Informacje
 • Pożary na Gran Canarii.
  Spłonęły tysiące hektarów lasu

  19-08-2019 19:46 Płomienie sięgają nawet 50 metrów
  "Las nie obroni się sam" Foto: PAP/EPA/ELVIRA URQUIJO A. | Video: TVN24

  Na popularnej wśród turystów hiszpańskiej wyspie Gran Canaria z powodu pożaru lasów ewakuowano już około dziewięciu tysięcy osób. Teren dotknięty żywiołem jest trudno dostępny, stąd w akcji gaszenia biorą udział między innymi śmigłowce i samoloty gaśnicze.

  W niedzielę informowaliśmy, że pożar na hiszpańskiej wyspie objął ponad 400 hektarów lasów, a ewakuowanych było 2000 osób. Według najnowszych danych spłonęło ponad 6000 hektarów, a władze ewakuowały już około dziewięć tysięcy osób. Według służb ratunkowych zagrożeni pożarami są głównie mieszkańcy północnej części wyspy.

  Władze poinformowały w poniedziałek, że pożar dostał się w okolice rezerwatu przyrody Tamabada. Dodatkowo ogień dosięgnął również terenów górskich.

  Ewakuowani spędzili noc w sześciu ośrodkach przygotowanych przez regionalną obronę cywilną.

  - Sytuacja jest bardzo poważna. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. W chwili obecnej nie występują przesłanki, aby twierdzić, że żywioł zostanie szybko opanowany - poinformowała w komunikacie regionalna straż pożarna.

  Płomienie sięgają nawet 50 metrów.

  Spłonęły tysiące hektarów lasów

  Pożar wybuchł w sobotę wieczorem w pobliżu miejscowości Valleseco w prowincji Las Palmas.

  Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura i porywisty wiatr. Władze podały, że z pożarem walczy ponad 700 strażaków, a także 16 samolotów i śmigłowców gaśniczych.

  Przedstawiciele obrony cywilnej Wysp Kanaryjskich przyznali, że prowadzona w nocy z niedzieli na poniedziałek akcja gaszenia ognia okazała się nieskuteczna, pomimo iż brało w niej udział 400 strażaków i panowały stosunkowo korzystne warunki atmosferyczne. - Wraz z postępowaniem żywiołu nad ranem konieczna była ewakuacja kolejnych osób z miejscowości Valleseco, Saucillo, Galdar, Piletas oraz Troya - poinformowały służby ratunkowe.

  Pożary lasów trapią prowincję Las Palmas od kilku tygodni. Przed tygodniem władze podały, że na Gran Canarii spłonęło około tysiąca hektarów lasów i zarządzono ewakuację prawie tysiąca osób - mieszkańców trzech gmin.

  W Hiszpanii, która zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby turystów, co roku dochodzi do wielu pożarów lasów, co ma związek z suchym klimatem w tym kraju.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...