50 lat prób podboju Marsa. Ponad 40 misji, większość zakończonych niepowodzeniem

50 lat podboju Marsa
50 lat podboju Marsa
50 lat podboju Marsa

Minęło 50 lat od przesłania pierwszych zdjęć Marsa. W 1965 roku wykonała je sonda Mariner 4, która przeleciała w nieopodal Czerwonej Planety. Przez kolejne lata, światowe agencje kosmiczne prześcigały się w próbach eksploatacji Czerwonej Planety. Fascynacja naszym sąsiadem nie gaśnie - naukowcy zamierzają skolonizować Marsa.

Sondy wysyłane są na Marsa od 50 lat i nadal sprawiają naukowcom sporo kłopotów, a wiele misji kończy się niepowodzeniem. Lądowania na Czerwonej Planecie nie da się bowiem przećwiczyć na Ziemi. Eksperci zwracają uwagę, że na Marsie wszystko jest inne niż na Ziemi: począwszy od grawitacji, przez atmosferę, kończąc na strukturze gleby.

Pierwsze próby podboju Czerwonej Planety podjęli Rosjanie. W 1962 roku udało się im wprowadzić na trajerktorię międzyplanetarną sondę Mars 1. Jednak na trzy miesiące przed dotarciem do celu, w odległości 106 760 000 km od Ziemi stracono z nią łączność.

Do 1965 roku kolejne radzieckie próby i jedna amerykańska kończyły się fiaskiem.

Pierwszy przelot

28 listopada 1964 roku została wystrzelona amerykańska sonda kosmiczna Mariner 4, która niecały rok później (14-15 lipca 1965) dokonała przelotu w niewielkiej odległości od Czerwonej Planety. Dzięki niej naukowcy mogli zebrać m.in. pierwsze w historii zdjęcia planety wykonane z głębokiej przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo wykonała pierwsze pomiary atmosfery i topografii powierzchni. Od tamtej pory naukowcy wciąż mają nadzieję, że właśnie na Marsie mogło potencjalnie istnieć kiedyś życie.

Parę lat później obok Marsa przeleciał jeszcze Mariner 6 (1969 r.). Misje radzieckich sond Zond 2 (1964 r.) i Mars 1969A (1969 r.) zakończyły się klapą.

Sonda Mariner 4 (NASA)NASA
Mariner 6 i 7 (NASA)NASA

Kolejne marsjańskie misje

W 1971 roku Mars zyskał pierwszego sztucznego satelitę Mariner 9 (bezzałogowa sonda kosmiczna NASA z programu Mariner). Maszyna zabrała kolejne dane na temat Czerwonej Planety. W sumie przesłała ponad 7 tys. zdjęć.

Mariner 9 (NASA)NASA

W połowie lat 70. NASA mogła poszczycić się następnym sukcesem. Dwie amerykańskie sondy programu Viking weszły na orbitę Marsa. Wykonały kilka okrążeń i odłączyły lądowniki które osiadły na powierzchni Czerwonej Planety i pracowały tam przez parę kolejnych lat. Sporządziły mapy termiczne, zbadały skład chemiczny i warunki fizyczne w atmosferze Marsa. Wykonały szereg eksperymentów, w celu uzyskania dowodów na istnienie życia.

Viking 1 i 2 (NASA)NASA

Marsjański boom

Od lat 90. nastąpiło jeszcze większe zainteresowanie eksploatacją Czerwonej Planety. W kierunku Marsa wystrzelono sondy: Mars Observer (USA, 1992 r.), Mars Global Surveyor (USA, 1996 r.), Mars 96 (Rosja, 1996 r.) Mars Pathfinder (USA, 1996), Nozomi (Japonia, 1998 r.), Mars Climate Orbiter (USA, 1998 r.), Mars Polar Lander (1999 r.). Niestety część z nich została stracona podczas startu lub stracono z nimi łączność.

Mars Global SurveyorNASA

Na początku XXI wieku w pobliżu Marsa znalazły się orbitery, łaziki i lądowniki, które do tej pory są trakcie misji i dostarczają cennych danych.

Penetrujące łaziki

Po powierzchni Czerwonej Planety wędruje m.in. łazik Opportunity, który ponad 11 lat pokonał ponad 42 kilometry. Jego zadaniem jest m.in. poszukiwanie i analiza składu marsjańskich skał. W trakcie swojej misji łazik natknął się na meteoryty Heat Shield Rock, Block Island, Shelter Island, Oilean Ruaidh.

Podczas swojej wędrówki wykonał już sporą serię zdjęć, które pokazują jak wygląda powierzchnia naszego planetarnego sąsiada.

Marsa penetruje również łazik Curiosity, który penetruje Marsa od 6 sierpnia 2012 roku. Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Urządzenie przygląda się powierzchni Czerwonej Planety pod względem możliwości utrzymania się na niej życia organicznego. W dniu 16 kwietnia 2015 roku łazik przekroczył 10 km łącznej jazdy licząc od jego lądowania na planecie.

