Informacje
 • Odkryto dwie planety, na których mogłoby istnieć życie. Są blisko Ziemi

  19-06-2019 08:48 Wiadomości z obserwatorium w hiszpańskiej Almerii

  Gwiazda Teegardena i orbitujące wokół niej planety

  University of Goettingen

  To egzoplanety, czyli planety spoza Układu Słonecznego, orbitujące wokół Gwiazdy Teegardena.

  Na trop planet wpadli naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Getyndze, pracujący w Obserwatorium Calar Alto w Almerii. Wraz z hiszpańskimi kolegami, z którymi tworzą zajmujący się poszukiwaniem planet pozasłonecznych projekt CARMENES, przyglądali się Gwieździe Teegardena. To ciało niebieskie, które znajduje się zaledwie około 12 lat świetlnych od Układu Słonecznego.

  Teegarden c wydaje się bardziej przyjazna życiu

  Choć Gwiazda Teegardena to nasza sąsiadka, o jej istnieniu wiadomo od 2003 roku. Kiedy odnaleziono gwiazdę, zaczęto ją obserwować za pomocą spektrometrii astronomicznej. Tej techniki używa się, ponieważ planety są dużo bledsze od swoich gwiazd matek i krążą zbyt blisko nich, co uniemożliwia obserwowanie ich za pomocą teleskopu. Jednak grawitacja planet zostawia ślady w widmie gwiazd, a ślady te są wykrywalne. Bardzo szybko zauważono co najmniej dwa takie sygnały, które wykazały obecność planet orbitujących wokół Gwiazdy Teegarden. Określono je mianem Teegarden b i Teegarden c. Teegarden b ma masę podobną do Ziemi, a swoją gwiazdę okrąża w 4,9 dnia. Teegarden c zajmuje to 11,4 dnia. Tyle właśnie trwa rok na tych planetach.

  - Innymi słowy, obie planety są bliżej swojej gwiazdy matki niż Ziemia Słońca - powiedział Ignasi Ribas, współautor badania. - Teegarden b otrzymuje 10 procent światła więcej niż my od Słońca, dlatego też wydaje się nam, że może być zbyt gorąca i może nie być na niej wody. To wciąż jednak tylko spekulacje, gdyż istnieją składniki klimatu tej planety, których nie znamy i które mogą sprzyjać obecności wody - zaznaczył.

  Teegarden c natomiast znajduje się w środku tak zwanej ekosfery, czyli miejsca, gdzie panują dobre warunki do utrzymania się życia. Temperatura na tej planecie zamyka się w przedziale od 0 do 100 stopni Celsjusza, a to oznacza, że może być na niej woda.

  Przed nami kolejne odkrycia?

  Zdaniem naukowców, obie planety są doskonałymi kandydatkami do tego, by istniało na nich życie. Istnieje też możliwość, że wokół Gwiazdy Teegardena orbituje więcej takich planet.

  Istnieją rozbieżności w kwestii liczby odkrytych w kosmosie egzoplanet. Do 16 czerwca 2019 Encyklopedia Pozasłonecznych Układów Planetarnych wymieniała 4082 takich obiektów, natomiast należące do NASA  Archwium Egzoplanet i Ich Eksploracji informowało o 4003 planetach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie jest możliwe
  Tak, tylko że gwiazda to czerwony karzeł, zamieszkajcie tam sobie wszyscy i otrzymujecie śmiertelna dawkę promieniowania
  ~Pantalony /2019-06-20 17:12
 • Zalozenie
  Skoro powstanie ludzi bazowala na wodzie i weglu to nie znaczy że na każdej planecie będzie bazowala na tym samym. Na innej planecie gdzie zamiast wody występuje sam metan to że ie może się opierać na nim
  ~Odwrucone 999 /2019-06-20 00:49
 • 12 lat świetlnych, żadnych szans
  Kto tam doleci...
  ~Nick /2019-06-19 20:08
 • Smutne
  I pomyśleć, że program TVN dociera tam z 12 letnim opóznieniem :(
  ~JJN /2019-06-19 14:45
 • Odkryto dwie planety, na których mogłoby istnieć życie. Są blisko Ziemi
  Trzeba tam natychmiast założyć polską kolonię...
  sceptyk1944 /2019-06-19 11:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....