W większości Europy zima idzie w zapomnienie, ale na terenach górskich nadal jest sporo śniegu. Cieszy to narciarzy, ale może też stwarzać zagrożenie. Tak było we francuskiej alpejskiej miejscowości Tignes, gdzie niewiele brakowało, by doszło do tragedii. Zagrożenie lawinowe obowiązuje też nadal w polskich górach.
We wtorek po południu we francuskiej miejscowości Tignes - w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Sabaudia - zeszła lawina. Ogromna masa śniegu spływała po zboczach gór przez kilka minut.
Dramatyczne nagrania
Na dramatycznych nagraniach widać, jak pracownicy drogowi uciekają przed osuwającymi się zwałami śniegu. Znaleźli się na tej szosie, by usunąć pozostałości po poprzedniej lawinie. Kolejna nadeszła niespodziewanie. Nic nie było w stanie zatrzymać walącej się, białej ściany kilkumetrowej wysokości. Ludzie biegli, by ratować własne życie.
Choć sytuacja wyglądała dramatycznie, nie ma doniesień o poszkodowanych.
Ubiegłoroczna tragedia w Tignes
W zeszłym roku Tignes było miejscem tragedii związanej z lawiną. W lutym 2017 roku schodzące z gór zwały śniegu zabiły czwórkę francuskich snowboardzistów, w tym dwóch nastoletnich chłopców. Cała grupa szła poza wyznaczonym szlakiem, kiedy zasypała ich lawina o szerokości 400 metrów. Prawdopodobnie została wywołana przez zjeżdżających w wyższych partiach gór narciarzy.
Zagrożenie lawinowe także w Polsce
W Polsce w ostatnich dniach wiosna rozgościła się na dobre, ale i u nas są tereny, gdzie obowiązuje zagrożenie lawinowe. Dzieje się tak na przykład w partiach szczytowych Bieszczad. - Pierwszy stopnień zagrożenia lawinowego dotyczy między innymi masywów Wielkiej Rawki, Połoniny Caryńskiej, Tarnicy i Szerokiego Wierchu - podkreślił w piątek rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Arkadiusz Kawalec. Na północnych i północno-wschodnich stokach powyżej ok. 950 m n.p.m. zalega jeszcze pokrywa śnieżna. - Lokalnie dochodzi ona nawet do 100 cm - dodał ratownik.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w polskich Tatrach. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. (...) Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Autor: anw//rzw / Źródło: Reuters, PAP, TVN Meteo