Z południa przez kraj przechodzą burzowe chmury. Towarzyszą im opady deszczu i gradu, a silny wiatr w porywach burzowych osiąga prędkość nawet 70 km/h. Zjawiska nabierają na sile, a chmury przysłaniają coraz więcej nieba w centralnej Polski.
Zjawiska przesuwają się na północny-wschód z prędkością 50km/h. Towarzyszy im silny wiatr i intensywne opady gradu.
Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński przwiduje, że opad podczas burz może wynieść 10-30 mm, zaś wiatr w porywach burzowych osiągnie nawet 70 km/h.
Jak informuje synoptyk TVN Meteo, o 21.30 opady deszczu i burze o silnym natężeniu występują w województwie dolnośląskim, śląskim, opolskim, łódzkim świetokrzyskim, wielkopolskim, oraz mazowieckim.
Opady gradu przewidywane są w województwie dolnośląskim, śląskim, świętokrzyskim, oraz mazowieckim. Mieszkańcy tych regionów powinni uważać, zwłaszcza podczas podróży samochodem.
Gradobicie w Bukowinie
Biało, chłodno i zimowo - tak wygląda krajobraz Bukowiny Tatrzańskiej. By usunąć skutki gradobicia pracuje 15 jednostek służb. Temperatura w ciągu kilku chwil spadła z blisko 30 st. C. do niespełna 15 st. C., a cała miejscowość została zasypana sporymi kulkami gradu. Ucierpiały dachy, a zaskoczeni kierowcy utknęli w korkach i doszło do kilku niegroźnych stłuczek.
Burze wróciły z całą siłą
Burze, które pojawiły się około 15.30 w rejonie małopolski zaskoczyły mieszkańców ogromną ilością gradu. Jak informują służby, nawałnica spowodowała podtopienia kilku budynków, uszkodzenia dachów i drzew. Reporterzy24 przesyłają zdjęcia, które dokumentują gwałtowne załamanie pogody.
Prognoza nie jest optymistyczna
Prognoza pogody na dziś przewiduje, że zagrzmi na przeważającym obszarze kraju (wszędzie, poza krańcami północno-zachodnimi i południowo-wschodnimi). W burzach spadnie do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Mogą wystąpić także gradobicia oraz wichury.
Rano długi pas
Po godz. 9.00 grzmoty słychać było w okolicach Płocka, pomiędzy Włocławkiem a Łodzią, a także na zachód od Łodzi. Godz. 10.00 przyniosła gwałtowne zjawiska atmosferyczne w pasie od Płocka po woj. warmińsko-mazurskie. Cumulonimbusy wkraczały na teren Podlasia. Po godz. 11.00 Mazowsze, zwłaszcza tereny leżące na północny zachód od Warszawy, były lokalnie burzowe. Grzmiało także na Warmii i Mazurach, w połowie drogi między Olsztynem a Białymstokiem. Na Podlasiu burze występowaływ okolicach Ełku.
W pierwszej połowie dnia, około 13.30 grzmiało na Podlasiu, w okolicach Białegostoku. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne występowały także na południe od Zakopanego.
Legenda:
Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Autor: map,mb//tka,jaś / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: sat24.com