Informacje
 • Cyklon tropikalny Stan pędzi na Australię. Zagrożone jest zachodnie wybrzeże

  29-01-2016 08:53 Wiatr może osiągać do 170 km/h
  Cyklon tropikalny Stan pędzi na Australię. Zagrożone jest zachodnie wybrzeże

  Australia drży przed Stanem

  Fot.: Twitter.com, film: ENEX

  Cyklon tropikalny pierwszej kategorii, który zbliża się do północno-zachodniej części Australii Zachodniej, nabiera na sile. Synoptycy przewidują, że wkrótce może osiągnąć kategorię trzecią.

  Cyklon tropikalny Stan znajduje się 305 kilometrów na północ od Portu Hedland. Przemieszcza się z prędkością 7 km/h w kierunku południowym.

  Cyklon przybierze na sile

  Oczekuje się, że cyklon kategorie drugą osiągnie w sobotę rano, w momencie wkroczenia na ląd. Dyrektor regionalny Bureau of Meteorology (australijska narodowa agencja meteorologiczna), Mike Bergin poinformował, że cyklon Stan ostatecznie może osiągnąć trzecią kategorię.

  - Jest prawdopodobne, że osiągnie kategorię drugą w momencie zbliżenia się do wybrzeża, a trzecią kategorię może osiągnąć w sobotę wieczorem - powiedział Bergin.

  Będzie silnie wiało i lało

  Lokalni meteorolodzy prognozują, że związane z cyklonem intensywne opady deszczu już dziś spadną w regionie Pilbara oraz Kimberley.

  - Będzie również mocno wiać, jutro podmuchy mogą osiągnąć prędkość dochodzącą do 150-170 km/h w pobliżu centrum cyklonu - poinformował Bergin. - W miarę zbliżania się cyklonu powstaną niebezpieczne sztormowe fale i spadnie wyjątkowo ulewny deszcz. Już teraz notuje się drobne podtopienia przy niektórych rzekach w Pilbarze i jest prawdopodobne, że powodzie będą trwały sobotę i niedzielę - dodał.

  Ostrzeżenia pogodowe

  Wysokie fale pomiędzy Padoo i Karratha mogą zalać niżej położone obszary.

  Część północno-zachodnia Australii Zachodniej będzie objęta czerwonym alertem pogodowym. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od nocy z piątku na sobotę. Obecnie obowiązuje żółty alert, który dotyczy miejscowości nadmorskich, pomiędzy Pardoo i Mardie, w tym Port Headland. Ogłoszono również niebieski alert, który obejmuje miejscowości od Bidyadanga do Pardoo.

  Burze po przeciwnej stronie kontynentu

  Podczas, gdy Australia Zachodnia szykuje się na nadejście Stana, wschodnie regiony nękane są przez gwałtowne burze z piorunami. W piątek, podczas nawałnicy, wiele drzew zostało przewalonych przez silny wiatr. W 16 tys. domów nastąpiła chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...