Trwa akcja "Flight of the Swans", poświęcona łabędziom czarnodziobym i mająca na celu zwrócenie uwagi na ich ochronę. Sacha Dench z organizacji WWT przemierzy trasę migracyjną ptaków na paralotni.
W ramach akcji Australijka Sacha Dench razem z ekipą będzie towarzyszyć łabędziom czarnodziobym w podróży z północnych krańców syberyjskiej tundry do Slimbridge na zachodnim wybrzeżu Anglii. Trasa wiedzie przez 11 krajów. Łącznie Sacha i jej 14-osobowy zespół pokonają 7 tys. km, a Australijka przeleci cały dystans na paralotni.
Projekt powstał dzięki WWT (The Wildfowl & Wetlands Trust), jednej z najbardziej zasłużonych organizacji ochrony przyrody na świecie. Oficjalnym partnerem akcji "Flight of the Swans" - "Lecąc z łabędziami" zostały Lasy Państwowe. Koordynatorem polskiego etapu projektu jest stowarzyszenie Ptaki Polskie.
Jest ich coraz mniej
Niezwykłej wyprawie przyświeca jeden cel - zwrócenie uwagi na problem ochrony ptaków migrujących. Łabędzie są jednym z migrujących gatunków, których liczebność cały czas spada. Jeszcze w 1995 roku było ich 29 tysięcy, ale już w 2010 roku - zaledwie 18 tysięcy. Niestety, największy spadek liczebności ptaków następuje w czasie migracji, co jest związane z nielegalnymi polowaniami.
Migracja na zimowiska
Uczestnicy "Flight of the Swans" wyruszyli 19 sierpnia z miejsca, z którego łabędzie czarnodziobe zaczynają swoją migrację na zimowiska. Trasa biegnie dokładnie przez te kraje, nad którymi przelatują ptaki.
Trasa jest bardzo długa, więc ze względów technicznych Sacha wraz z ekipą będzie musiała zatrzymywać się co trzy-cztery godziny. Jednak w trakcie podróży i w miejscach przystankowych najprawdopodobniej uda im się spotkać z łabędziami.
Przystanek Polska
Szlak podróży łabędzi przebiega także przez Polskę. U nas ekipa projektu także będzie miała postój i to nie jeden. Pierwszy z nich wypadnie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, a drugi w Bydgoszczy. W obydwu miejscach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie z ornitologami i uczestnikami wyprawy. Sachy i jej ekipie w tracie przelotu nad Polską będzie także towarzyszyło polskie stowarzyszenie paralotniarzy Black Wings Team.
Uroczystość na koniec
Cały lot "Lecąc z łabędziami" zostanie sfilmowany, a filmy z tej podróży będzie można obejrzeć na oficjalnej stronie WWT. Podniebna wyprawa zakończy się w listopadzie. Przedsięwzięcie będzie zwieńczone uroczystością w Londynie z udziałem sir Davida Attenborougha, brytyjskiego biologa, popularyzatora wiedzy przyrodniczej i lubianego twórcy cyklu filmów przyrodniczych.
Niebezpieczne loty
Wprawdzie łabędzie czarnodziobe nie są ptakami lęgowym w Polsce, ale podobnie jak polskie rybołowy, orliki krzykliwe, bieliki, czy bociany czarne, pokonują niebezpieczną trasę tysięcy kilometrów, lecąc na swoje zimowiska. Niestety, nie wszystkie z nich powracają z tej podróży.
Polska leży na trasie przelotowej wielu migrujących ptaków, nie tylko łabędzi czarnodziobych. Co roku na Mierzei Wiślanej, w ramach Europejskich Dni Ptaków, Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych "Drapolicz" organizuje "Ptasi piknik" poświęcony migracjom. Wydarzenie zawsze odbywa się w pierwszy weekend października, w tym roku będzie to 1-2 października.
Autor: zupi/jap / Źródło: Lasy Państwowe, Flight of the Swans