Najdłużej żyją mieszkańcy Monako, gdzie średnia długość życia wynosi prawie 90 lat, a najkrócej obywatele Czadu: zaledwie 49 - wynika z danych CIA. Niedawno Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała raport o średniej długości życia w 223 krajach świata i ich terytoriach zależnych.
Badaniu średniej długości życia poddano ludzi z całego świata, którzy urodzili się w tym samym roku. Co więcej, nie zastosowano tu podziału na płeć.
Najdłużej...
Z analizy danych wynika, że najdłużej żyje się w Monako (89,63 lat). Później występuje prawie pięcioletnia przepaść. Na drugin i trzecim miesjcu są kolejno dwa azjatyckie terytoria: Makau i Japonia.
Polska znalazła się na 77. miejscu. Średnia długość życia w naszym kraju sięga 76,45 lat. Wyprzedzili nas m.in. Niemcy i Czesi, gdzie żyje się odpowiednio: 80,32 lat i 77,56 lat.
i najkrócej
Z kolei najkrócej żyje się w krajach afrykańskich. Mieszkańcy Gwineii Bissau, Republiki Południowej Afryki i Czadu zazwyczaj nie dożywają 50. roku życia.
Z raportu wynika, że średnia długość życia ciągle się wydłuża. Powodem tego jest rozwój technologii oraz medycyny, a także ciągle rosnące standardy życia.
Gdzie warto się urodzić?
A jak to wygląda dokładnie? Najdłużej żyje się na obszarach, które zaznaczone są na zielono: w Australii, Europie i Ameryce Północnej. O około 10-15 lat krócej w np. Ameryce Południowej, Oceanii i w Chinach. Z kolei najkrócej (kolor czerwony) w Afryce, gdzie jest to około 50 lat.
Autor: kt/mj / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: CIA