Wiosenne kwiaty. Jakie sadzić na wiosenną rabatę?

Źródło:
tvn24.pl
Krokusy zakwitły w Tatrzańskim Parku Narodowym - materiał z 2019 roku
Krokusy zakwitły w Tatrzańskim Parku Narodowym - materiał z 2019 rokutvn24
wideo 2/4
Krokusy zakwitły w Tatrzańskim Parku Narodowymtvn24

Wiosenne kwiaty to znak, że przyroda budzi się do życia po zimie. Zarówno te rosnące dziko, jak i na przydomowej rabacie, wiosenne kwiaty cieszą kolorami i obietnicą lata. Podpowiadamy, jakie kwiaty posadzić w wiosennym ogrodzie i jakie warunki im zapewnić.

● Wiosenne kwiaty, które zakwitają najwcześniej to przebiśniegi i krokusy. Jedne i drugie mogą rosnąć zarówno dziko, jak i w ogrodach.

● Wiosenne kwiaty w ogrodzie warto sadzić wraz z kwiatami, które zakwitną później, żeby przez cały sezon cieszyć się pięknymi rabatami.

● Niektóre wiosenne kwiaty, takie jak np. żonkile, krokusy czy hiacynty, można też z powodzeniem uprawiać w doniczkach i skrzynkach.

Jakie wiosenne kwiaty wybrać

Wiosenne kwiaty to upragniony widok dla zmęczonych zimą entuzjastów ogrodnictwa. Już w lutym można zobaczyć pierwsze przebiśniegi na spacerze w lesie, a z początkiem marca w ogrodach zaczynają kwitnąć krokusy i narcyzy. Wiosenne kwiaty mogą być ozdobą wiosennych ogrodowych i parkowych rabat, wystarczy posadzić je w odpowiednim momencie, żeby cieszyć się ich pięknem w oczekiwaniu na pełen rozkwit roślinności.

Wybierając rośliny na ogrodowe rabaty, warto kierować się ich czasem kwitnienia, tak żeby po przekwitnięciu jednych, zakwitły kolejne. Poniżej znajdziesz 9 najpopularniejszych wiosennych kwiatów, które będą niewątpliwą ozdobą twojego ogrodu. Wiosenne kwiaty najlepiej sadzić z tyłu lub w głębi rabaty, przed nimi kwiaty letnie, a z przodu jesienne. W ten sposób nowo kwitnące rośliny będą zasłaniać te, które już przekwitły, a ogród będzie cieszyć oko kwiatami przez cały sezon.

Przebiśnieg — pierwszy wiosenny kwiat

PrzebiśniegiPixabay

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) zwiastuje koniec zimy. Nawet nazwa tych kwiatów mówi o tym, że pojawiają się wcześnie i mogą wyłaniać się ze śniegu. Pierwsze przebiśniegi można napotkać w lesie nawet w lutym. Te rosnące dziko wiosenne kwiaty są pod ochroną, można je jednak z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Posadź cebulki przebiśniegów we wrześniu w żyznej glebie, żeby wczesną wiosną cieszyć się ich kwiatami. Przebiśniegi dobrze czują się w półcieniu i potrzebują bardzo wilgotnej ziemi. Warto sadzić je pod drzewami, ich białe kwiaty wiosną stworzą wtedy w ogrodzie uroczy kwietny dywan. Ładnie prezentują się też na skalniakach. Uwaga: przebiśniegi są trujące, nie należy spożywać żadnej części rośliny.

kwitnienie: luty-kwiecień gleba: żyzna, bardzo wilgotna stanowisko: półcień, cień

Krokus — kwiat zwiastujący wiosnę

W tatrzańskich krokusach mogą ukrywać się żmije zygzakowateShutterstock

Krokusy wiosenne (Crocus vernus) są jednymi z pierwszych kwiatów zakwitających wiosną. Fioletowe krokusy można spotkać rosnące dziko na łące czy w lesie. W ogrodach, parkach, skrzynkach i doniczkach sadzimy jednak krokusy o różnych kolorach — najczęściej fioletowe, żółte, białe. Jeśli chcesz uprawiać krokusy w swoim wiosennym ogrodzie, wsadź ich cebulki do gruntu we wrześniu lub w październiku. Nie trzeba ich rozsadzać co roku, wystarczy co 3 lata. Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i wilgotna, ale uważaj, żeby jej nie przelać, bo wtedy cebulki będą gnić.

kwitnienie: luty-kwiecień gleba: próchnicza, przepuszczalna stanowisko: półcień, słońce

Sasanka - wiosenna ozdoba ogrodu

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) w naturze jest niezwykle rzadka, ale często uprawiamy ją w ogrodach na wiosennych rabatach. Sasanka zaczyna się rozwijać bardzo wcześnie, ma pokryte srebrzystymi włoskami liście, łodygi i pęki kwiatów. Kwitnie w marcu i kwietniu. Lubi słońce i półcień. Ten wiosenny kwiat jest niezwykle dekoracyjny dzięki swoim dużym kwiatom w kształcie dzwonków. Kwiaty sasanki są najczęściej fioletowe, różowe lub białe. Sasanki ogrodowe dobrze rosną na suchych i piaszczystych glebach. Mogą rosnąć na rabatach i skalniakach. Co kilka lat warto ją wykopać i podzielić, dzięki temu odmłodzisz roślinę.

kwitnienie: marzec-kwiecień gleba: piaszczysta, przepuszczalna stanowisko: słońce, półcień

