Atlas ryzyka. Sześć klęsk żywiołowych, które zagrażają miliardom


Jedna trzecia ludzkości jest narażona na trzęsienia ziemi, a ponad 400 milionów żyje w pobliżu aktywnego wulkanu - wynika z niezwykłego atlasu, przygotowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.

Atlas of the Human Planet 2017 to publikacja, która skupia się na sześciu zagrożeniach naturalnych. Chodzi o trzęsienia ziemi, wulkanizm, tsunami, powodzie i cyklony tropikalne (silny wiatr) i fale wezbraniowe.

Naukowcy sprawdzili, ilu ludzi na Ziemi jest narażonych na konkretne katastrofy naturalne i jak ta liczba zmieniła się na przestrzeni 40 lat (1975-2015). Badano także, jak duży obszar zabudowany może potencjalnie ucierpieć w wyniku klęsk żywiołowych.

Wulkan St. Helens wznawia swoją aktywność
Wulkan St. Helens wznawia swoją aktywnośćTVN Meteo

Trzęsienia ziemi

Ze wszystkich sześciu wymienionych katastrof naturalnych na trzęsienie ziemi narażonych jest najwięcej ludzi - około jedna trzecia mieszkańców naszej planety. W ciągu 40 lat liczba osób potencjalnie zagrożonych podwoiła się (z 1,4 miliarda do 2,7 mld osób).

Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy Azji - aż 1,9 mld Azjatów żyje na terenie zagrożonym trzęsieniami. Innymi bardzo narażonymi na występowanie trzęsień ziemi rejonami są Ameryka Południowa oraz Karaiby.

Ponad 170 milionów mieszkańców Europy, czyli prawie ćwierć całej jej populacji, może ucierpieć w wyniku trzęsień ziemi. Jest ryzyko, że taka katastrofa naturalna dotknie 80 procent mieszkańców takich krajów jak Włochy, Rumunia czy Grecja, gdzie ryzyko trzęsień jest znacznie wyższe niż w innych częściach kontynentu.

Wulkanizm

Jak wynika z raportu, 414 mln osób funkcjonuje w odległości do 100 kilometrów od jednego z aktywnych wulkanów. W tych szacunkach bierze się pod uwagę nie tylko miejsce zamieszkania, ale również transport (np. do pracy) i inne codzienne aktywności. Liczba osób narażonych na groźne skutki wulkanizmu wzrosła o ponad 85 procent w ciągu 40 lat.

Rośnie także powierzchnia obszarów zabudowanych, znajdująca się na terenie bezpośrednio narażonym na konsekwencje wybuchu. Obecnie to 39 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej powierzchnia Szwajcarii.

Najwyższe zagrożenie dotyczy Azji, Ameryki Południowa oraz Karaibów ze względu na duże zaludnienie i powierzchnię obszarów zabudowanych.

Do najbardziej narażonych krajów świata zaliczamy Indonezję i Filipiny. 52 proc. ogólnej światowej liczby osób zagrożonych wulkanizmem żyje właśnie w tych krajach.

W Europie największe niebezpieczeństwo dotyczy Włoch. Zagrożonych jest tam 10 milionów osób.

Aktywne wulkany na świecie (JRC/European Commission)Atlas of Human Earth 2017

Tsunami

Tsunami jest zagrożeniem dla 116 krajów świata. W 2015 roku ryzyko dotyczyło 42 milionów ludzi. Liczba ta wzrosła o 51 procent od roku 1975. Zagrożona powierzchnia zabudowana zaś powiększyła się o 68 procent.

Najwięcej regionów znajdujących się w niebezpieczeństwie jest położonych w Azji. Na tym kontynencie skupia się ponad 90 procent zagrożonej tsunami światowej populacji.

Najwyższa powierzchnia obszarów zabudowanych, będących zagrożonymi żywiołem, jest w Japonii. Tam też mieszka najwięcej ludzi potencjalnie zagrożonych

Na liście najbardziej zagrożonych krajów znajdują się także: Indonezja, Indie, Filipiny, Bangladesz, Oman, Birma, Chiny i Peru, które jest jedynym krajem spoza Azji.

Powodzie

Globalnie powodzie są zagrożeniem, które niesie ze sobą najwięcej szkód. W wielu krajach są najczęściej występującą katastrofą naturalną, choć zarówno czynniki wywołujące, jak i skutki mogą być różne w zależności od rejonu geograficznego, ukształtowania terenu, gęstości zaludnienia i wielu innych.

Na powodzie narażeni są mieszkańcy wszystkich kontynentów, choć w różnych stopniu. Najwięcej potencjalnych ofiar żyje w Azji - w 2015 roku było to blisko 798 milionów ludzi. Drugie miejsce zajmuje Europa, gdzie w tym samym roku żyło ponad 58 milionów ludzi potencjalnie zagrożonych. Trzecie miejsce w tej statystyce należy do Ameryki Północnej.

W Europie najwięcej ludzi narażonych na powodzie żyje w Niemczech (ponad 8 milionów w 2015 roku, 10 procent populacji tego kraju). Polska zajmuje w tej statystyce 8. miejsce (za Francją, Holandią, Włochami, Hiszpanią, Węgrami, Rumunią i Austrią). Narażonych na skutki powodzi w 2015 roku było 1,4 miliona osób żyjących w Polsce, czyli 4 procent całej populacji naszego kraju.

Sytuację w Europie obrazuje poniższy wykres (oś pionowa to przyrost populacji kraju wyrażony w procentach, oś pozioma - przyrost populacji narażonej na powodzie)

Zagrożenie powodziami w Europie (Joint Research Centre/European Commission)Atlas of Human Earth 2017

Cyklony tropikalne

Cyklon tropikalny rodzi się w bardzo konkretnych warunkach atmosferycznych, stąd zagrożenie jest rozłożone nierównomiernie na kuli ziemskiej. Dodatkowo cyklony niosą za sobą szereg różnych zagrożeń. Jednym z nich jest ekstremalnie silny wiatr, który nie tylko może niszczyć zabudowania, ale przede wszystkim stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Taki wiatr, wedle raportu, jest potencjalnym zagrożeniem w 89 krajach świata. W sumie narażonych jest 1,6 miliarda ludzi na całym świecie, czyli 24 procent mieszkańców Ziemi. Czterdzieści lat temu liczba ta wahała się w okolicy miliarda.

Większość osób narażonych na działanie niszczycielskiego wiatru żyje w Azji (1,3 miliarda), z czego pół miliarda to mieszkańcy terenów, na których zjawiska te mogą być ekstremalnie silne. Dalsze miejsca w tej statystyce zajmują kolejno Ameryka południowa i Ameryka Północna.

Następnym zagrożeniem, jakie niosą ze sobą cyklony tropikalne, jest fala wezbraniowa. Jej niszczycielska siła jest potencjalnym zagrożeniem dla ponad 162 milionów osób w 79 krajach. Większość z nich zamieszkuje Azję (prawie 140 milionów) oraz Amerykę Północą (14 milionów). Dla porównania, to zagrożenie dotyczy "zaledwie" 93 tysięcy mieszkańców Europy.

Rejony narażone na występowanie cyklonów tropikalnych i silnego wiatru (JRC/European Commission)Atlas of Human Earth 2017

Więcej narażonych

Pierwsza edycja Atlasu została opublikowana w 2016 roku. Już wówczas naukowcy oparli swoje wnioski na niezwykłej, globalnej mapie osiedlenia (ang. Global Human Settlement Layer), która została stworzona w oparciu o satelitarne obserwacje Ziemi.

GHSL pokazuje rozwój osadnictwa na przestrzeni 40 lat. Naukowcy zestawili to z mapami występowania zagrożeń naturalnych. W ten sposób udało się określić, jak wielu ludziom i w jakich miejscach na Ziemi zagrażają poszczególne katastrofy naturalne.

W większości przypadków liczba narażonych na katastrofy zwiększyła się i to znacznie. Należy jednak pamiętać, że jest to spowodowane wieloma czynnikami, niekoniecznie związanymi z klimatem.

Ogromne znaczenie ma tu szybki przyrost naturalny w niektórych rejonach świata, postępująca urbanizacja i rozwój społeczno-gospodarczy.

Cyklon Enawo widziany z ISS
Cyklon Enawo widziany z ISS

Autor: ao/ja / Źródło: ec.europa.eu

Pozostałe wiadomości

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Najgroźniejsze są spodziewane na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc w części kraju będzie deszczowa, a miejscami burzowa. Poniedziałek 8.07 przyniesie wytchnienie od upalnej pogody, ale nie od wyładowań atmosferycznych. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe