Informacje
 • W Izraelu w jaskini odkryto pierwsze
  od ponad 60 lat fragmenty Biblii

  16-03-2021 17:50 Nad Morzem Martwym
  Wraki okrętów "Apollo" i "Maria" Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI | Video: Jim Hansson/VRAK/SMTM

  Izraelscy archeolodzy przedstawili we wtorek odkrycia pochodzące z jaskini nad Morzem Martwym. To między innymi kilkadziesiąt fragmentów zwojów zawierających tekst biblijny. To pierwsze takie odkrycie od ponad 60 lat.

  W pasie jaskiń na 80 kilometrów kwadratowych nad Morzem Martwym w Izraelu archeolodzy odkryli starożytne monety czy częściowo zmumifikowany szkielet dziecka sprzed sześciu tysięcy lat.

  Znaleziono też nienaruszony tkany kosz datowany na 10,5 tysiąca lat określany jako najstarszy na świecie i inne artefakty.

  Fragmenty Biblii sprzed około dwóch tysięcy lat

  Kilkadziesiąt odkrytych fragmentów Biblii zawiera tekst z ksiąg proroków Zachariasza i Nahuma. Fragmenty są spisane po grecku, jedynie boskie imię zostało zapisane przy użyciu pisma paleohebrajskiego, które różni się znacząco od używanego dzisiaj hebrajskiego.

  Fragmenty zostały datowane metodą radiowęglową na II wiek naszej ery i uważa się, że zostały ukryte w jaskini na Pustyni Judzkiej podczas żydowskiego powstania antyrzymskiego.

  - Pierwszy raz od ponad 60 lat mamy fragmenty Biblii odkryte w wykopaliskach archeologicznych – podkreślił Oren Ableman z muzeum archeologicznego w Jerozolimie Israel Antiquities Authority.

  Zwoje znad Morza Martwego, zwane też rękopisami z Qumran, to część zbioru tekstów znalezionych w pustynnych jaskiniach na Zachodnim Brzegu Jordanu w latach 40. i 50. minionego wieku, pochodzących z okresu od II wieku przed naszą erą do II wieku n.e. Zawierają między innymi najwcześniejsze znane kopie tekstów biblijnych i dokumenty przedstawiające wierzenia mało znanej żydowskiej grupy esseńczyków.

  Artefakty padają ofiarą grabieży

  Od 2017 roku izraelski nadzór nad zabytkami przewodzi akcji mającej na celu uratowanie starożytnych artefaktów z jaskiń na całej Pustyni Judzkiej przed częstymi grabieżami, które mają miejsce w tym regionie od czasu słynnego odkrycia zwojów z Qumran przez beduinów ponad 70 lat temu.

  Do tej pory powierzchnię około 80 kilometrów kwadratowych przebadały trzy zespoły kierowane przez archeologów, którzy aby dostać się do niedostępnych jaskiń, korzystają z dronów i najnowocześniejszego sprzętu do zjazdów na linie i wspinaczki wysokogórskiej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....