Przylaszczka - marcowy kwiat wiosenny

Przylaszczka pospolita zwiastuje nadejście wiosny

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) - Te urocze wiosenne kwiaty kwitną od marca do maja i dobrze rosną w półcieniu. Kwiaty przylaszczki mają średnice do 4 cm i są niebiesko-fioletowe, niektóre odmiany kwitną na różowo lub ciemnoróżowo. Zamykają się na noc i podczas deszczu. Zasadź je w próchniczej, wapiennej glebie i dbaj o to, by ziemia była stale wilgotna. Dobrym miejscem dla tej wiosennej rośliny będzie skalniak lub rabata pod drzewami i krzewami — przylaszczki lubią półcień. Unikaj przesadzania, ale jeśli musisz to zrobić, przesadzaj przylaszczki wiosną, tak by do zimy kwiat zdążył się zregenerować.

kwitnienie: marzec-maj gleba: próchnicza, wapienna stanowisko: półcień

Pierwiosnek — kolorowy wiosenny kwiat

Pierwiosnki, zwane też prymulkami (Primula), obejmują wiele gatunków i są bardzo zróżnicowane, zarówno jeśli chodzi o ich rozmiary, jak i kolor kwiatów. Sadząc je na rabatach wiosennych, wybieraj różne gatunki, tak by cieszyć się bogactwem kolorów. Kwiaty pierwiosnków mogą być np. białe, różowe, czerwone, żółte, fioletowe czy niebieskie, a odcienie są wyjątkowo intensywne. Prymulki kwitną od marca do lipca, ale szczyt kwitnienia przypada na drugą połowę kwietnia i maj. Dobrze rosną w półcienistych i zacienionych stanowiskach, w piaszczystych, przepuszczalnych glebach. Ziemia powinna być stale wilgotna. Tworząc wiosenną rabatę, posadź prymulki wśród innych wiosennych kwiatów cebulowych. Pierwiosnki ładnie wyglądają na skalniakach i rabatach, mogą być sadzone z brzegu jako atrakcyjne obramowanie rabaty, świetnie wyglądają też w donicach i skrzynkach. Dobrze rosną zarówno pod drzewami i krzewami, nadają się też do uprawy na domowym parapecie.

kwitnienie: marzec-lipiec gleba: piaszczysta, wilgotna stanowisko: słońce, półcień, cień

Żonkile - wiosenne kwiaty do bukietu

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Żonkile należą do narcyzów (Narcissus). Pięknie wyglądają w ogrodzie, rosnąc wśród tulipanów, są też idealnym kwiatem ciętym do wazonu, jeśli chcesz wprowadzić odrobinę wiosny do wnętrz. Żonkile są łatwe w uprawie i z powodzeniem mogą rosnąć także w doniczkach. Lubią słoneczne stanowiska. Cebulki narcyzów sadzimy we wrześniu, co kilka lat wyjmujemy z gleby, przesuszamy i ponownie sadzimy jesienią.

kwitnienie: marzec-kwiecień gleba: żyzna stanowisko: słońce, półcień

Tulipany - wiosenne kwiaty (nie tylko) na Dzień Kobiet

Tulipany - jaką odmianę wybrać

Tulipany (Tulipa) nieodłącznie kojarzą się z wiosną. Występują w ponad stu gatunkach i w wielu kolorach. Właśnie tak najlepiej sadzić je w ogrodzie, żeby stworzyć piękną i zróżnicowaną aranżację wiosenną. Pięknie wyglądają wśród innych cebulowych kwiatów, np. żonkili, na rabatach i w donicach. Cebulki tulipanów zasadź w gruncie lub doniczce we wrześniu albo październiku, a po przekwitnieniu wyjmij z ziemi i przechowuj w suchym miejscu do jesieni.

kwitnienie: kwiecień-maj gleba: piaszczysta, wilgotna stanowisko: słońce

Hiacynt — ozdoba wiosennej rabaty

Hiacynty (Hyacinthus) są niezwykle dekoracyjne ze względu na swoje duże kwiaty w różnych kolorach. Najczęściej są fioletowe, ale nie brakuje też białych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych czy intensywnie purpurowych. Ten wiosenny kwiat cebulowy dobrze rośnie w doniczce, ale można go też uprawiać bezpośrednio w gruncie. Charakterystyczne dla hiacyntów jest to, że bardzo intensywnie pachną. Sadzimy je we wrześniu, w żyznej kwaśnej glebie w słonecznym miejscu. Jeśli uprawiasz hiacynty w doniczce, na zimę wsadź cebulki do ziemi w ogrodzie. Uprawiane w domu, hiacynty kwitną już w styczniu i lutym, w ogrodzie wypatruj kwiatów w marcu.

kwitnienie: styczeń-maj gleba: żyzna, kwaśna, przepuszczalna stanowisko: słońce, półcień

Szafirki — drobne wiosenne kwiaty do ogrodu

Szafirki groniaste (Muscari botryoides) to wdzięczne wiosenne kwiaty o szafirowej barwie. Rosnące w gromadzie są niewątpliwą ozdobą każdej wiosennej rabaty czy skalniaka. Ładnie wyglądają też w bukietach. Szafirki są łatwe w uprawie, dobrze czują się w żyznej próchniczej glebie i nie mają dużych wymagań co do stanowiska — będą dobrze rosły zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. Nie trzeba wykopywać cebulek, ale można je dzielić i sadzić we wrześniu.

kwitnienie: kwiecień-maj gleba: próchnicza, gliniasta, żyzna stanowisko: słońce, półcień

Źródła: Mikołajczyk J., "Rośliny ogrodowe", SBM Renata Gmitrzak: 2013 Haberer M. "333 rośliny ogrodowe. Najpiękniejsze krzewy, byliny i kwiaty cięte", Wydawnictwo RM: 2014

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels