narażone na duże ciepło lub wilgotność, ten proces może rozpocząć się już w butelce.
Jeśli zauważysz którąś z tych zmian, pozbądź się leku i kup nowy.
Jakie leki na receptę są najbardziej wrażliwe na ciepło?
Insulina powinna być przechowywana w chłodnym pomieszczeniu. Farmaceutka z Kliniki Mayo podkreśliła, że ciepło może wpłynąć na chemiczną strukturę insuliny, sprawiając, że przestanie być aktywna. Jeśli nosisz pompę insulinową i spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu w ciepłych miesiącach, zmieniaj insulinę częściej - co drugi dzień lub nawet codziennie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo.
Według Mohameda Jalloha, farmaceuty i rzecznika Amerykańskiego Stowarzyszenia Farmaceutów, antybiotyki tracą swoją moc, gdy są przegrzane w dłuższym okresie czasu.
- Kiedy antybiotyki są narażone na zbyt duże ciepło nie pracują dobrze i nie mają pełni mocy gdy walczą z bakteriami - powiedział Jalloh. - To pozwala bakterii stać się odporną i walczyć z antybiotykiem a to sprawia, że infekcja staje się gorsza - dodał.
Ciepło może także mieć poważny wpływ na doustne leki dawane podczas chemioterapii, leki hormonalne, leki regulujące układ odpornościowy i leki przeciwpadaczkowe, twierdzą eksperci farmacji.
Gdzie najlepiej trzymać leki?
Przeciwnie do powszechnego przekonania, łazienka to jedno z najgorszych miejsc do przechowywania leków - prawie cały czas jest tam wilgotno i gorąco, niezależnie od pogody.
- Jest tutaj dużo ciepła i wilgoci pochodzącej z prysznica i umywalki i to zamknięta przestrzeń - powiedział Jalloh. - To sprawia, że leki trudniej zachowują skuteczność - dodał.
Jalloh sugeruje, by leki trzymać w szafce w najchłodniejszym i najsuchszym pomieszczeniu w domu.
Jeśli na lekach jest wyraźna informacja, by przechowywać je w lodówce, należy oczywiście tak zrobić.
Farmaceuci radzą, aby podczas podróży w upalne dni, leki przechowywać w torbie izolującej lub chłodzącej.
Trzeba także pamiętać, aby leki przechowywać poza zasięgiem dzieci.
Dr Leszek Bill, pediatra, wyjaśniał w programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" jak należy postępować w czasie upałów. Podpowiadał, o czym warto pamiętać w gorące dni i jak chronić przed jego przykrymi skutkami najmłodszych:
Upały doskwierają wszystkim. Pomyślmy o naszych zwierzętach, którzy nie potrafią sami uporać się z gorącem. Pracownicy chorzowskiego Zoo znają unikalny sposób na ochłodzenie swoich podopiecznych:
Autor: AP / Źródło: AccuWeather
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock