16 wschodów i 16 zachodów w ciągu jednej doby
Takich widoków można pozazdrościć astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Codziennie mogą oni oglądać aż 16 wschodów i 16 zachodów słońca. Na szczęście, często dzielą się swoimi zdjęciami.
Astronaucie znajdującemu się na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) udało się uwiecznić na fotografii niesamowite ujęcie. Widnieje na nim część tarczy słonecznej, które dopiero zaczyna wschodzić. Sylwetki chmur ułożyły się w ten sposób, że przypominały łańcuch górski. Z tej perspektywy widać liczne niezależne od siebie warstwy atmosfery układające się nad Słońcem.
Wschód nad morzem
Zdjęcie zostało zrobione, kiedy Stacja znajdowała się nad wybrzeżem Wietnamu. Jednak patrząc z wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, gwiazda wschodziła nad Morzem Filipińskim, na wschód od archipelagu Filipin.
Dzięki szybkim obrotom wokół Ziemi
Co ciekawe, astronauci w ciągu doby widzą dużo więcej takich wschodów i zachodów. Dlaczego?
ISS przemieszcza się ze średnią prędkością 27 743,8 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że okrąża Ziemię co około 90 minut. Jednak nie to jest najbardziej fascynujące. "Prosta matematyka" pozwala zauważyć, że w ciągu dobry z pokładu Stacji można zaobserwować 16 wschodów i 16 zachodów Słońca.
Z kosmosu można również zauważyć linię "otaczającą" fragment powierzchni Ziemi - terminator. Oddziela on oświetloną (dzienną) i nieoświetloną (nocną) stronę ciała niebieskiego. Położenie terminatora zmienia się głównie poprzez ruch obrotowy, a więc ten, dzięki któremu mamy następstwo dnia i nocy.
Zobacz inne kosmiczne nagrania:
Autor: ao/aw / Źródło: NASA, theatlantic.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.
Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS
Pogoda na dziś. Niedziela 13.07 będzie cieplejsza niż poprzednie dni, ale nie mamy co liczyć na pogodne niebo. W większości regionów spodziewane są opady deszczu, w drugiej części dnia także burze. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.
Pogoda na dziś - niedziela 13.07. Nadciągną burze z obfitymi opadami
W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych i towarzyszących im frontów atmosferycznych. Nad nasz kraj zaczną napływać masy cieplejszego powietrza, ale niestety nie oznacza to przerwy od pochmurnego nieba i opadów deszczu.
Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy
Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.
Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza
Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.
Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"
Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.
Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego
Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.
Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach
Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.
Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach
Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.
Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej
- Źródło:
- Reuters
W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.
Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić
Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.
Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"
Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.
Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.
Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.
Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"
- Źródło:
- POLSA, x.com
Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.
Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów
Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.