Na zdjęciu satelitarnym NASA uchwycone zostały białe linie na tafli jeziora, które układają się w finezyjny wzór. Jak powstały?
4 kwietnia 2017 roku urządzenie Operational Land Imager na satelicie Landsat 8 wykonało zdjęcie powierzchni jeziora Kara Bogaz Goł. Jest to bezodpływowe jezioro, dawniej zatoka Morza Kaspijskiego, leżące na obszarze Turkmenistanu. Znajduje się przy wschodnim brzegu Morza Kaspijskiego.
Proces rozkładu
Na powierzchni jeziora znajdują się białe linie, układające się w finezyjne wzory, które widać na zdjęciach satelitarnych. Nie, nie są to fale. Rozwiązanie jest jednak nadal całkiem proste.
Okazuje się, że białe linie to piana. Zazwyczaj jest ona produktem rozkładu roślin, alg, fitoplanktonu i innych mikroorganizmów wodnych. Procesy rozkładu uwalniają oleje i substancje nazywane surfaktantami. Te substancje zmniejszają napięcie powierzchniowe. Dzięki temu łatwiej tworzą się pęcherzyki powietrza podczas silnego wiatru. Dodatkowo, oprócz źródeł naturalnych, detergenty i zanieczyszczenia pochodzące od ludzi mogą działać jak surfaktanty.
W przypadku tego konkretnego jeziora, na podstawie zdjęcia satelitarnego nie można ustalić składu i źródła piany. Można jednak snuć naukowe przypuszczenia na temat jej źródła i pochodzenia.
Słona woda
Woda w jeziorze Kara Bogaz Goł jest bardzo słona, więc tylko niektóre rośliny i organizmy mogą w niej przetrwać. Jak tłumaczył Jesus Pineda z Woods Hole Oceanographic Institution, mogą być to niektóre typy fitoplanktonu, bakterie i mikroorganizmy, które lubią sól.
- Generalnie, materiał organiczny powoduje pianę, ale związek pomiędzy ilością materiału organicznego i pianą nie jest bezpośredni - powiedział Pineda. - Na przykład, czasami duże ilości wodorostów osiadają na plażach w Meksyku, a nie widać tam piany - tłumaczył specjalista.
Prądy o różnej temperaturze
Białe linie widoczne na zdjęciu dają wskazówki na temat mas wody znajdujących się pod nimi. Te linie to prawdopodobnie miejsca mieszania się cieplejszej i chłodniejszej wody. Kiedy dwa powierzchniowe prądy się zderzają.
- To właśnie dzieje się wzdłuż każdej z tych linii. Wody spotykają się, nie mają gdzie się podziać, więc są spychane w dół - tłumaczyła Kim Martini, oceanograf z Sea-Bird Scientific w artykule dla czasopisma "Deep Sea News".
Dlaczego te masy wody mają inną temperaturę?
- Jeśli miałbym spekulować, powiedziałbym, że te fronty są spowodowane przez większą ilość ciepła na płytkich obszarach przy brzegach jeziora - powiedział Pineda. - Innymi słowy, słońce prawdopodobnie ogrzewa małe ilości wody niedaleko wybrzeża bardziej, niż to się dzieje w głębszych częściach na środku jeziora. Jeśli tak się stało, to mogło mieć sens, że linie na powierzchni są w przybliżeniu równoległe do linii brzegowej - wytłumaczył naukowiec.
Wideo pokazuje mapę i zdjęcie satelitarne NASA przedstawiające obwód wołgogradzki. Astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zainteresowały ciemne, kanciaste linie. Okazało się, że to pasy zadrzewień, chroniące przed silnym wiatrem glebę. Wiatr powoduje erozję gleby. Zobacz:
Autor: AP/aw / Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: Joshua Stevens/NASA Earth Observatory