Niektórzy ludzie twierdzą, że występowanie bólu stawów czy pleców jest w dużej mierze zależne od pogody. Naukowcy są jednak nastawieni do tej koncepcji dość sceptycznie.
Nowe badania jednak nie znajdują żadnego połączenia między pogodą a bólem stawów.
W badaniach przeanalizowano dolegliwości ponad 1,5 miliona Amerykanów w wieku 65 lat i więcej, objętych programem Medicare (zapewniającym ubezpieczenie zdrowotne). Porównano je z danymi NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej) na temat opadów deszczu w konkretnych dniach. Naukowcy zestawili te dwa czynniki ze sobą i próbowali znaleźć między nimi zależność.
Okazało się, że wśród łącznie ponad 11 milionów wizyt u lekarzy, odsetek skarżących się na ból pleców lub stawów był podobny zarówno w dni deszczowe, jak i te, w które nie padało. 6,35 procenta wizyt osób z wymienionymi wyżej dolegliwościami odbyło się w dni z deszczem, a 6,39 proc. - w dni bez deszczu.
Z racji tego, że zaplanowanie wizyty dokładnie w dniu, w którym pojawił się ból, może być trudne, naukowcy wzięli pod uwagę również te, które mogły być powiązane z opadami z poprzedniego tygodnia. Również w tym przypadku nie wykazano powiązania. Częstość zgłoszeń do lekarza z powodu bólu stawów lub pleców w tygodniach, kiedy padało codziennie, a tych, w których opadów nie odnotowano, okazały się bardzo podobne.
- Niezależnie od tego, w jaki sposób analizowaliśmy dane, nie zauważyliśmy żadnej korelacji między opadami deszczu a wizytami lekarskimi związanymi z bólem pleców lub stawów - powiedział Anupam Jena, główny autor badań, profesor nadzwyczajny medycyny i polityki zdrowotnej w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda. - Najważniejsze jest to, że bóle stawów i pleców mogą być bardzo niewiarygodnymi prognostykami pogody - dodał.
Samospełniająca się przepowiednia
Dlaczego więc wciąż, pomimo braku dowodów na jego poparcie, istnieje wśród ludzi takie przekonanie? Jednym z powodów może być to, że ludzkie przekonania są samospełniające się. Na przykład - jeżeli dana osoba wierzy, że pogoda wpływa na ból, to kiedy kolano zabolało ją w dzień deszczowy, może to utkwić w jej pamięci. Jednak jeżeli podczas dnia z deszczem nie boli, zwyczajnie o tym zapomina.
- Jako lekarze powinniśmy być wrażliwi na to, co mówią nam pacjenci. Ból jest bólem, związany z deszczem albo nie - zaznaczył Jena. - Jednak ważne jest, by wiedzieć, na poziomie klinicznym, że ból stawów nie pojawia się i nie mija przez pogodę - dodał.
Naukowcy zaznaczają, że ich badania nie uwzględniły siły bólu ani dostępu do leków przeciwbólowych bez recepty, które mogłyby wpłynąć na rezultaty analizy. W związku z tym naukowcy przyznają, że szerzej zakrojone i bardziej szczegółowe analizy byłyby niezwykle istotne dla dalszych obserwacji tej zależności.
Badania zostały opublikowane w środę w specjalnym świątecznym wydaniu magazynu medycznego "The BMJ". Ich wyniki są tożsame z poprzednimi badaniami z Australii, według których nie istnieją żadne połączenia między tego typu dolegliwościami a pogodą.
Autor: ao/map / Źródło: livescience.com