Rośliny cebulowe nie bez powodu uważane są za symbol wiosny. Tulipany, krokusy czy narcyzy zdobią nasze wiosenne ogrody i okna. Jeśli odpowiednio będziemy je pielęgnować po przekwitnięciu, zakwitną ponownie w kolejnym roku. Podpowiadamy, co robić z cebulkami kwiatowymi, kiedy roślina już nie kwitnie.
● Rośliny cebulowe, takie jak tulipany, hiacynty, narcyzy czy krokusy, są wiosenną ozdobą ogrodów, parapetów i balkonów.
● Rośliny cebulowe kwitną stosunkowo krótko, a prawidłowa pielęgnacja po ich przekwitnięciu jest kluczem do ich odrodzenia się w kolejnym sezonie.
● Cebulki kwiatowe można zostawić w ziemi na ok. 3 lata, lepsze jednak będzie ich wykopanie po obumarciu liści i przechowanie w suchym miejscu do jesieni.
Czym są rośliny cebulowe
Najpopularniejsze rośliny cebulowe to m.in. tulipan, lilia, narcyz, hiacynt, krokus, amarylis ogrodowy, szafirek i mieczyk. Jak o nie dbać, żeby zakwitły ponownie w kolejnym sezonie? Rośliny cebulowe, wytwarzają podziemne organy przypominające wyglądem cebule — mogą to być bulwy, kłącza i korzenie marchwiaste. Wiele z nich dobrze znosi mróz i mogą zostać w ziemi przez całą zimę, jednak rośliny cebulowe warto po kwitnieniu wykopać z gruntu i odpowiednio przechowywać do ponownego zasadzenia jesienią, żeby bujnie kwitły w kolejnym sezonie.
Sadzenie roślin cebulowych
Rośliny cebulowe można uprawiać bezpośrednio w gruncie, ale nadają się też do nasadzeń w skrzynkach i donicach. Same kwiaty wykorzystywane są też jako kwiaty cięte w bukietach. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne koszyczki, w których można sadzić rośliny cebulowe do gruntu — to ułatwia późniejsze wykopywanie cebulek po przekwitnieniu rośliny.
Rośliny cebulowe, które mogą zimować w gruncie: tulipany, cebulice, hiacynty, irysy, krokusy, przebiśniegi, szafirki, sadzimy w ziemi najczęściej we wrześniu i w październiku, a narcyzy już pod koniec sierpnia. Bardzo ważne jest to, żeby przed włożeniem cebulki do gruntu upewnić, że jest zdrowa, bez objawów chorobowych, pleśni, uszkodzeń.
Cebulki kwiatowe sadzi się na głębokości równej mniej więcej trzykrotnej ich wysokości. W ziemi ciężkiej i gliniastej cebulki sadzimy płycej, z kolei w piaszczystej nieco głębiej. Małe rośliny cebulowe, takie jak szafirki, krokusy czy przebiśniegi sadzimy na głębokości ok. 5 cm, hiacynty, narcyzy i tulipany — ok. 12-15 cm. Istotne są także odstępy między cebulkami. Wysokie rośliny cebulowe sadzimy co ok. 30 cm, niskie co 5, a średnie w odległości ok. 10 cm od siebie.
Rośliny cebulowe po kwitnieniu
Rośliny cebulowe chętnie przynosimy wiosną do domu, stawiamy na parapetach, sadzimy na balkonach i w ogrodach. Niestety szybko przekwitają, a wtedy pojawia się pytanie: co z nimi zrobić? Wyrzucić? Zostawić w ziemi? To, jak potraktujesz roślinę cebulową po kwitnieniu, ma duże znaczenie dla jej ponownego zakwitnięcia w nastęnym roku. Masz dwa wyjścia:
- zostawić cebulki w gruncie, - wykopać je i przechować do jesieni.
Który sposób jest lepszy? Wiele zależy od gatunku, ale jeśli zdecydujesz się zostawić cebulki w ziemi, musisz liczyć się z tym, że z każdym sezonem będą coraz mniej okazale kwitnąć, mogą też zaatakować je choroby grzybicze. Pewnego rodzaju kompromisem jest pozostawianie cebul w ziemi na 3-4 lata i wykopywanie oraz oczyszczanie ich po tym okresie. W przypadku drobnych roślin cebulowych, takich jak cebulice, przebiśniegi czy szafirki, nie ma potrzeby wykopywania ich co roku. Wystarczy obciąć liście przy gruncie, kiedy już obeschną.
Wykopywanie i przechowywanie cebul kwiatowych
Kiedy roślina cebulowa przekwitnie, postępuj wg poniższej instrukcji, jeśli chcesz, żeby zakwitła ponownie w kolejnym roku:
- odetnij przekwitnięty kwiat, pozostawiając ok. 3-4 cm pędu kwiatowego (w przypadku tulipanów pozostaw cały pęd); - nie odcinaj liści - cebula kwiatowa czerpie z nich składniki odżywcze potrzebne do regeneracji na kolejny sezon; - podlewaj ziemię, ale nie przelewaj, by cebulki nie zgniły; - gdy liście całkowicie obeschną (zwykle w czerwcu-lipcu), odetnij je i wykop cebulki, uważając, by ich nie uszkodzić; - przejrzyj cebulki kwiatowe, pozbądź się takich z objawami chorobowymi oraz przegniłych; - oczyść cebulki z pozostałości ziemi i korzeni; - pozostaw w zacienionym miejscu do przeschnięcia; - cebulki przechowuj w papierowej torebce lub kartonie (niektórzy zalecają drewniane skrzynie wyłożone gazetą), w temperaturze pokojowej (ok. 15-20 stopni). Miejsce przechowywania powinno być ciemne, suche i przewiewne; - co jakiś czas przeglądaj cebulki, żeby sprawdzić, czy nie zaatakowały je jakieś choroby — to oznacza, że najprawdopodobniej są źle przechowywane. Chore cebulki wyrzuć.
Rozmnażanie roślin cebulowych
Po wykopaniu cebulek kwiatowych z ziemi sprawdź, czy nie mają one mniejszych cebulek doczepionych do głównej bulwy. Jeśli tak, oderwij je delikatnie. Są to tzw. cebulki przybyszowe, które powstają z głównej cebuli. Dzięki nim uzyskasz nową roślinę.
Źródła:
Mikołajczyk J. "Rośliny ogrodowe", SBM Renata Gmitrzak: 2013 Sochacki D. i in. "Ozdobne rośliny cebulowe — produkcja i zastosowanie", SGGW, Warszawa: 2018
Źródło: tvn24.pl