Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) ogłosiła, że tymczasowa stacja kosmiczna Tiangong-2 zakończy swoją pracę. Moduł przebywał na orbicie od września 2016 roku.
Lin Xiqiang, zastępca dyrektora Chińskiego Biura Obsługi Kosmicznej, informuje, że Tiangong-2 obecnie znajduje się na orbicie o średniej wysokości 400 kilometrów. Jak mówi, moduł jest w dobrym stanie, wszystkie parametry są zgodne z planami projektowymi, a ilość paliwa wystarczy jeszcze na kilka manewrów.
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) ogłosiła, że tymczasowa stacja kosmiczna Tiangong-2 wróci na Ziemię w lipcu przyszłego roku, czyli po prawie trzech latach obecności na orbicie.
Wszystko pod kontrolą
Projektanci stacji zapewnili, że Tiangong-2 posiada wbudowane systemy bezpieczeństwa, aby w nagłych wypadkach bezpiecznie opuścić orbitę. Należy spodziewać się, że moduł w dużej mierze spali się w trakcie ponownego wejścia w atmosferę. Astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics Johnathan McDowell ma nadzieję, że dzięki zużyciu dużej ilości paliwa w trakcie spadania wejście stacji w atmosferę nie będzie szczególnie wybuchowe.
W przypadku poprzedniej stacji - Tiangong-1 - naukowcy stracili kontrolę nad przebiegiem deorbitacji. Istniało ryzyko, że moduł spadnie na któreś z miast - internauci czekali na doniesienia na temat Tiangong-1 z zapartym tchem. Ostatecznie 2 kwietnia 2018 roku stacja znalazła się w wodach Oceanu Spokojnego. Naukowcy podają, że w przypadku Tiangong-2 nie będzie takiego ryzyka, ponieważ jej powrót na Ziemię będzie w pełni kontrolowany.
"Pierwsze prawdziwe laboratorium kosmiczne"
Tiangong-2 zdążyła zapisać się na kartach historii eksploracji Kosmosu. Tymczasowa stacja kosmiczna została uznana za pierwsze prawdziwe chińskie laboratorium kosmiczne. Dzięki niemu testowano systemy podtrzymujące życie. Pod koniec 2016 roku dwóch chińskich tajkonautów spędziło tam miesiąc. Ponadto dzięki modułowi chińscy naukowcy z Instytutu Fizyki Wysokiej zarejestrowali 55 rozbłysków gamma i przeprowadzili pierwszą obserwację pulsarów na orbicie.
Dalsze plany
Około roku 2022 Chiny planują wysłać na orbitę kolejny moduł. Tiangong-3 pozostanie tam do 2032 roku. Ma być na nim: 13 laboratoriów, platformy eksperymentalne oraz duży optyczny teleskop kosmiczny.
Autor: kw/map / Źródło: atimes.com, newscientist.com, space.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock