Chińskie władze w środę ogłosiły, że będą regularnie publikować listę najbardziej i najmniej zanieczyszczonych miast w kraju. Ma to motywować samorządy do walki z zanieczyszczeniem i zredukowania jego poziomu o 25 proc. w cztery lata.
Lista 10 miast będzie publikowana regularnie. W rankingu znajdą się kolejno najbardziej i najmniej zanieczyszczone miasta. Ma to motywować samorządy do walki z zanieczyszczeniem środowiska, które budzi coraz większe niezadowolenie wśród Chińczyków.
- Walka z zanieczyszczeniem powietrza to zadanie obliczone na długi czas, trudne i skomplikowane. - podkreślił wicepremier Zhang Gaolieg. Fatalna jakość powietrza, spowodowana głównie opartą na węglu energetyką, jest zmorą wielu chińskich miast. Uważa się, że jest przyczyną setek tysięcy przedwczesnych zgonów.
Mniej węgla, więcej atomu
Plan walki z zanieczyszczeniem powietrza w Pekinie i innych wielkich metropoliach kraju zakłada zmniejszenie zużycia węgla, większe wydobycie gazu i zwiększenie produkcji energii atomowej. Obejmuje także zakaz budowania nowych elektrowni węglowych na terenach otaczających największe miasta. Oprócz Pekinu zakaz obejmuje np. Szanghaj i Kanton.
Do 2017 roku stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu stolicy ma się zmniejszyć o "około 25 proc." w porównaniu z rokiem 2012. W innych głównych miastach kraju, w tym w Szanghaju i Kantonie, zanieczyszczenie ma spaść w tym samym okresie o 10-20 proc.
Ktoś musi przyjąć odpowiedzialność
- Lokalne władze muszą przyjąć odpowiedzialność za jakość powietrza w miastach - głosi oświadczenie wicepremiera Zhang Gaoliego, opublikowanego je na stronie internetowej chińskiego rządu. - Musimy kłaść duży nacisk na oczyszczenie miast oraz redukcję odpadów i gospodarowanie nimi - podkreślał wicepremier. W komunikacie nie poinformowano, kiedy zostanie opublikowana pierwsza lista.
Kwestia czystości powietrza w miastach stało się gorącym tematem w chińskich mediach i portalach społecznościowych, a obietnice zaradzenia temu problemowi to jeden z głównych elementów polityki zaprzysiężonego w marcu prezydenta Xi Jinpinga i jego administracji.
Autor: mb/mj / Źródło: PAP/Reuters