"Znalazłem młode, jego matkę i ojca". Poszarpane ciała danieli, policja szuka winnego
Słowacka policja poszukuje kłusownika, który w lesie na południu kraju zabił rodzinę danieli, prawdopodobnie dla mięsa. Ciała były poszarpane. - Okropny widok, naprawdę - opowiadał leśnik, który znalazł martwe zwierzęta.
Martwe zwierzęta znaleziono 12 lutego na południu Słowacji, w Kamielinie niedaleko Szturowa.
- Podczas rutynowej kontroli zauważyłem stado kruków - opowiadał leśnik Erik Krajniak, cytowany w czwartek przez słowackie media. Okazało się, że ptaki żerowały na ciałach rodziny danieli. - Znalazłem młode, jego matkę i ojca. Były przykryte liśćmi i gałęziami - stwierdził Krajniak.
Jak mówił, ciała były poszarpane i zabrano z nich mięso, a poroże prawdopodobnie odrąbano siekierą bądź maczetą. - Zostały tylko kości i głowa. Okropny widok, naprawdę - podkreślił.
Grożą za to dwa lata więzienia
Na daniele można na Słowacji polować do 15 lutego, ale - jak podkreślają lokalne media - trzeba uzyskać specjalne pozwolenie. Miejscowi myśliwi zapewniają, że to nie było legalne polowanie i że nie mają z tym nic wspólnego. Policja podejrzewa, że zwierzęta padły z rąk kłusowników. - Powodem najprawdopodobniej była chęć pozyskania mięsa - stwierdził Krajniak.
Według słowackiego Kodeksu karnego za kłusownictwo grozi kara do dwóch lat więzienia.
Autor: dd//rzw / Źródło: noviny.sk, ENEX, mynovezamky.sme.sk, teraz.sk
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia przed upałem. W niemal całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź, gdzie temperatura będzie wysoka.
Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia
W gwałtownych powodziach, które nawiedziły Teksas, zginęło co najmniej 27 osób - podała agencja Reuters. Wśród ofiar są dzieci. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu.
Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"
Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni
Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał
Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.
Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady
Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.
Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej
W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.
Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"
Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.
"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz
Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.
Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość
Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.
Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest
Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.
Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia
Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.
Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie
W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.
"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski
Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.