Zaskakująca publikacja naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugeruje, że kosmici mogli rozwijać się dzięki ewolucji - zupełnie tak jak ludzie.
Chyba nie sposób zliczyć liczby wizualizacji kosmitów. Regularnie mamy do czynienia z wizerunkami postaci o podłużnych zielonych twarzach z wielkimi oczami. Naukowcy przypuszczają jednak, że formy życia pozaziemskiego - jeśli istnieją - mogą być do nas podobne bardziej niż by się wydawało.
Teoria ewolucji obcych
W najnowszych badaniach opublikowanych w magazynie "International Journal of Astrobiology" naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wysnuli przypuszczenie, że w badaniu kosmitów może pomóc teoria ewolucji. Potencjalnie obcy mieliby zostać stworzeni dzięki tym samym mechanizmom, jakie dotyczyły człowieka. Zalicza się do nich między innymi selekcja naturalna.
Teoria zakłada, że obce formy życia również przechodzą selekcje naturalną oraz ewoluują, aby być lepiej przystosowanymi do warunków środowiska.
- Fundamentalnym zadaniem dla astrobiologów jest myślenie o tym, jakie może być życie pozaziemskie. Jednak przewidywanie czegokolwiek na temat kosmitów jest trudne. Mamy tylko jeden przykład życia, tego ziemskiego, na podstawie którego możemy coś wnioskować. Wcześniejsze podejścia w dziedzinie astrobiologii były bardzo mechaniczne, opierające się na tym, co widzimy na Ziemi oraz tym, co wiemy o chemii, geologii, fizyce - powiedział naukowiec z oksfordzkiego Wydziału Zoologii Sam Levin. - W naszej publikacji pokazujemy alternatywne podejście, które opiera się na teorii ewolucji, niezależnie od warunków ziemskich - tłumaczył Levin. Jak dodał, takie podejście jest bardzo przydatne. Same teoretyczne rozważania mogą nie prowadzić do wystarczająco dobrych odpowiedzi.
Selekcja naturalna i ewolucja
Zespół naukowców zajmował się selekcją naturalną oraz tym, w jakim stopniu może ona być złożona. Na Ziemi gatunki zróżnicowały się na drodze przejścia pojedynczych organizmów w bardziej złożone. Obie teorie oraz dane empiryczne sugerują, że do przemian ewolucyjnych konieczne są odpowiednie warunki.
- Wciąż nie możemy powiedzieć, czy kosmici będą chodzić na dwóch nogach, czy będą mieć wielkie zielone oczy. Wierzymy jednak, że teoria ewolucji stanie się narzędziem do próbowania zrozumienia, jacy będą - powiedział Levin. Dzięki niej można między innymi określić mechanizmy, jakie miałyby sterować obcymi.
- Tylko w naszej galaktyce potencjalnie istnieją setki tysięcy zamieszkałych planet. Nie możemy powiedzieć, czy jesteśmy sami we Wszechświecie, jednak poczyniliśmy mały krok, aby odpowiedzieć na to pytanie oraz na inne: jeżeli nie jesteśmy jedyni, to jak mogą wyglądać nasi sąsiedzi? - podsumował.
Zobacz, jak ewoluował Wszechświat:
Autor: ao/map / Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock