Wydaje się, że zdobycie kobiety nigdy nie było tak proste. Wystarczy, żeby mężczyzna zapuścił 10-dniowy zarost, a przedstawicielki płci pięknej ustawią się do niego w kolejce. To najnowsze wyniki badań australijskich ekspertów ds. ewolucji.
Kobiety uważają, że najbardziej atrakcyjny mężczyzna to ten z 10-dniowym zarostem - dowodzą naukowcy z Centrum Badań Ewolucji i Ekologii uniwersytetu w Nowej Południowej Walii w Australii. Swoje odkrycie naukowcy opublikowali w czasopiśmie "Evolution and Human Behavior".
Eksperyment
W badaniu udział wzięło 351 kobiet i 177 mężczyzn heteroseksualnych. Musieli ocenić stopień atrakcyjności 10 modeli, którzy byli sfotografowania na cztery różne sposoby: tuż po goleniu, z pięciodniowym zarostem, 10-dniowym zarostem i dłuższą brodą.
Kobietom najbardziej spodobali się mężczyźni z 10-dniowym zarostem. Brodacze lub świeżo ogoleni zajęli drugie miejsce, a najmniej atrakcyjni okazali się mężczyźni z pięciodniowym zarostem.
Z kolei mężczyźni uznali za najbardziej atrakcyjnych brodaczy lub mężczyzn z 10-dniowym zarostem, a najmniej tych z pięciodniowym zarostem.
Owulacja a stopień atrakcyjności
W ramach badania naukowcy pytali ochotniczki również o ich cykle miesiączkowe i czy stosują doustne środki antykoncepcyjne. Okazało się, że kobiety, które podczas badania były w fazie owulacyjnej preferowały modeli z większym owłosieniem na twarzy. Natomiast przyjmowanie pigułek nie miało wpływu na postrzeganie męskiej atrakcyjności.
Zarośnięty znaczy dojrzały
Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego wolontariusze uznali, że modele z dużym zarostem są bardziej atrakcyjni. Sugerują jednak, że może mieć to związek z postrzeganiem osób zarośniętych jako bardziej dojrzałych i męskich.
Co więcej zarówno kobiety, jak i mężczyźni stwierdzili, że brodacze byli najbardziej agresywni, ale jednocześnie ocenili, że najlepiej nadają się na ojców i są najzdrowsi.
Naukowcy przypuszczają, że modele z pięciodniowym zarostem wydali się najmniej atrakcyjni, bo taka fizjonomia wskazuje na niejednolity charakter.
Autor: mm/rs / Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: AMPAS