Łazik CuriosityNASA

Kosmiczny Trójkąt Bermudzki

Do teraz podjęto ponad 40 prób wysłania sondy w kierunku Marsa. Tylko kilkanaście z nich można uznać za zakończone powodzeniem. Z powodu sporej liczby nieudanych misji przyrównuje się czasami przestrzeń wokół Marsa do Trójkąta Bermudzkiego.

Kolonizacja Marsa

Naukowcy z NASA ogłosili, że astronauci staną na powierzchni Czerwonej Planety po 2030 roku. Rozpoczęła się już faza testowa (bezzałogowa) statku kosmicznego Orion, który w połowie lat 30-tych XXI wieku ma wynieść załogę na daleką odległość od naszej planety.

Najpierw maszyna poleci bez astronautów. Zostanie wyniesiona około 5,8 tys. km ponad powierzchnię Ziemi i okrąży naszą planetę. Dzięki temu badacze będą mogli (w czasie 4,5 godzin lotu testowego) sprawdzić działanie instrumentów pokładowych.

Naukowcy z NASA podkreślają, że Mars jest niezwykle daleko od Ziemi. Do tej pory (nie licząc lotu na Księżyc) astronauci nie oddalali się zbytnio od orbity ziemskiej. Będzie to najbardziej odległy lot w kosmos od czasów misji Apollo 17 z 1972 roku. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się do tej misji.

Prywatny projekt

Marzenia o osiedleniu się na Marsie pobudzają ambicje nie tylko naukowców, ale i biznesmenów. Prywatny holenderski przedsiębiorca Bas Lansdorp chce skolonizować Czerwoną Planetę już w 2027 roku. Na powierzchni Marsa ma wtedy stanąć czworo ludzi, którzy spędzą tam resztę swojego życia. Co dwa lata ma być dosyłana kolejna para ochotników. Przygotowania załogi do misji Mars One mają potrwać 10 lat. Wśród nich może znaleźć się 30-letni Maciej Józefowicz z Warszawy.

Maciej Józefowicz, finalista konkursu Mars One, o tym, jak planuje wyprawę na Marsa
Maciej Józefowicz, finalista konkursu Mars One, o tym, jak planuje wyprawę na Marsa

Inspiracja

Niemal mityczne obliże Marsa inspiruje nie tylko naukowców i miłośników astronomii. W 2011 roku były programista komputerowy Andy Weir napisał książkę, której głównym bohaterem jest jeden z sześciorga kosmonautów misji Ares 3 Mark Watney. Fabuła "Marsjanina" łączy faktyczne sukcesy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz fikcyjne elementy. Akcja rozgrywa się dwadzieścia lat w przód.

Książka wydana najpierw w wersji e-booka i dostępna niemal za darmo, od razu podbiła sieć. Kiedy trafiła na szczyt zainteresowały się nią wydawnictwa. Teraz na podstawie powieści, czeka nas kinowa premiera "Marsjanina".

Autor: PW/kka / Źródło: NASA, Mars One

Pozostałe wiadomości

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci na Ziemię. Jednym z kluczowych czynników, który kształtuje procedurę powrotu z ISS są warunki atmosferyczne w miejscu lądowania. Jaka pogoda przywita polskiego astronautę?

Spokój czy wysokie fale? Prognoza na lądowanie polskiego astronauty

Spokój czy wysokie fale? Prognoza na lądowanie polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, Axiom Space

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

We wtorek Sławosz Uznański-Wiśniewski powróci na Ziemię. Transmisję z tego wydarzenia można oglądać w TVN24 i TVN24+. O której godzinie?

Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię. Kiedy i gdzie oglądać transmisję z lądowania?

Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię. Kiedy i gdzie oglądać transmisję z lądowania?

Źródło:
tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu i silny wiatr.

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Wtorek 15.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Termometry pokażą od 22 do27 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

Nadchodzące dni przyniosą kontynuację gwałtownej aury. Burze, podczas których będzie obficie padać, pojawią się w wielu regionach kraju. Upragnionego spokoju nie widać.

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kapsuła Dragon Grace, na pokładzie której znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, została odłączona od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnym ważnym etapem powrotu na Ziemię będzie wejście w atmosferę, które zostało zaplanowane na wtorek.

Następny przystanek: Pacyfik. Misja Ax-4 opuściła ISS

Następny przystanek: Pacyfik. Misja Ax-4 opuściła ISS

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Sławosz Uznański-Wiśniewski opuszcza ISS i wraca na Ziemię. Wbrew pozorom jest to najniebezpieczniejszy etap misji kosmicznej. Dlaczego? Wyjaśnia to doktor Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię.

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP