Świat wzbogacił się o nowe zwierzę. To rodzaj beznogiego płaza z rodziny marszczelcowatych. Żyją w północno-wschodniej części Indii. Co ciekawe, zwierzęta spokrewnione są z płazami afrykańskimi.
Na pierwszy rzut oka zwierzęta te przypominają dżdżownice. Żyją w glebie lub pod leśną sciółką.
Pozbawione kończyn i owłosienia. Mają słaby wzrok i bardzo mocną czaszkę przystosowaną do kopania w ziemi.
Samice skladają jaja i pozostają w ich bezpośrednim sąsiedzwie, aż do czasu wyklucia się młodych.
Odkryte po 5 latach starań
Na nowy gatunek beznogiego płaza natrafić było niezwykle trudno, gdyż płazy zakopywały się głęboko w ziemi.
Poszukiwanie i katalogowanie gatunków trwało pięć lat. Naukowcy ponad 250 razy penetrowali i przekopywali glebę w lasach północnych Indii. Potem przenieśli się do laboratorium, i jak zdradzili, nie do końca wiedzieli, co odkryją pod mikroskopem.
- Badaliśmy cząsteczki DNA i morfologię tych zwierząt, w celu identyfikacji gatunku. Kiedy analiza była kompletna, ustaliliśmy, że mamy do czynienia z całkiem nowym gatunkiem, z dotychczasowo nieznanej rodziny - tłumaczy prof. Sathyabhama Das Biju.
Tak powstał kolejny gatunek płazów beznogich, który zespół nazwał Chikilidae. Sama nazwa pochodzi z lokalnego języka Garo, używanego na terenie, gdzie je odnaleziono.
Pochodzenie
Chikilidae należą do rodziny płazów z rzędu beznogich, naukowo zwanych marszczelcowatmi.
DNA Chikilidae sugeruje, że ich najbliższymi krewnymi są płazy afrykańskie. Jak to możliwe, skoro Indie leżą daleko od Afryki?
Otóż 140 milionów lat temu istniał superkontynent Gondwana, złożony m.in. z terenów dzisiejszej Afryki i Indii. Jego podzielenie spowodowało odłączenie się kontynentów, ale ślad dawnej jedności pozostał.
Przyszłość
Przyszłość tych zwierząt jest niepewna. - Znaleźliśmy je nie tylko w zalesionej okolicy, ale też bardzo blisko ludzkiego osadnictwa. Oznacza to, że już wkrótce mogą wyginąć - mówi autor badania.
Płazy są zabijane przez lokalną społeczność, która myśli, że są to jadowite węże. W rzeczywistości te marszczelcowate nie są groźne.
Pozytywnym aspektem nowych odkryć jest to, że region wydaje się być wolny od grzyba chytridiomycosis, który zniszczył populacje płazów w wielu częściach świata.
Płazy to najbardziej zagrożona grupa zwierząt. Około 40 proc. należących do niej gatunków znajduje się na międzynarodowej czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych.
Autor: mm/rs / Źródło: APTN