Najnowsze

500 lat mrożonych słodkości. Muzeum lodów czeka na gości

Najnowsze

Sprzedaż lodów z maszyny Carpigianich, 1958 rok

Pierwsze na świecie muzeum lodów powstało we włoskim miasteczku nieopodal Bolonii. Można w nim poznać historię smakołyku, a także zobaczyć nietypowe eksponaty, np. XVIII-wieczny traktat o lodach.

W Anzola dell' Emilia nieopodal włoskiej Bolonii powstało pierwsze na świecie muzeum lodów - smakołyku, który wynalazł w 1530 roku dla rodu Medyceuszy alchemik Cosimo Ruggieri.

Uniwersytet lodziarzy, popularne maszyny

W muzeum, które zajmuje powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych, upamiętniony został m.in. Francesco Procopio Cuto, który dał ludowi lody, wcześniej dostępne wyłącznie dla najbogatszych. W 1686 roku otworzył w Paryżu lodziarnię "Le Procopo", która do dziś się tam znajduje.

Na miejscu można też poznać dorobek braci Carpigiani, na cześć których muzeum otrzymało swoję nazwę - Carpigiani Gelato Museum. Poerio i Bruto Carpigiani w 1945 roku zaczęli rozpowszechniać zbudowaną przez siebie maszynę do lodów, z której do teraz wytwórcy lodów korzystają najchętniej. Dziennie sprzedaje się na całym świecie aż 150 mln lodów wyprodukowanych właśnie w automacie Carpigianich.

Bracia mają na koncie jeszcze jedną zasługę - dzięki nim w 2003 roku powołany do życia został Gelato University, w którym nauki pobierają lodziarze z całego świata. Siedziba uczelni znajduje się naprzeciwko muzeum.

Wspaniałe eksponaty

W muzeum zebrano wiele wspaniałych eksponatów, m.in. pierwszy zapisany przepis na arabski syrop cukrowy, a także traktat "De Sorbetti" o leczniczych właściwościach lodów napisany w XVIII wieku przez neapolitańczyka Filippo Baldiniego. Znajduje się tu też około 20 zabytkowych maszyn do lodów, w tym Cattabirga - pierwsza automatyczna, wynaleziona w 1931 roku.

Autor: map/ŁUD / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości