Koralówki to jedne z wielu nietypowych grzybów, które możemy zaobserwować podczas wycieczek do lasu. Ich nazwa bierze się z owocników, przywodzących na myśl rafy koralowe. Jak tłumaczą specjaliści, chociaż niektóre gatunki są jadalne, łatwo pomylić je z trującymi.
Polskie lasy obfitują w niecodziennie wyglądające grzyby. Wśród tych najbardziej znanych są przypominające ośmiornice okratki australijskie czy pokryte czerwoną wydzieliną kolczakówki piekące. Od czasu do czasu podczas leśnych wypraw możemy jednak natknąć się na okazy, które wyglądają jak żywcem przeniesione z rafy koralowej.
Koralówka - co to za grzyb?
Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele Lasów Państwowych, koralówki (Ramaria) nie mają typowego trzonu i kapelusza. Zamiast tego ich owocniki tworzą wznoszące się pionowo, rozgałęzione wypustki. To właśnie im zawdzięczają swoją nazwę.
W Polsce występuje wiele gatunków koralówek. Chociaż są one stosunkowo rzadkie, nie zostały umieszczone na liście gatunków chronionych. Młode owocniki niektórych gatunków są jadalne, ale znajdują się wśród nich także grzyby trujące. Ze względu na podobieństwo między poszczególnymi gatunkami ich odróżnienie może być bardzo trudne dla początkujących grzybiarzy - w wielu przypadkach potrzebna jest specjalistyczna analiza.
Źródło: Lasy Państwowe, ekologia.pl, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock