Czy jest życie na Marsie? Czy kiedyś mogło się tam rozwinąć? Jak z bliska wygląda Czerwona Planeta? Odpowiedzi szukać będzie łazik Curiosity, który 6 sierpnia wyląduje na Marsie.
Curiosity, czyli po polsku "ciekawość", to misja, w której NASA pokłada wielkie nadziej.
- Wkraczamy na wyższy poziom badań. Będziemy mogli zadawać bardziej szczegółowe pytania. Jesteśmy teraz w stanie wybudować dużo mniejszą kapsułę lądującą, która ma dokładniejszy system sterowania i dzięki temu dostaniemy się w szczeliny między skałami. A robot będzie mógł pokonywać większe trasy i zjeżdżać w miejsca, które szczególnie nas interesują - mówi o zadaniach Curiosity Joy Crisp, współtwórczyni projektu.
Trzeci łazik w historii Marsa
Na Marsie od 2004 r. znajdują się już dwa łaziki NASA: Spirit i Opportunity. Curiosity będzie trzecim i najlepiej rozwiniętym technologicznie.
Powinien on poradzić sobie z przeszkodami o wysokości do 65 cm i pokonywać trasę do 200 metrów dziennie. Jest większy i cięższy niż poprzednie amerykańskie łaziki marsjańskie. Ma długość 3 metrów, szerokość 2,8 m, wysokość 2,1 m (do czubka masztu), dodatkowe ramię o długości 2,1 m. Pół metra średnicy mają jego koła. Dzięki temu Curiosity zajrzy tam, gdzie jego poprzednicy nie dali rady.
- Będziemy mogli spojrzeć na okres, gdy Mars był jeszcze bardzo młodą planetą. Mars i Ziemia powstały w zbliżonym czasie i na początku były bardzo podobne. Na obu planetach panowały warunki sprzyjające rozwojowi organizmów jednokomórkowych. Nie liczymy na to, że znajdziemy znaki życia, ale chcemy poznać geochemiczne warunki, które kiedyś tam panowały - opowiada o misji Rob Manning, szef Engineer of Jet Propulsion Laboratory's Mars Program.
Lądowanie ze wspomaganiem
W marsjański świat łazika wprowadzi najbardziej doświadczona sonda kosmiczna NASA - Mars Odyssey, czyli Marsjańska Odyseja. Stacjonuje na orbicie Czerwonej Planety od 24 października 2001 r. Poza prowadzeniem własnych obserwacji naukowych, służy jako przekaźnik łączności dla Spirit i Opportunity.
6 sierpnia pomoże nawiązać łączność między statkiem kosmicznym, który wyniesie Curiosity na Marsa, ponieważ ułożenie Ziemi względem Czerwonej Planety nie będzie w tym czasie korzystne do przeprowadzania kompletnej operacji bezpośrednio z ziemskiego centrum dowodzenia w Pasadenie.
Lądowanie w 2012
Curiosity został wystrzelony w kosmos 26 listopada 2011 r. Aby dotrzeć do krateru Gale na Marsie pokona łącznie 570 milionów kilometrów. Jego planowany podstawowy czas trwania misji to 1 rok marsjański (98 tygodni). Całkowity koszt projektu wyniesie 2,5 miliarda dolarów.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: NASA