16 najlepszych ujęć 2016 roku. NASA wybrała najpiękniejsze zdjęcia Ziemi
Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robią co roku około tysiąca zdjęć. Naukowcy z NASA w tym roku wybrali spośród nich 16 najpiękniejszych fotografii naszej planety i zjawisk, które na niej występują.
Ziemia często nas zachwyca. Szczególnie pięknie wygląda z lotu ptaka, a im wyżej znajduje się obserwator, tym bardziej urzekające są widoki. Astronauci przebywający na ISS mają to szczęście, że codziennie mogą je podziwiać z okien stacji. Rozświetlone miasta, góry, wielobarwne jeziora i rzeki, czy chmury i zorza polarna widziane z zupełnie innej perspektywy niż zazwyczaj to tylko niektóre z pięknych obrazów widzianych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
16 z 1000 zdjęć
Astronauci robią z ISS zdjęcia niemal codziennie, przez co co roku zbiera się ich około tysiąca. Naukowcy z należącego do NASA Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona wybrali 16 najlepszych fotografii zrobionych w ciągu 2016 roku.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na orbicie okołoziemskiej na wysokości 400 km. Okrąża Ziemię 16 razy w ciągu każdej doby, poruszając się z prędkością 27 tys. km/h.
Niezwykłe widoki
Badacze z NASA wybrali zdjęcia, na których widać rozświetlony nocą Dubaj, Jezioro Nasera w Afryce, jezioro Urmia w Iranie, wulkan Fudżi w Japonii, pustynię Namib w Afryce, kalderę wulkanu Santoryn na Morzu Śródziemnym, zbiornik wodny Itaparica w Brazylii, lodowiec Perito Moreno w Argentynie, solnisko Salar de Atacama w północnym Chile, wyspę Weda oraz wulkan Sangeang Api w Indonezji, a także piękne chmury, zorzę polarną i wspaniały zachód słońca.
Autor: zupi/aw / Źródło: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.
Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA
Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.
Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend
Pogoda na jutro. Noc upłynie pod znakiem bezchmurnego nieba. W niedzielę 15.06 przez większość dnia możemy spodziewać się pełni słońca. Termometry pokażą ponad 30 stopni. Aura zacznie się psuć pod koniec dnia.
Pogoda na jutro - niedziela, 15.06. Noc chłodna, dzień nam to wynagrodzi
Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.
40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast
Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?
Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret
Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.
"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób
Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.
Dlaczego nietoperze nie chorują na raka
W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.
Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają
Naprawiono nieszczelność w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - przekazała w piątek rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. To przez tę usterkę na czas nieokreślony odłożono start misji Axiom-4 z udziałem doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Co z wyciekiem, który zatrzymał na Ziemi polskiego astronautę? Komunikat Roskosmosu
Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.
Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy
W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.
Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie
Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.
Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.
"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak
Beztroska zabawa młodych lisów została uwieczniona przez Reportera24. Zwierzaki bawiły się w błotnistym, osłoniętym terenie. Jak opowiadał autor nagrania, Leśny Kawaler, doskonale widać na nim, jak młode naśladują zachowania matki.
Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy
Regularne przyjmowanie leków może pomóc w profilaktyce ciężkiej astmy. Jak wyjaśnił prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Radosław Gawlik, wiele osób mylnie postrzega astmę jako chorobę napadową, incydentalną i przerywa leczenie. Jej lekceważenie może jednak mieć poważne skutki dla naszego zdrowia.
To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia
Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.
W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego
Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.
Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl