Europejska Agencja Kosmiczna i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej rozpoczynają współpracę nad misją, która ma dostarczyć więcej informacji na temat wzajemnego oddziaływania Słońca i Ziemi.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej planują wspólnie zbudować statek kosmiczny, który ma zbadać oddziaływanie magnetyczne między Słońcem a Ziemią. Planowaną misję nazywano SMILE (Solar Wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer).
Wznowienie badań
Obie agencje chcą wznowić badania, które prowadziły w latach 2003-2007, podczas poprzedniej wspólnej misji o nazwie Double Star. Dwa chińskie satelity Tan Ce miały przez rok badać magnetosferę Ziemi oraz wpływ oddziaływania Słońca na naszą planetę. Dwukrotnie podjęto decyzję o przedłużeniu misji; oficjalnie zakończyła się po tym, jak TC-1 spłonął po wejściu w ziemską atmosferę.
Konsekwencją oddziaływania Słońca jest tak zwana pogoda kosmiczna, która może wpływać na jakość i działanie satelitów, w tym na ich komunikację i nawigację.
Misja SMILE ma ujawnić więcej faktów dotyczących interakcji Słońca i Ziemi. Dzięki temu przyszli konstruktorzy będą mogli wdrażać lepsze środki zapobiegawcze przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego na satelity.
Zbadać dokładnie
W SMILE będą wykorzystane cztery instrumenty - dwa z Chin oraz po jednym z Europy i Kanady. Brytyjska Agencja Kosmiczna chce, aby jedno z urządzeń wyposażone było w innowacyjną kamerę rentgenowską, która dostarczy materiałów na temat długości fal oraz tego, co dokładnie dzieje się, gdy naładowane cząstki pochodzące ze Słońca, uderzają w ziemskie pole magnetyczne.
Agencje zamierzają rozpocząć misję SMILE w 2023 roku.
Autor: kw / Źródło: theguardian.com
Źródło zdjęcia głównego: ESA/ATG medialab