"Ciągnie nas tam, gdzie nie można". Niebezpieczne falochrony

[object Object]
Musimy uważać nad wodątvn24
wideo 2/16

339 osób do wtorku utopiło się w tym sezonie w polskich akwenach. W wielu przypadkach sami szukamy nieszczęścia, wchodząc do wody pod wpływem alkoholu, kąpiąc się przy niewłaściwych warunkach pogodowych albo w niedozwolonych miejscach, między innymi przy falochronach. Zdarzenia z ostatnich dni pokazały, jak bardzo niebezpieczne dla kąpiących się są to konstrukcje.

W weekend w Łebie mężczyzna kąpał się z córką w morzu. Fala zabrała im dmuchane koło, które podryfowało w kierunku falochronu. Plażowicz zabrał ze sobą córkę i popłynęli po zabawkę. Oboje zaczęli tonąć. Ratownicy na szczęście zdążyli.

Działo się to zaledwie kilka dni po tragedii w Darłówku, gdzie utopiła się trójka nastoletniego rodzeństwa, kąpiąca się właśnie w pobliżu falochronu.

Ratownicy przestrzegają: falochrony nie są ustawiane dla zabawy i wygody plażowiczów. Nie wolno kąpać się w ich pobliżu, niezależnie od koloru flagi, jaka powiewa nad kąpieliskiem. Trzeba zwracać uwagę na znaki, które często informują o tym zakazie, wyznaczając odległość od falochronu, w jakiej nie wolno wchodzić do morza (na przykład w Darłówku jest to 55 metrów). Nawet zresztą tam, gdzie znaków nie ma, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i własnym bezpieczeństwem.

Będąc nad wodą, przestrzegajmy zaleceń ratowników oraz stosujmy się do ustawionych znakówtvn24

Falochrony "są to miejsca niebezpieczne"

Falochrony mają zabezpieczyć linię brzegową przed uszkodzeniem. Wykonane są zwykle z drewna lub betonu. - Materiały, z których są skonstruowane, nie są zbyt przyjazne dla człowieka - przestrzegał w rozmowie z TVN24 ratownik wodny Jacek Borkowski. Podkreślił, że budowle te "nie służą do celów rekreacyjnych bądź do zabawy". - Są to miejsca niebezpieczne - zaznaczył.

Tłumaczył, że jeśli kąpiemy w pobliżu falochronów, jesteśmy szczególnie narażeni na to, że przy nadejściu większej fali woda może nas nakryć. - Wtedy nie ma żadnej możliwości powrotu - ostrzegł.

- Nie oszukujmy się, jedna fala może ważyć kilkadziesiąt ton, potrafi rzucić nas na kamienie i wyrządzić bardzo dużą krzywdę - podkreślił w rozmowie z TVN24 inny ratownik, Kamil Warmiński z WOPR Darłowo.

Przy falochronach - jako że są to okolice, gdzie kąpać się nie wolno - może nie być ratowników, którzy pomogliby w kryzysowej sytuacji. Jak sami zaznaczają, starają się kontrolować, co się dzieje w takich miejscach, ale ich uwaga musi być przede wszystkim zwrócona na powierzone ich pieczy kąpieliska strzeżone. Je właśnie powinniśmy wybierać.

Bądź bezpieczny nad wodą (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Prosta sprawa, dwa kolory

Bezpiecznej kąpieli sprzyja stosowanie się do zaleceń ratowników oraz do sygnałów i znaków umieszczanych na plażach. Przede wszystkim, sprawdzajmy kolor flagi wywieszonej przy kąpielisku. Zasada jest prosta: biała flaga - kąpiel dozwolona, czerwona flaga - kąpiel niedozwolona. - Pod żadnym pozorem! - podkreślił Borkowski. Nawet jeśli w naszej ocenie pogoda i stan morza nie stoją na przeszkodzie, by wejść do wody, musimy zaufać ocenie ratowników. Powody wywieszania czerwonej flagi są bowiem różne - tłumaczył Borkowski. Mogą to być na przykład sygnały o nadchodzącej zmianie pogody, występowaniu sinic czy prądów wstecznych,

Spokojna tafla wody, którą widzimy, patrząc z góry, nie powinna nas zwodzić. Jak przestrzega Borkowski, "na samym dole, przy dnie wytwarza się tak zwany prąd wsteczny, który może w najmniej oczekiwanym momencie w sekundę nas porwać".

"Czarne punkty"

Na niektórych plażach nadmorskich i śródlądowych ustawiane są też oznakowania "czarnymi punktami wodnymi". Wzorowane są na tych, które pojawiają się na drogach w miejscach, gdzie często dochodzi do tragicznych wypadków.

Nie ma precyzyjnych regulacji, kto postanawia, czy i gdzie umieścić nad wodą takie znaki. Z reguły decyzję taką podejmują lokalne władze, odpowiadające za bezpieczeństwo na swoim terenie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega (dane z 21 sierpnia)RCB

"Bierzemy odpowiedzialność sami za siebie"

Zdaniem Borkowskiego, różne są powody, dla których ludzie kąpią się w niedozwolonych miejscach. Często górę bierze brawura. - Ciągnie nas tam, gdzie nie można. Wtedy ludzie giną niezauważeni - dodał.

W miejscach, w których można się kąpać, są ratownicy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Jeżeli wchodzimy na teren, który nie jest chroniony przez ratowników, "bierzemy odpowiedzialność sami za siebie" - podkreślił Borkowski.

Zobacz całą rozmowę z ratownikiem Jackiem Borkowskim.

Jacek Borkowski o bezpieczeństwie nad wodą
Jacek Borkowski o bezpieczeństwie nad wodątvn24

Obejrzyj materiał "Faktów" TVN:

Woda do kostek, zaraz obok wielka dziura. Niebezpieczne falochrony
Woda do kostek, zaraz obok wielka dziura. Niebezpieczne falochronyFakty TVN

Autor: dd//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, mazovia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek 17.07. Noc będzie pochmurna, miejscami będzie się błyskać. Dzień przyniesie deszcz i lokalne burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr