Na czwartek prognozuje się przejście fali kulminacyjnej na Bobrze w Żaganiu (woj. lubuskie). Albo w piątek, albo w sobotę fala wezbraniowa na Odrze dotrze do Wrocławia. Sytuacja hydrologiczna w kraju nadal jest trudna. Poszkodowanym przez podtopienia Polakom pomagają strażacy, którzy tylko w ostatnim czasie wyjechali do prawie dwóch tysięcy interwencji.
W środę w 53 miejscach Polski przekroczone były stany alarmowe, a w 90 ostrzegawcze. Sytuacja na wielu rzekach powoli zaczyna się jednak stabilizować. W dorzeczu Odry stany alarmowe przekroczone były na 39 wodowskazach, a w dorzeczu Wisły - w 14 miejscach.
Fala wezbraniowa idzie na Wrocław
Na Odrze fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia w piątek lub w sobotę. Nie ma zagrożenia powodziowego, ale woda może osiągnąć stany alarmowe.
Część Odrzańskiej Drogi Wodnej została zamknięta dla żeglugi. Stany alarmowe na Dolnym Śląsku przekroczone były w środę na 17 wodowskazach, a alarm powodziowy obowiązywał w gminach: Jelenia Góra, Lubawka, Nowogrodziec, Lubań, Leśna oraz powiatach: lwówecki i bolesławiecki.
Lubuskie z alarmami powodziowymi...
W woj. lubuskim nie ma bezpośredniego zagrożenia powodziowego, fala wezbrania na Nysie Łużyckiej przemieszcza się przez Gubin, a kulminacja na Bobrze spodziewana jest w czwartek w Żaganiu.
Nysa i Bóbr oraz ich dopływy nadal przekraczają stany alarmowe. Alarmy powodziowe obowiązują w gminach Szprotawa, Nowogród Bobrzański, Przewóz, w mieście i gminie Żagań oraz w Gubinie. Po dotarciu fali na Nysie do Odry, woda może podnieść się do poziomów ostrzegawczych, a w Połęcku osiągnąć poziom alarmowy.
...łódzkie też
W Głownie (woj. łódzkie) naprawiono w środę podmyty we wtorek po gwałtownej ulewie na długości ok. 15 m tor kolejowy na linii Zgierz-Łowicz. W województwie, oprócz Głowna, alarm powodziowy wprowadzono w gminie Łęczyca i w Sulejowie. Powyżej stanu alarmowego płynęły m.in. rzeki Oleśnica, Prosna i Pilica. W zlewni Pilicy i Warty w Łódzkiem nadal ma się utrzymywać wysoki stan wody, który będzie wzrastać w razie burz.
Dwa stany alarmowe na Śląsku
Poziom rzek w woj. śląskim przekroczył w czwartek stan ostrzegawczy na 14 wodowskazach, a alarmowy na dwóch - podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego.
Stan alarmowy przekroczyła rzeka Brynica w Brynicy oraz Mała Panew w Krupskim Młynie.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminie Żarnowiec w powiecie zawierciańskim, a pogotowie przeciwpowodziowe w gminach Lipie i Krzepice w powiecie kłobuckim, gminach Sośnicowice i Gierałtowice w powiecie gliwickim, Krupskim Młynie w powiecie tarnogórskim, Mstowie w powiecie częstochowskim oraz mieście Gliwice. Nigdzie nie zarządzano jednak ewakuacji. Nie doszło też do uszkodzenia wałów.
Według dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego dalszy rozwój sytuacji zależy od intensywności zapowiadanych opadów i tego, gdzie wystąpią. Na niektórych wodowskazach stan wody stabilizuje się, na innych jest wciąż tendencja wzrostowa
Pogotowie przeciwpowodziowe w Małopolsce
W Świętokrzyskiem stan alarmowy przekroczony jest na rzekach w pięciu miejscach na Nidzie, Bobrzy, Kamiennej i Czarnej Włoszczowskiej. Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono w gminie i mieście Połaniec, w związku z wysokim poziomem Wisły i Czarnej.
Sytuacja na rzekach w województwie małopolskim w czwartek rano ustabilizowała się. Stan alarmowy utrzymuje się na dwóch lewobrzeżnych dopływach Wisły: rzekach Rudawa i Szreniawa, których poziom wykazuje jednak tendencję spadkową oraz na Wiśle w Jawiszowicach. Jak poinformowała rzecznik wojewody Monika Frenkiel, alarm powodziowy obowiązuje w gminach Rzezawa (pow. bocheński) oraz Zabierzów (pow. krakowski). Pogotowie przeciwpowodziowe trwa w Krakowie oraz w 16 gminach Małopolski. W gminach i powiatach dotkniętych skutkami opadów trwa szacowanie strat i naprawianie szkód.
Prawie dwa tysiące interwencji
Strażacy w ciągu ostatniej doby, jak informowało w czwartek rano Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, interweniowali w sumie 1954 razy. Strażacy byli wzywani najczęściej w województwach: łódzkim (614), małopolskim (376), mazowieckim (258), dolnośląskim (213), śląskim (175), świętokrzyskim (120). Najwięcej działań na terenie tych województw, związanych było z wypompowywaniem wody z zalanych budynków i terenów - łącznie 1358.
Pozostałe działania strażaków polegały na umacnianiu i patrolowaniu wałów przeciwpowodziowych i usuwaniu połamanych drzew.
MSW ostrzega przed burzami
Straż pożarna i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apelują, aby podczas burz, które mogą wystąpić w czwartek, unikać otwartej przestrzeni i nie parkować samochodów pod drzewami. Jednocześnie przypominają, by wyłączać urządzenia elektryczne i gazowe, zamykać okna i drzwi, a także usuwać z balkonów zbędne przedmioty.
Podczas burzy nie należy szukać schronienia pod słupami wysokiego napięcia i drzewami czy lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe, ponieważ mogą zostać porwane przez gwałtowny wiatr. W razie burzy jadącym samochodem zaleca się zjechać na pobocze bądź parking.
Autor: map/mj/kdj / Źródło: PAP, TVN24