Informacje
 • Najwięcej od ponad 30 lat. W Polsce padł absolutny rekord ciepła w lutym

  25-02-2021 16:47 Informuje IMGW
  Wyjątkowo ciepły i słoneczny czwartek we Wrocławiu Foto: PAP/Darek Delmanowicz | Video: TVN24

  Tak ciepło w Polsce w lutym nie było od czasu, kiedy prowadzi się pomiary. W czwartek pobity został rekord temperatury maksymalnej w tej samej miejscowości, w której ustanowiony był poprzedni sprzed 31 lat – poinformował dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron.

  Dotychczasowym rekordem ciepła dla lutego w Polsce było 21,4 stopnia Celsjusza w Makowie Podhalańskim. Tyle odnotowano 25 lutego w 1990 roku. W środę do wyrównania tego rekordu zabrakło jedynie 0,06 st. C. Napływ ciepłego powietrza spowodował w czwartek jego pobicie. Termometry pokazały 22,1 st. C.

  Wyjątkowo ciepło jest w całej Polsce. W czwartek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o pobitym w środę nowym rekordzie dla lutego w Warszawie.

  Jak wyjaśnił synoptyk IMGW Jakub Gawron, na tak wysoką temperaturę złożyło się kilka czynników.

  Płynie zwrotnikowe powietrze

  - Jesteśmy w oddziaływaniu wyżu, dlatego mamy słoneczną pogodę w całym kraju. Mamy duży dostęp bezpośredniego promieniowania słonecznego, przez co wszystko się mocno nagrzewa. Napływ bardzo ciepłej masy powietrza pochodzi z rejonu szerokości okołozwrotnikowych - powiedział.

  Dodatkowo na rekordowy Maków Podhalański może działać inwersja temperatury, to znaczy, że temperatura wzrasta wraz z wysokością nad poziomem morza. Maków jest położony na wysokości około 300 metrów nad poziomem morza, w związku z czym jest tam cieplej niż w miejscach położonych niżej.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....