Informacje
 • Rośnie bilans ofiar po powodzi w Chinach. Opady "tysiąclecia"

  21-07-2021 13:58 Armia pomaga szukać ocalałych
  Z gruzów wyciągnęli trzymiesięczne dziecko Foto: PAP/EPA/FEATURECHINA | Video: Reuters

  Co najmniej 25 osób zginęło w dotkniętej powodzią chińskiej prowincji Henan, z czego kilkanaście w zalanym metrze. Woda wdarła się tam do tuneli i uwięziła pasażerów w pociągu.

  W ponad 12-milionowym mieście Zhengzhou, położonym nad brzegiem Żółtej Rzeki, w zalanym pociągu metra zginęło 12 osób. Stało się to po tym, jak woda wdarła się do podziemnych tuneli - podały lokalne władze. - Ze względu na ulewne opady deszczu władze wstrzymały kursowanie autobusów, gdyż pojazdy są zasilane energią elektryczną - przekazał w rozmowie z agencją informacyjną Reutera mieszkaniec Zhengzhou. - Dlatego wiele osób skorzystało z metra i doszło do tragedii - dodał.

  Wśród zabitych jest też czterech mieszkańców miasta Gongyi, położonego nad brzegiem Żółtej Rzeki. Tam, tak jak w Zhengzhou, z powodu ulewnych deszczy zawaliły się domy i budynki. Łączny bilans ofiar śmiertelnych wyniósł 25 osób.

  Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała ponad pięć tysięcy żołnierzy i pracowników do pomocy w poszukiwaniach ocalałych osób.

  Stacja metra zamieniła się w basen

  "Woda sięgała mi do klatki piersiowej" - napisał w mediach społecznościowych jeden z ocalałych. "Byłem naprawdę przerażony, ale najbardziej przerażająca nie była woda, ale coraz bardziej zmniejszający się dopływ powietrza w wagonie" - dodał.

  W Zhengzhou ewakuowano ponad 100 tysięcy osób, w tym około 600 pacjentów ze szpitala uniwersyteckiego, którzy byli w stanie krytycznym.


  Prawie roczna suma opadów

  Jak podają państwowe media, od soboty do wtorku w Zhengzhou spadło 617 litrów wody na metr kwadratowy, czyli prawie tyle, ile wynosi tam roczna średnia (640,8 l/mkw.). Wielkość opadów, które spadły w Zhengzhou w ciągu tych trzech dni, występuje "tylko raz na tysiąc lat" - powiedzieli meteorolodzy.

  - Takie ekstremalne zjawiska pogodowe będą prawdopodobnie coraz częstsze w przyszłości - powiedział Johnny Chan, profesor nauk atmosferycznych na City University of Hong Kong. - To, co jest potrzebne, to opracowanie przez rządy strategii adaptacji do takich zmian - dodał.

  Sąsiednia prowincja Hebei ogłosiła alarm burzowy dla niektórych miast, w tym Shijiazhuang, swojej stolicy, ostrzegając przed umiarkowanymi lub ulewnymi deszczami od środy.

  Wezbrały rzeki

  Życie milionów mieszkańców prowincji Henan uległo zmianie w wyniku niezwykle aktywnej pory deszczowej, która doprowadziła do gwałtownego podniesienia się poziomu wody w wielu dopływach Żółtej Rzeki.

  Z powodu gwałtownej aury zawieszono połączenia kolejowe, które są ważnym elementem węzła komunikacyjnego w środkowych Chinach. Również nieprzejezdnych jest wiele autostrad, a loty zostały opóźnione lub odwołane.

  Dziesiątki zbiorników wodnych i zapór również przekroczyły poziomy ostrzegawcze. Lokalne władze przekazały, że opady deszczu spowodowały 20-metrową wyrwę w tamie Yihetan w mieście Luoyang na zachód od Zhengzhou, i że tama "może się zawalić w każdej chwili".

  W Zhengzhou lokalny sztab przeciwpowodziowy poinformował, że miejski zbiornik Guojiazui został naruszony.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...