50 lat prób podboju Marsa. Ponad 40 misji, większość zakończonych niepowodzeniem

50 lat podboju Marsa
50 lat podboju Marsa
50 lat podboju Marsa

Minęło 50 lat od przesłania pierwszych zdjęć Marsa. W 1965 roku wykonała je sonda Mariner 4, która przeleciała w nieopodal Czerwonej Planety. Przez kolejne lata, światowe agencje kosmiczne prześcigały się w próbach eksploatacji Czerwonej Planety. Fascynacja naszym sąsiadem nie gaśnie - naukowcy zamierzają skolonizować Marsa.

Sondy wysyłane są na Marsa od 50 lat i nadal sprawiają naukowcom sporo kłopotów, a wiele misji kończy się niepowodzeniem. Lądowania na Czerwonej Planecie nie da się bowiem przećwiczyć na Ziemi. Eksperci zwracają uwagę, że na Marsie wszystko jest inne niż na Ziemi: począwszy od grawitacji, przez atmosferę, kończąc na strukturze gleby.

Pierwsze próby podboju Czerwonej Planety podjęli Rosjanie. W 1962 roku udało się im wprowadzić na trajerktorię międzyplanetarną sondę Mars 1. Jednak na trzy miesiące przed dotarciem do celu, w odległości 106 760 000 km od Ziemi stracono z nią łączność.

Do 1965 roku kolejne radzieckie próby i jedna amerykańska kończyły się fiaskiem.

Pierwszy przelot

28 listopada 1964 roku została wystrzelona amerykańska sonda kosmiczna Mariner 4, która niecały rok później (14-15 lipca 1965) dokonała przelotu w niewielkiej odległości od Czerwonej Planety. Dzięki niej naukowcy mogli zebrać m.in. pierwsze w historii zdjęcia planety wykonane z głębokiej przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo wykonała pierwsze pomiary atmosfery i topografii powierzchni. Od tamtej pory naukowcy wciąż mają nadzieję, że właśnie na Marsie mogło potencjalnie istnieć kiedyś życie.

Parę lat później obok Marsa przeleciał jeszcze Mariner 6 (1969 r.). Misje radzieckich sond Zond 2 (1964 r.) i Mars 1969A (1969 r.) zakończyły się klapą.

Sonda Mariner 4 (NASA)NASA
Mariner 6 i 7 (NASA)NASA

Kolejne marsjańskie misje

W 1971 roku Mars zyskał pierwszego sztucznego satelitę Mariner 9 (bezzałogowa sonda kosmiczna NASA z programu Mariner). Maszyna zabrała kolejne dane na temat Czerwonej Planety. W sumie przesłała ponad 7 tys. zdjęć.

Mariner 9 (NASA)NASA

W połowie lat 70. NASA mogła poszczycić się następnym sukcesem. Dwie amerykańskie sondy programu Viking weszły na orbitę Marsa. Wykonały kilka okrążeń i odłączyły lądowniki które osiadły na powierzchni Czerwonej Planety i pracowały tam przez parę kolejnych lat. Sporządziły mapy termiczne, zbadały skład chemiczny i warunki fizyczne w atmosferze Marsa. Wykonały szereg eksperymentów, w celu uzyskania dowodów na istnienie życia.

Viking 1 i 2 (NASA)NASA

Marsjański boom

Od lat 90. nastąpiło jeszcze większe zainteresowanie eksploatacją Czerwonej Planety. W kierunku Marsa wystrzelono sondy: Mars Observer (USA, 1992 r.), Mars Global Surveyor (USA, 1996 r.), Mars 96 (Rosja, 1996 r.) Mars Pathfinder (USA, 1996), Nozomi (Japonia, 1998 r.), Mars Climate Orbiter (USA, 1998 r.), Mars Polar Lander (1999 r.). Niestety część z nich została stracona podczas startu lub stracono z nimi łączność.

Mars Global SurveyorNASA

Na początku XXI wieku w pobliżu Marsa znalazły się orbitery, łaziki i lądowniki, które do tej pory są trakcie misji i dostarczają cennych danych.

Penetrujące łaziki

Po powierzchni Czerwonej Planety wędruje m.in. łazik Opportunity, który ponad 11 lat pokonał ponad 42 kilometry. Jego zadaniem jest m.in. poszukiwanie i analiza składu marsjańskich skał. W trakcie swojej misji łazik natknął się na meteoryty Heat Shield Rock, Block Island, Shelter Island, Oilean Ruaidh.

Podczas swojej wędrówki wykonał już sporą serię zdjęć, które pokazują jak wygląda powierzchnia naszego planetarnego sąsiada.

Marsa penetruje również łazik Curiosity, który penetruje Marsa od 6 sierpnia 2012 roku. Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Urządzenie przygląda się powierzchni Czerwonej Planety pod względem możliwości utrzymania się na niej życia organicznego. W dniu 16 kwietnia 2015 roku łazik przekroczył 10 km łącznej jazdy licząc od jego lądowania na planecie.

Łazik CuriosityNASA

Kosmiczny Trójkąt Bermudzki

Do teraz podjęto ponad 40 prób wysłania sondy w kierunku Marsa. Tylko kilkanaście z nich można uznać za zakończone powodzeniem. Z powodu sporej liczby nieudanych misji przyrównuje się czasami przestrzeń wokół Marsa do Trójkąta Bermudzkiego.

Kolonizacja Marsa

Naukowcy z NASA ogłosili, że astronauci staną na powierzchni Czerwonej Planety po 2030 roku. Rozpoczęła się już faza testowa (bezzałogowa) statku kosmicznego Orion, który w połowie lat 30-tych XXI wieku ma wynieść załogę na daleką odległość od naszej planety.

Najpierw maszyna poleci bez astronautów. Zostanie wyniesiona około 5,8 tys. km ponad powierzchnię Ziemi i okrąży naszą planetę. Dzięki temu badacze będą mogli (w czasie 4,5 godzin lotu testowego) sprawdzić działanie instrumentów pokładowych.

Naukowcy z NASA podkreślają, że Mars jest niezwykle daleko od Ziemi. Do tej pory (nie licząc lotu na Księżyc) astronauci nie oddalali się zbytnio od orbity ziemskiej. Będzie to najbardziej odległy lot w kosmos od czasów misji Apollo 17 z 1972 roku. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się do tej misji.

Prywatny projekt

Marzenia o osiedleniu się na Marsie pobudzają ambicje nie tylko naukowców, ale i biznesmenów. Prywatny holenderski przedsiębiorca Bas Lansdorp chce skolonizować Czerwoną Planetę już w 2027 roku. Na powierzchni Marsa ma wtedy stanąć czworo ludzi, którzy spędzą tam resztę swojego życia. Co dwa lata ma być dosyłana kolejna para ochotników. Przygotowania załogi do misji Mars One mają potrwać 10 lat. Wśród nich może znaleźć się 30-letni Maciej Józefowicz z Warszawy.

Maciej Józefowicz, finalista konkursu Mars One, o tym, jak planuje wyprawę na Marsa
Maciej Józefowicz, finalista konkursu Mars One, o tym, jak planuje wyprawę na Marsa

Inspiracja

Niemal mityczne obliże Marsa inspiruje nie tylko naukowców i miłośników astronomii. W 2011 roku były programista komputerowy Andy Weir napisał książkę, której głównym bohaterem jest jeden z sześciorga kosmonautów misji Ares 3 Mark Watney. Fabuła "Marsjanina" łączy faktyczne sukcesy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz fikcyjne elementy. Akcja rozgrywa się dwadzieścia lat w przód.

Książka wydana najpierw w wersji e-booka i dostępna niemal za darmo, od razu podbiła sieć. Kiedy trafiła na szczyt zainteresowały się nią wydawnictwa. Teraz na podstawie powieści, czeka nas kinowa premiera "Marsjanina".

Autor: PW/kka / Źródło: NASA, Mars One

Pozostałe wiadomości

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na kwiecień, maj, czerwiec oraz lipiec 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi. W Polsce obowiązują żółte alarmy przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniem oraz przymrozkami. Sprawdź szczegóły.

Śnieg, przymrozki, oblodzenie. Niemal cała Polska zagrożona przez pogodę

Śnieg, przymrozki, oblodzenie. Niemal cała Polska zagrożona przez pogodę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W nadchodzących dniach czeka nas chwilowe ochłodzenie, bo do Polski napłynie arktyczna masa powietrza. - Porywisty wiatr obniży temperaturę odczuwalną - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Od piątku temperatura będzie rosnąć. Na horyzoncie aż 22 stopnie Celsjusza.

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Pogoda na dziś. Czwartek 10.04 przyniesie wschodniej części kraju przelotne opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Powieje silniejszy wiatr, w porywach do 65 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC