Za 25 dni skończy się pewna era. Era badań kosmosu. A szczegółowo - naszego Układu Słonecznego. 14 lipca sonda New Horizons prześle Ziemianom pierwsze wyraźne zdjęcie Plutona. To tylko jedno zdjęcie, więc o co tyle szumu? - zapytacie. Wyjaśnienie poniżej.
14 lipca zakończy się era eksploracji Układu Słonecznego. Sonda New Horizons prześle pierwsze wyraźne zdjęcia Plutona. W końcu dokładnie zbadamy najbardziej odległą od Słońca planetę, dziś już wiemy, że planetę karłowatą - Plutona. Powyższy film to zwiastun tego wydarzenia. Animację przygotowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Historyczne zdjęcie
Przelot sondy koło Plutona nastąpi 14 lipca ok. 11:59 UTC (12:59 czasu polskiego) w odległości 12,5 tys. km przy prędkości 13,780 km/s. Tak blisko Plutona nie był jeszcze żaden kosmiczny obiekt. To z tej historycznej odległości New Horizon prześle nam zdjęcie planety karłowatej. Jego ostrość powinna być zadowalająca. Dla porównania dodajmy, że powyższe zdjęcie Plutona zostało wykonane między 28 maja a 2 czerwca z odległości mniej więćej 50 mln km.
Przełomowa misja
Czemu to zdjęcie będzie tak ważne? Bo zakończy trwającą od kilkudziesięciu lat erę badań kosmosu, a szczegółowo naszego Układu Słonecznego. Pluton to ostatnia jego planeta - dziś już wiemy, że planeta karłowata. Ale każdy koniec jest też początkiem. New Horizons zacznie szczegółowe badania Plutona, żeby wiedza na temat planet Układu Słonecznego była kompletna.
Eksploatacja Plutona
Nie tylko Pluton, ale i jego księżyc - Charon - znajdzie się w centrum obserwacji sondy. New Horizons zbada ich budowę geologiczną, morfologiczną, atmosferę czy temperaturę powierzchni. Ponadto wykona mapy składu powierzchni, poszuka pierścieni i nowych księżyców Plutona, ich pól magnetycznych i sprawdzi dokładnie parametry fizyczne.
9 lat do wykonania zadania
Droga sondy New Horizons z Ziemi do Plutona trwała aż 9 lat. Wystrzelono ją z przylądka Canaveral na Florydzie 19 stycznia 2006 r. Około dwie trzecie lotu sonda spędziła w hibernacji. 18 razy była usypiana i wybudzana. Najkrócej spała 36 dni, najdłużej 202. Na jej pokładzie znajdują się m.in. prochy odkrywcy Plutona Clyde'a Tombaugha i amerykańska flaga.
Autor: mar/mk / Źródło: NASA