- Wydaje się, jakby to był koniec jakiejś epoki, jednak myślę, że to nowy początek - mówiła Susan Thompson, jedna z biorących udział w badaniach teleskopem Keplera, dzięki którym odkryto nowe planety podobne do Ziemi.
To jedno z największych odkryć w historii astronomii. Teleskop Keplera namierzył 219 planet pozasłonecznych, w tym 10 skalistych podobnych do Ziemi. Położone są w gwiazdozbiorze Łabędzia. O wszystkim poinformował w poniedziałek Mario Perez, jeden z naukowców biorących udział w poszukiwaniach w Centrum Badawczym imienia Josepha Amesa w Kalifornii.
Jedyny w swoim rodzaju katalog
- Dane pochodzące z Keplera są unikalne. Stanowią jedyne dane, które zawierają informacje na temat planet podobnych do Ziemi, czyli takich o bardzo zbliżonym do niej rozmiarze oraz orbicie - mówił Perez. - Zrozumienie częstości występowania tego typu obiektów w galaktyce pozwoli przyszłym misjom NASA wyobrażać sobie inną Ziemię - dodał.
Ostateczne skatalogowanie planet pozwoli określić, ile w rzeczywistości istnieje tych podobnych do naszej. Obecnie katalog sugeruje, że mniej więcej połowa, z do tej pory odkrytych planet jest gazowa bez powierzchni lub ma atmosferę tak gęstą, że nie może na niej istnieć życie.
- Wydaje się, jakby to był koniec jakieś epoki, jednak myślę, że to nowy początek - mówiła Susan Thompson, birorąca udział w badaniach. - To niesamowite, co odnalazł Kepler. Pokazał nam te skalne światy, a my wciąż mamy mnóstwo pracy, aby naprawdę zrozumieć, jak często w galaktyce występują planety ziemiopodobne. Jestem podekscytowana tym, kiedy widzę, co ludzie chcą zrobić z związku z tym katalogiem - dodała.
Poszukiwania nie ustaną
Teleskop Keplera powstał w celu poszukiwania i identyfikacji ziemiopodobnych planet poza Układem Słonecznym. Rozpoczął swoje działanie w roku 2009. W 2013 roku został obrócony, aby obserwować inne fragmenty nieba. Nowa misja została nazwana K2.
Do tej pory udało się namierzyć 4034 planety, z czego 2335 z nich stanowią egzoplanety.
Misja Keplera zakończy się latem 2018 roku. Jego zadania ma przejąć teleskop James Webb. Planuje się skierowanie go w kierunku konstelacji Łabędzia w celu obserwacji nowoodkrytych planet.
Autor: ao / Źródło: crossroadstoday.com, edition.cnn.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA