Myśliwi w Wyoming będą mogli polować na wilki szare. Amerykański rząd zdecydował o wykreśleniu tych zwierząt z listy zagrożonych gatunków na terenie tego zachodniego stanu. Zmiana przepisów, która nastąpiła po 20 latach trwania programu odbudowy populacji wilka szarego w USA, budzi protesty obrońców przyrody.
Nowelizacja przepisów, która wejdzie w życie 30 września, umożliwi odstrzał wilków na większości obszarów stanu Wyoming. Decyzja Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych zapadła po 20 latach trwania programu zwiększania populacji wilka.
Prawie wybite na początku XX w.
Dawniej w Ameryce Północnej żyło prawie 2 mln wilków szarych. Jednak do 1930 r. ich populacja została prawie całkowicie wyniszczona przez myśliwych i handlarzy futrami. W latach 90. XX wieku do Parku Narodowego Yellowstone przywieziono 14 wilków z Kanady. Zwierzęta zaczęły się szybko rozmnażać.
Uważa się, że obecnie na terenie Wyoming poza granicami parku żyje 270 tych zwierząt, kolejne 1100 w Montanie i Idaho, można je też spotkań na terenie stanów Waszyngton i Oregon.
Zgodnie ze nowymi przepisami Wyoming musi zachować co najmniej 10 lęgowych par wilków i nie mniej niż 100 zwierząt. Jednak farmerzy i rolnicy z terenów stanu od dawna narzekali, że wilki polują na ich bydło, dlatego chcą mieć możliwość kontrolowania populacji drapieżników.
Obrońcy przyrody: "to tragiczne zakończenie"
Gatunek będzie nadal chroniony na niektórych obszarach stanu - w parkach narodowych Grand Teton i Yellowstone oraz na terenach John D. Rockefeller Jr Memorial Parkway i Rezerwatu Indian Wind River. - Populacja wilka w Wyoming została odzyskana i właściwe jest, żeby odpowiedzialność za zarządzanie nią powróciła do stanu - powiedział gubernator Wyoming Matt Mead.
Przewodniczący organizacji Obrońcy Przyrody Jamie Rappaport Clark nazwał zmianę przepisów "tragicznym zakończeniem jednego z największych sukcesów w historii ochrony przyrody w Ameryce". Dodał też, że jego grupa podejmie działania prawne, by zapewnić przywrócenie ochrony wilków.
Autor: js/rs / Źródło: BBC