Zazwyczaj kiedy coś ściskamy, sprawiamy, że to staje się mniejsze. W jednym z laboratoriów na przedmieściach Chicago grupa naukowców znalazła sposób na to, by pod wpływem ciśnienia materiał, którym był w tym przypadku cyjanek cynku, rozszerzał się.
- To tak, jakby ścisnąć kamień, a w efekcie otrzymać gigantyczną gąbkę - mówi Karena Chapman z laboratorium chemicznego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of Energy).
Materiał uzyskany przez jej zespół pod wpływem nacisku rozszerzał się, zyskując porowatą strukturę, zamiast się kurczyć. - Materiały powinny stawać się gęstsze, a także bardziej kompaktowe pod wpływem ciśnienia. W tym przypadku jest dokładnie odwrotnie. To wbrew prawom fizyki - zaznacza.
"Wiązania się poprzestawiały"
Ponieważ sposób, w jaki zachowuje się materiał poddany wpływowi ciśnienia, wydaje się przeczyć obecnie obowiązującym zasadom, Chapman i jej koledzy spędzili kilka lat na różnego rodzaju testach. Po pewnym czasie nie tylko uwierzyli w coś, co było niewiarygodne, lecz także zrozumieli, na jakiej zasadzie niemożliwe staje się możliwe.
- Wiązania, jakie występowały w materiale, kompletnie się poprzestawiały - mówi Chapman. - To nie mieściło mi się w głowie.
Cyjanek cynku poddany gigantycznemu ciśnieniu
W jaki sposób odkryto nowy stan materiału? Naukowcy umieścili cyjanek cynku w tzw. komorze diamentowej, gdzie poddali go wpływowi ciśnienia o wysokości 0,9-1,8 gigapaskali (to 9-18 tys. razy więcej niż wynosi ciśnienie atmosferyczne na wysokości poziomu morza). Korzystając z najróżniejszych płynów, którymi otaczano "ściskany" materiał, naukowcy byli w stanie stworzyć pięć nowych stanów tego materiału. Okazało się, że dwa z nich zachowały swoje nowe zdolności w normalnym ciśnieniu.
Autor: map/rs / Źródło: science daily