Nastawcie zegarki, przygotujcie lornetki. Dziś kilka minut po godzinie 21 nad Warszawą przeleci Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Pogoda będzie sprzyjać obserwacjom.
Wieczorem, między godziną 21.06 a 21.10, nad stolicą przeleci Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z szóstką astronautów na pokładzie.
Jak podaje na swoim profilu na Facebooku astronom Karol Wójcicki "ISS osiągnie nad Warszawą 89 stopni nad horyzontem. W efekcie stacja wyleci prawie pionowo do góry znad zachodniego horyzontu. Będzie słabo widocznym punktem, który wraz z wznoszeniem się będzie jaśnieć aż do osiągnięcia oszałamiającej wartości -3,4 mag. ISS będzie wtedy najjaśniejszym obiektem widocznym na niebie. Stacja po przelocie przez prawie całe niebo zniknie w okolicach gwiazdozbioru Psów Gończych (pod ogonem Wielkiej Niedźwiedzicy) o 21.10.43".
Po prostu nie da się jej nie zauważyć, tym bardziej, że warunki do obserwacji będą doskonałe. Niebo w stolicy ma być pogodne.
My obejrzymy ISS, a jak Polska wygląda z jej pokładu? Zobaczcie poniższy film.
Kosmiczne laboratorium
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to kosmiczne laboratorium i skupisko innowacyjnych technologii. Stanowi jednocześnie dom i miejsce pracy astronautów z wielu zakątków świata. To jedyne miejsce w kosmosie, które jest stale zamieszkiwane od 15 lat.
Budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęto w 1998 roku przy współudziale wielu krajów. Start kosztował 450 milionów dolarów. Sama stacja jest wielkości boiska piłkarskiego i ważny ponad 450 ton. Jest zasilana ogromnymi panelami słonecznymi.
Od listopada 2000 roku w warunkach mikrograwitacji stale zamieszkują ją astronauci. Do tej pory ISS było domem ponad 200 osób z 16 krajów świata. Zwykle na pokładzie stacji znajduje sześciu astronautów, którzy zmieniają się co pół roku. Zdarza się jednak, że ich kosmiczna przygoda trwa nieco dłużej.
Załoga pracuje zwykle w godzinach 9-17. I mimo że ich badania zdają się być bardzo regularne, to codzienność na ISS wygląda zupełnie inaczej niż na Ziemi. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrążą Ziemię z prędkością 7.66 km/s (27 tys. km/h). Jeden pełen obrót zajmuje jej 90 minut, a w ciągu doby naszą planetę okrąża 15.7 razy. Załoga stacji widzi 16 wschodów Słońca dziennie.
Autor: mar / Źródło: TVN Meteo, Z głową w gwiazdach