Informacje
 • "Jak go zobaczyłam, to aż mnie wryło". Daniel albinos w ogródku w Małopolsce

  30-03-2021 09:52 Był częścią niewielkiego stada
  Stado danieli u Reporterki 24 Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Pani Annie - Reporterce 24 - udało się nagrać niewielkie stado danieli, które postanowiły pospacerować po jej ogrodzie. Kobieta stwierdziła, że widuje je często, jednak tym razem jej gościem był także osobnik o cechach albinizmu.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie od pani Anny, mieszkanki powiatu krakowskiego, która zarejestrowała niewielkie stadko danieli na swoim podwórku. Wśród nich znajdował się albinos. Ze względu na bezpieczeństwo zwierząt, kobieta nie chciała zdradzać miejscowości, w której udało jej się dostrzec grupę.

  - To bardzo rzadki okaz. Mieszkam przy łąkach, polach, są one bardzo rozległe. Są stada saren i daniele, żyją tu sobie i zaglądają do różnych gospodarstw. Nie chciałabym zdradzać miejsca, bo na ten nasz teren już przychodzą myśliwi, są polowania. Teren nie jest wyłączony z terenu łowieckiego. Nie chciałabym zaszkodzić tym zwierzakom - wyjaśniła.

  Zwierzęta się nie boją

  Kobieta zaznaczyła, że zwierzęta zaglądają do niej od lat.

  - Kiedyś była nawet sarenka mama z małymi. Ale taki biały okaz daniela widziałam pierwszy raz. Jak go zobaczyłam to aż mnie wryło. Z pół godziny chodziły sobie - opowiadała.

  Pani Anna dodała, że zwierzęta się nie boją. - Mamy lisa, mieszka sobie w okolicy, potrafi spać pod drzewami, moje koty nie zwracają na niego uwagi. Są zające i bażanty. Sarny i daniele, które nas odwiedzają, potrafią się czasem położyć i leżeć sobie. Stukam czasem w szybę albo wychodzę na taras, a one się nie boją. Kiedyś opalałam się, to chodziły sobie prawie przy mnie. Może wiedzą, że przy tym domu nikt im nie zrobi krzywdy - mówiła.

  Raz na 100 tysięcy urodzeń

  Albinizm (bielactwo) objawia się nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. To dość rzadkie zjawisko, gdyż geny go warunkujące są recesywne - wyjaśniła Anna Karczewska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Takie zwierzę miewa problemy z kamuflażem, więc również ze zdobywaniem pokarmu lub ukrywaniem się. Dodała, że albinizm u zwierząt wiąże się ze słabym wzrokiem lub ślepotą i innymi problemami zdrowotnymi.

  Jak podały w grudniu 2020 roku Lasy Państwowe, wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. W przypadku jeleniowatych żyjących na terenie naszego kraju, białe ubarwienie jest najczęściej spotykane właśnie u danieli.

  Eksperci z LP wyróżniają trzy rodzaje albinizmu - prawdziwy, gdzie występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu, częściowy - w którym brak melanin pojawia się tylko w niektórych partiach ciała oraz leucyjski - polegający na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...