Któż nie chciałby żyć wiecznie... Niektóre płazińce w imię długowieczności zrezygnowały z seksu. Wszystko dzięki temu, że rozmnażają się przez podział komórki.
Brytyjscy naukowcy odkryli, że jeden z gatunków płazińca może przezwyciężyć proces starzenia się i osiągnąć długowieczność. Wyniki badań rzucają nowe światło na możliwość opóźnienia, a nawet wstrzymania procesu starzenia także u ludzi.
Planarian znają sposób na nieśmiertelność
W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences", naukowcy informują, że płazińce z gatunku Planaria potrafią utrzymać długość kluczowego elementu ich DNA, zwanego telomerem, w trakcie regeneracji. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. - Nasze badania dają odpowiedź na pytanie, co robią zwierzęta, by osiągnąć praktycznie nieśmiertelność - powiedział prowadzący zespół badawczy Aziz Aboobaker z Uniwersytetu w brytyjskim Nottingham.
Receptą podział komórki
Płazińce z gatunku Planarian od dawna fascynują naukowców. Między innymi ze względu na swoją niezwykłą zdolność do regeneracji: z przeciętego na pół robaka powstaną dwa odrębne osobniki.
Zespół naukowców badał dwa rodzaje płazińców: te, które rozmnażają się płciowo, tak jak ludzie, oraz te, które rozmnażają się przez podział komórki. Oba typy posiadają zdolność do regeneracji skóry i narządów wewnętrznych. Aboobaker wyjaśnił jednak, że te, które rozmnażają się bezpłciowo są w stanie dodatkowo odnowić fragment chromosomu skracający się przy każdej reprodukcji.Naukowcy są pewni, że za nieśmiertelność odpowiada właśnie długość łańcucha telomerów. Krótsze telomery sprawiają, że organizm szybciej się starzeje.Telomery kluczem do długowiecznościPoprzednie badania (za które w 2009 r. przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny) wykazały, że długość telomerów może być utrzymywana przez aktywność enzymu telomerazy. W większości organizmów rozmnażających się płciowo enzym ten jest najbardziej aktywny we wczesnym okresie rozwoju.Zespół Aziza Aboobakera odkrył, że u reprodukujących się bezpłciowo płazińców z gatunku Planarian, poziom enzymu gwałtownie wzrasta podczas regeneracji. To z kolei pozwala komórkom macierzystym odbudować utracone podczas podziału tkanki oraz zachować pierwotną długość łańcucha telomerów.Douglas Kell, dyrektor wykonawczy brytyjskiej rady badań biotechnologicznych, która częściowo finansowała badania stwierdził, że wyniki są ekscytujące i znacząco przyczyniają się do zrozumienia niektórych procesów starzenia się. - Kto wie, być może pomoże to w osiągnięciu tak pożądanej przez człowieka nieśmiertelności - dodał Kell.
Autor: ls/mj / Źródło: Reuters